«

Ünlü Frank Sinatra’nın Türkçeye çevirisi ile “Asla uyumayan bir şehirde uyanmak istiyorum, Ve tepenin kralı olduğumun farkına varmak” şeklinde ilerleyen unutulmaz şarkısına konu olan New York gezilecek yerler bakımından Amerika’nın en görülesi şehirlerinden biridir. Gezilecek yerler özellikle Manhattan Adası’nda yer alıyor.

New York kaç günde gezilir? derseniz bu şehir için bir haftayı ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Bu şehirde gezebileceğiniz çok fazla yer bulunmaktadır. En öne çıkan yerlerden birkaçını sizlere sunalım istedik.

New York Gezilecek Yerler Rehberi

New York Gezilecek Yerler: Özgürlük Heykeli

Heykel, Fransız Frédéric Auguste Bartholdi tarafından tasarlanmıştır. Gustave Eiffel gözetiminde inşa edilmiştir. Roma özgürlük tanrıçası Libertas’ı tasvir eden heykelin yapımında bakır malzeme kullanılmış. Eserin taç kısmındaki uçlar 7 kıtayı ve 7 denizi temsil ediyor. Heykelin sol elinde taşıdığı kitabede ise Bağımsızlık Bildirgesi’nin okunduğu tarih Roma rakamları ile yazılmıştır.

Rockefeller Center Top of the Rock

Rockefeller Center, 5. ve 6. caddeler arasındaki 22 dönümlük alanı kaplar. Tümü ticari amaçlar için kullanılan 19 binadan oluşur. Ülkenin en zengin kişileri arasında sayılan Rockefeller Ailesi’nin adına sahip yapı grubuna bağlı olan 14 bina, Art Deco stilinde inşa edilmiş. 51. Cadde üzerinde bulunan yapının inşası ise 1947’de tamamlanırken geri kalan 4 yapının yapım süreci ancak 1960’lı yıllarda başlayabilmiş. New York gezilecek yerler arasında yer alan binanın 70. Katında yer alan seyir terasına çıktıktan sonra manzarayı izleyebilir daha sonra da giriş katında yer alan alışveriş merkezindeki cazip teklifleri alışverişleriniz için inceleyebilirsiniz.

New York Gezilecek Yerler: Brooklyn Köprüsü

Gotik tarzdaki Brooklyn Köprüsü’nün yapım süreci, Almanya göçmeni John Augustus Roebling tarafından başlatılmış. Kablo bağlantılı olan ve hidrolik sistemli 1,8 kilometre uzunluğundaki köprünün alt katı, motorlu taşıtların geçişi için ayrılmış. Bu yapının üst katında ise yalnızca bisikletçilerin ve yayaların geçişine izin veriliyor.

Times Square

New York gezilecek yerler arasında en önemli durak olan Broadway ile Yedinci Cadde’nin kesiştiği noktada yer alan Times Square, 19. yüzyılda William H. Vanderbilt’in sahibi olduğu at pazarına ev sahipliği yapıyormuş. Aynı yüzyılın sonlarına doğru çevresindeki yerleşimlerin değişmeye başlaması, tiyatro reklamlarının yerleştirilmesi ve elektrik hatlarının döşenmesiyle birlikte meydan, yerel halk için çok daha davetkar bir yer haline gelmiş.

Central Park

New York gezilecek yerler arasında yer alan park, 778 dönümlük alan üzerine 1857 yılında kurulmuş. Zengin yeşil alanın şimdiki büyüklüğüne ulaşmasını sağlayan çalışmaları ise Frederick Law Olmsted ve Calvert Vaux’un tasarımlarına bağlı kalınarak gerçekleştirilmiş. Central Park iç alanında 120’den fazla farklı bitki türü ve 26.000’in üzerinde ağaç bulunuyor. Yeşil alan ayrıca 130 hayvan türüne ev sahipliği yapıyor.

Metropolitan Museum of Art

Metropolitan Sanat Müzesi 1870 yılında kurulmuştur. Ana binası da dahil olmak üzere 3 farklı lokasyonda faaliyet gösteren müzenin kalıcı olarak adlandırılan koleksiyonunun önemli bir bölümü, Klasik Antik Dönem ve Eski Mısır eserlerinden oluşur. New yorkta gezilecek yerler arasındaki müzenin Beşinci Cadde üzerindeki ana binasında ise Bizans ve İslam coğrafyasında üretilmiş sanat eserlerini de inceleyebilirsiniz. Fort Tryon Park’ındaki “Manastır” isimli ek binasında ise Orta Çağ Avrupası dönemine ait sanatsal ve mimari parçalara yer veriliyor.

New York Gezilecek Yerler
New York Gezilecek Yerler

Harlem

Central Park’ın bittiği yerde başlayan Harlem, her ne kadar tehlikeli bir bölge olarak hafızalarımızda yer etmiş olsa da gündüz vakitlerinde rahatça gezebileceğiniz yerlerden biridir. New York’un gösterişli havası burada adeta hüküm sürmüyor. Sokakları bakımsız ve ekonomik zorluklar kendisini belli ediyor. Buna rağmen caz kulüplerinin samimi havası ve cazın herkesi kucaklayan ezgileri gece sokaklarda yankılanıyor.

Harlem şimdilerde özellikle bölgede bulunan kumtaşları ile sanki bir Rönesans devri geçiriyor. 1980’li yıllardan beri suç oranlarının azaltılmasına dair yapılan çalışmaların olumlu sonuçlar verdiği bölgede emlak fiyatları bile yükselmeye başladı. Ayrıca hemen belirtelim bölgede birçok güzel restoran ve bölgenin halkının etnik kültürel yapısını yansıtan muhteşem lezzetlere sahip yöresel yemekler yiyebileceğiniz mekanlar bulunuyor.

New York Mutfak Kültürü

Her ne kadar genelde Amerikan Mutfak kültürü fast food ile ilişkilendiriliyor olsa da özellikle New York mutfak kültürüne bakıldığında salataların, atıştırmalıkların, ızgarada pişirilen lezzetli yemeklerin ağırlığı daha fazladır. Balık ve sebzeden tutun da domuz kaburgalarına kadar pek çok et ve sebze ile yapılan yemekler New York restoranlarını süsler. Bunun dışında şehirde Asya, Avrupa, Akdeniz ülkelerinin yemeklerini bulabileceğiniz pek çok restoran bulunmaktadır. Ayrıca sokak yemekleri kültürü de şehirde fazlası ile görülmektedir.

Gezgin Notu: New York dendiğinde gözünüzde sadece pahalı restoranlar canlanmasın. Sokak aralarında yapacağınız kısa bir yürüyüş size enfes ucuz sokak yemekleri hazırlayan noktalara muhakkak ulaştıracaktır. Hele ki sosisli sandviç seven birisi iseniz bu şehirde aç kalmanız mümkün değildir.

New York Şehir İçi Ulaşım

Şehir içi ulaşımda en fazla metro ve otobüsler kullanılmaktadır. Taksi de ulaşımda değerlendirebileceğiniz seçeneklerden bir olsa da New York’ta boş taksi bulmak oldukça zordur.

Gezgin Notu 2: Ulaşımda metroyu kullanırken boş olan vagonlara değil daha dolu olanlara binmeyi tercih etmelisiniz. Değerli eşya ve para cüzdanınızı hemen her kalabalık şehirde olduğu gibi New York metrosu gibi kalabalık ulaşım alanlarında korumanız gerekir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *