«

Türkiye’nin kuzeydoğu sınırında bulunan Kars Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan şehirlerden biridir. Türkiye’nin en yüksek şehri olan Kars; Iğdır, Ağrı, Ardahan, Erzurum şehirleri ve Ermenistan ile komşudur. Türkiye’nin farklı yerlerinden karayolu, havayolu ve demiryolu ile ulaşımın sağlandığı Kars’a nasıl gidilir?

Özel Araç ile Kars’a Nasıl Gidilir?

İstanbul-Kars arası mesafe 1424 kilometre olup yolculuk yaklaşık olarak 17 saat sürmektedir. İstanbul’dan Kars’a ulaşım için E 80 üzerinden yolculuk gerçekleştirilmelidir.

Ankara-Kars arası mesafe yaklaşık olarak 1100 kilometre olup yolculuk yaklaşık olarak 13 saat sürmektedir. Ankara’dan Kars’a ulaşım için D100 ve D200/E88 üzerinden yolculu gerçekleştirilmelidir.

İzmir – Kars arası mesafe yaklaşık olarak 1700 kilometre olup yolculuk yaklaşık olarak 20 saat sürmektedir. İzmir’den Kars’a ulaşım için D200/E88 üzerinden yolculuk gerçekleştirilmelidir.

Şehirlerarası Otobüs ile Kars

Türkiye’nin her şehrinden Kars’a sefer düzenleyen şehirlerarası otobüs bulmak mümkündür. Özel araç ile ulaşım süresinden daha fazla süren şehirlerarası otobüs yolculuk saatleri, konuma göre değişmektedir.

  • İstanbul’dan Kars’a şehirlerarası otobüs ile ulaşım ortalama 22 saattir.
  • Ankara’dan Kars’a şehirlerarası otobüs ile ulaşım ortalama 18 saattir.
  • İzmir’den Kars’a şehirlerarası otobüs ile ulaşım ortalama 25 saattir.
  • Trabzon ‘dan Kars’a şehirlerarası otobüs ile ulaşım ortalama 7 saattir.
  • Erzurum’dan Kars’a şehirlerarası otobüs ile ulaşım ortalama 3 saattir.

Havayolu ile Kars

Şehirde bulunan havalimanı, havayolu ile Kars’a ulaşımı mümkün kılmaktadır. İstanbul ve Ankara uçuşlu yolculuklar ile Kars’a ulaşım ortalama 2 saat kadar sürmektedir.

Kar Havalimanı’na ulaşıldıktan sonra toplu taşıma, otobüs, özel tur araçları ve taksi ile istenilen lokasyona rahat bir ulaşım gerçekleştirmek mümkündür. Kars Havalimanı şehir merkezine ortalama 6 kilometre uzaklıktadır.

Demiryolu ile Kars

Doğu Ekspresi son yıllarda Kars’ı ziyaret etmek isteyen kişilerin ilk tercih ettiği ulaşım alternatiflerinden biridir. Ankara’dan kalkan Doğu Ekspresi; Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Sarıkamış’tan geçerek son durak Kars’a ulaşmaktadır. Adeta bir gezi programı gibi rotası olan bu tren hattı ülkemizde bir hayli popüler bundan dolayı bilet bulmak zaman zaman zorlu olabiliyor. Bundan dolayı gezi tarihinden oldukça önce bilet alım işlemleri gerçekleştirilmelidir. Doğu Ekspresi ile Kars’a yolculuk 23 saat sürmektedir.

Doğu Ekspresi ile yataklı ve normal vagon tercihi ile yolculuk geçirebilirsiniz. Fiyatları değişkenlik gösteren bu vagonların ara durakta inecek yolcular için de farklı bir tutarı bulunmaktadır.

 

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *