«

Latin Amerika ülkeleri içinde karnavalları ile ünlü olan ve dünyanın en büyük yedinci ekonomisine sahip durumdaki Brezilya gezilecek yerler açısından oldukça zengindir.

Gezip görmenizi tavsiye edeceğimiz ülke olan Brezilya’ya gitmek için öyle çok neden var ki! Rio Karnavalı, dev boyuttaki İsa Heykeli, dünyanın en büyük şelalesi olan Iguazu, henüz ayak değmemiş Amazon Ormanları ve elbette sıcacık samba müziği bunlardan sadece birkaçıdır. Henüz Brezilyayı ziyaret etmemiş olanlar için hazırladığımız Brezilya gezilecek yerler listesi, seyahatiniz sırasında size bir rehber olacaktır.

Brezilya İle İlgili Kısa Bilgiler

Başkent: Brasilia

Para Birimi: Brezilya Realidir.

Nüfus: 209 milyondur.

Resmi Dil: Portekizce

İklim: Brezilya dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip olan ülkelerinden biri olması nedeniyle 5 ayrı iklim özelliği görülmektedir. Fakat genel olarak tropikal iklim etkisi ağır basmaktadır.

Konum: Güney Amerika’da yer almaktadır ve Atlas Okyanusunda çok uzun bir kıyısı bulunmaktadır. Komşu olduğu ülkeler; Fransız Guyanası, Surinam, Venezuela, Kolombiya, Peru, Bolivya, Arjantin, Paraguay ve Uruguay’dır.

Nasıl Gidilir: Türk vatandaşları 90 güne kadar geçerli olan ziyaretlerde Brezilya’ya vizesiz giriş yapabilmektedir ve İstanbul havalimanından Brezilya’ya direkt uçuşlar bulunmaktadır.

Brezilya Gezilecek Yerler
Brezilya Gezilecek Yerler

Brezilya Gezilecek Yerler Önerileri

Kurtarıcı İsa Heykeli

Çoğu gezgin tarafından Brezilya gezilecek yerler listesinin en başında, Dünyanın Yeni Yedi Harikasından olan Kurtarıcı İsa Heykeli bulunmaktadır. Rio de Janeiro şehrinde bulunan Corcovado Dağı üzerinde yer alan ve her yıl yüzlerce turisti ağırlayan Kurtarıcı İsa Heykeli, heybetli görünümü ile ülkenin sembollerinden biri sayılmaktadır. Heykelin bulunduğu Corcovado dağı 710 metre yüksekliktedir ve dağ treni ile zirveye kadar ulaşılabilmektedir.

Parque do Ibirapuera (Ibirapuera Parkı)

Brezilya’nın en büyük ve kalabalık şehri olan Sao Paolo’da bulunan Ibirapuera Parkı, içinde bisiklet yolları, müze, göl,  yüzlerce yıllık ağaçlar ve pek çok kuş türünün bulundurmaktadır. Sao Paolo’ya geldiğinizde, ücretsiz olarak giriş yapıp gezebileceğiniz parka mutlaka uğramalısınız.

Iguazu Şelalesi

Bir kısmı Brezilya, bir kısmı Arjantin ülke sınırlarında bulunan 1320 km uzunluğu ile dünyanın en büyük şelalesi olan Iguazu Şelalesi, Brezilya gezilecek yerler notlarınızın arasında yer alması gereken doğal bir güzelliktir. Şelalenin etrafını çevreleyen ormanlar, vahşi doğa tutkunu gezginler için vazgeçilmez bir destinasyondur. Amazon ormanlarının gizemini keşfetmek için seçilebilecek en güzel bölge durumundadır.

Rio de Janeiro

Ünlü Rio Karnavalının düzenlendiği ve Brezilya’nın en hareketli gece hayatına sahip şehri olan Rio de Janeiro, Güney Amerika’nın en büyük limanına kurulu bir liman şehridir. Gece gündüz fark etmeksizin dans ve müzikle karşılaşacağınız kent, yeli ve yabancı turistler tarafından en çok tercih edilen ve ziyaret edilen şehirdir.

Manaus

Brezilya’nın 26 eyaletinden biri olan Amozanos’ta bulunan Manaous kenti, doğal ve vahşi yaşamın en net biçimde gözlemlenebileceği kentlerden biridir. İçinden geçmekte olan Amazon nehri ve halen yağmur ormanlarında yaşamına devam etmekte olan yerli kabilelerin doğal yaşam alanı olan bölge, konaklamak için pek çok otantik yapıdaki otel bulundurmaktadır.

Manaus ziyaretinizde Amazonlara özgü hayvanların bulunduğu Manaus Hayvanat Bahçesi ve suları birbirine karışmadan 20 km boyunca yan yana akan Rio Negro ile Solimos nehirleri mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Brezilya’da Ne Yemeden Dönülmemeli?

Pão de Queijo (Peynirli Ekmek)

Pao de queijo, Brezilya kahvaltısının vazgeçilmez bir öğesi olduğu gibi aynı zamanda bir atıştırmalıktır. Mozeralla peyniri ile hazırlanan minik ekmekleri, müthiş Brezilya kahvesi eşliğinde tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Pamonha

Brezilya gezinizde mutlaka tatmanız gereken Pamonha, tatlı veya tuzlu hazırlanabilen ve ülkenin geleneksel yemeği olan bir lezzettir. Pamonha, mısır kabuğunun içine mısır püresi, biber, Hindistan cevizi, peynir ve et çeşitlerinin doldurulup pişmesiyle elde edilmektedir.

Tapioca

Kreplerin arasına peynir veya çikolata, muz, çilek gibi meyvelerin ilave edilmesiyle hazırlanan ve Brezilya’nın en sevilen sokak lezzetlerinden biridir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *