«

Nüfus yoğunluğu bakımından Türkiye’nin üçüncü şehri olan İzmir, 30 ilçeden oluşan ve Türkiye’nin batı bölümünde Ege bölgesinde yer alır. İzmir gezilecek yerler açısından değerlendirildiğinde her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırladığı için turistik şehirlerimiz arasında değerlendirilir.

Nüfus yoğunluğu açısından Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden biri olmasına rağmen İzmir’de sakin bir tatil kasabası görünümü hakimdir. 8.500 yılı aşkın köklü bir geçmişe sahip olan bu şehir, sayısız kültür harmanı ile şekillenmiştir. İzmir gezilecek yerler, aslında ünlü tatil beldelerinin adeta başlangıç noktasında yer alır.

İzmir gezilecek yerlerden bazılarını sizin için derledik. Diğer gezilecek yerleri sizin keşfinize bırakıyoruz!

İzmir Gezilecek Yerler

İzmir Gezilecek Yerler: Kemeraltı Çarşısı

İzmir gezilecek yerler dendiğinde ilk sıralarda yer alan Kemeraltı Çarşısı, şehrin kültürel mozaiğini en fazla yansıtan yerlerden biridir. Bölgedeki İzmir eski evleriyle nostaljik bir görünüm oluşturan çarşıda birçok han bulunmaktadır. Bu çarşı içinde Milli Kütüphane ve Devlet Opera ve Balesi de bulunuyor.

İzmir Gezilecek Yerler: Konak Meydanı

Şehri yürüyerek bu meydandan keşfetmeye başlayabilirsiniz. Şehrin en büyük medyanı olan Konak Meydanı aynı zamanda ünlü Saat Kulesi’ne de yakındır. Meydan her zaman canlı ve kalabalıktır.

Atatürk Müzesi

Tarihi eser koleksiyonu ile büyüleyici olan Atatürk Müzesi ziyaretçilerine duygu dolu bir atmosfer oluşturur.

Kadifekale

Körfezi rahatlıkla görebileceğiniz Kadifekale, M.Ö 4. Yüzyılda yapılmıştır. Helenistik ve Roma dönemi surlarını görebileceğiniz kalenin çevresi yerleşim yerleri ile çevrilidir. Kalenin içinde sarnıç ve mescit kalıntıları vardır.

Aziz Voukolos Kilisesi

İzmir’in antik çağlardaki adı Symrna’ dır. Symrna piskoposlarından ilki olan St. Boukolos’ un adına ithaf edilen kilise İzmir’de Rum nüfusunun yoğun olarak bulunduğu yıllardan günümüze kalan bir kilisedir. 1922 yılında cemaat ayrıldıktan sonra uzun bir dönem kilise boş kalmıştır. 1924 yılında ise Atatürk tarafından müzeye dönüştürülmüştür.

2010 yılında restorasyon çalışmaları yapıldıktan sonra günümüzde çok amaçlı kültür salonu olarak kullanılmaya başlanmıştır.

St. Polycarp Kilisesi

1625 yılında inşa edilen kilisenin Sultan Süleyman’ın izni ile inşa edildiği biliniyor. Kilisenin inşa edilmesini isteyen kişi ise Fransa Kralı 13. Louis’ dir. Hristiyanlığı Roma İmparatorluğunda yayan ilk kişilerden biri olan Aziz Polikarp, Kadifekale ’nin aşağısında yer alan Roma Stadyumu’nda yakılmış. Anısına ise kilise inşa edilmiş. Pazar günü kapalı olduğu için ziyaret edilmiyor fakat 15:00 ile 17:00 saatleri arasında diğer günler ziyaret edebilirsiniz.

İzmir’de Ne Yenilir, Ne İçilir?

Denize yakın her şehirde olduğu gibi İzmir’in de balık yemekleri meşhurdur. Bunu dışında tatlıları, hamur işleri, et ve sebze yemekleri ile İzmir mutfağı damaklarda unutulmaz tatlar bırakır. İzmir’in meşhur lezzetlerinden birkaçını sizlere sunalım.

Boyoz

İzmir’e özgü bir lezzet olan Boyoz, sabah kahvaltılarında çok tercih edilir. Yanında ise yumurta ve çay mutlaka olur. Özellikle sabah saatlerinde kordon tarafında bulunan boyoz satıcılarına uğrayıp bu meşhur lezzeti tatmanızı tavsiye ediyoruz.

Kumru

Türkiye’de hemen herkesin bildiği kumru lezzeti İzmir’e has bir lezzettir. Sucuk, salam, kaşar peyniri, domates, tulum peyniri, ketçap, mayonez, biber gibi birçok ürünün iç malzemesi olduğu bu sandviç türü çok sevilir. Ekmeğinin mutlaka susamlı ekmek olması gerekir.

Lokma

İzmir’in meşhur tatlısı lokma ünü tüm dünyaya yayılmış bir tatlıdır. Küçük hamur parçalarının kızartılması ile yapılan bu tatlıya bol şerbet dökülür.

Sura

İzmir’in en sevilen et yemeklerinden olan Sura, kuzu kaburgası ile yapılır. Baharatlı iç pilav kuzu kaburgası içerisine konu ve bakır tencerelerde pişer. Daha sonra soslanarak üzeri kızarıncaya kadar fırınlanır.

Tarihi ve kültürel güzelliklerini keşfetmek bir yana eşsiz gastronomik lezzetleri de denemek isterseniz İzmir’e ulaşmak için büyük şehirlerden otobüs bileti fiyatları şu şekilde: İstanbul İzmir otobüs bileti: 300 TL-699 TL Ankara İzmir otobüs bileti: 200 TL-540 TL Trabzon İzmir otobüs bileti: 1100 TL-1200 TL

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Alexa Traburg

    You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!