«

Mavi ile yeşilin birleştiği ve bölgenin tüm güzelliklerini içerisinde barındıran Karadeniz’in incisinde gelin hep beraber bir seyahate çıkıp Trabzon gezilecek yerler duraklarını keşfedelim.

Trabzon Genel Bilgiler

Trabzon, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, bir yanı Zigana Dağları bir yanı ise Karadeniz’in mavi suları ile çevrelenmiş ve yeşilin her tonunu yakından görebileceğiniz bir şehirdir.

4000 yılı aşkın süredir var olan Trabzon şehri, hem Rumlar hem de Osmanlı döneminden kalma birçok tarihi eser ve yapı ile hem yerli hem yabancı turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Cana yakın insanlarıyla toplam 815.590 kişilik bir nüfusa sahip olan Trabzon, tarihi yapılarının ve doğal güzelliklerinin yanı sıra 119 km sahil şeridinde bulunan pek çok plajı ile turist destinasyonu olmaktadır.

Trabzon gezilecek yerler açısından bir hayli zengin bir kaynağa sahiptir, bu nedenle Trabzon geziniz için fazladan birkaç gün ayırmanızda fayda var.

Trabzon Gezilecek Yerler Nereleridir?

Uzungöl

Trabzon denildiğinde şüphesiz ki ilk akla gelen yerlerden biri, yukarıdan bakıldığında usta bir ressamın elinden çıkmış tabloyu anımsatan Uzungöl’dür. Doğa severlerin sık sık uğrayıp, doğa yürüyüşleri gerçekleştirip kamp kurdukları Uzungöl, Trabzon şehir merkezine 100 km uzaklıktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından özel çevre koruma bölgesi ilan edilen ve yaban hayatının sürdürülmesine imkan tanıyan bir Tabiat Parkı olan Uzungöl’de konaklama tesisleri de bulunmaktadır

Trabzon Kalesi

M.Ö. 4. Yüzyılda Romalılar tarafından inşa edildiği düşünülen Trabzon kalesi, Trabzon gezilecek yerler arasında tüm şehrin ve Karadeniz’in kuşbakışı olarak seyredilebileceği bir yapıdır. Bir tarafı denizle, diğer tarafı yemyeşil ormanlarla çevrili olan Trabzon Kalesi; yukarı hisar, orta hisar ve aşağı hisar olmak üzere üç bölümden meydana gelmektedir.

Sümela Manastırı

Bir diğer adı Meryem Ana olan Sümela Manastırı adeta Trabzon’un simgesi durumundadır. Manastır, Maçka ilçesi Altındere köyünde dik bir dağın yamacında bulunmaktadır. Yapı 6 kattan oluşmakta ve içinde fresklerle kaplı onlarca oda bulunmaktadır.

Bizans İmparatorluğu döneminden kalma olan bu eserin yerden yüksekliği 1.150 metre olup, mimarlık harikası olan Sümela Manastırına kendi aracınız veya şehirden kalkan toplu taşıma araçları ile ulaşabilirsiniz. Kültür Bakanlığı tarafından müze ilan edilen Sümela Manastırını, müze kartı ile ücretsiz olarak ziyaret edebilmeniz mümkündür.

Atatürk Köşkü

Atatürk’ün her Trabzon ziyaretinde çok severek konakladığı ve Atatürk’ün vefatından sonra müze haline getirilen Atatürk Köşkü, Trabzon Soğuksu Mahallesi’nde yer almaktadır. Şehir içinde ulaşımın çok kolay olduğu köşkte; Atatürk’e ait porselenler, halılar, tablolar ve diğer özel eşyaları yerli ve yabancı ziyaretçiler için sergilenmektedir.

Ayasofya Müzesi

Trabzon gezilecek yerler arasında tarih severlerin oldukça ilgisini çekecek bir başka yapı ise Ayasofya Müzesidir. Bizanslılara ait bir kilise olan eser, önce camiye ve 1964 yılında restore çalışmaları yapılarak müze haline çevrilerek turistlerin ziyaretine açılmıştır.

Hamsiköy

Trabzon’a kadar gidip Hamsiköy sütlacını tatmadan dönmemek ve Zigana Dağlarının müthiş atmosferini hissedebilmek için Trabzon gezinizde mutlaka yer vermeniz gereken özel yerlerden biri Hamsiköy olmalıdır.

Hamsiköy, Çıralı, Güzelyayla, Dikkaya ve Ciharlı olmak üzere beş köyden oluşan bölge, dağ bisikleti ve trekking tutkunlarının sıkça ziyaret ettiği ve 1300 metre yükseklikteki harika manzarasıyla görülmeye gereken merkezlerden olmaktadır.

Ortamahalle

Trabzon Akçaabat ilçesinde yer alan Ortamahalle, ününü mübadele öncesi Rumlara ait olan ve birçoğu denize nazır konaklarından almaktadır. Sit alanı ilan edilerek korumaya alınmış olan Ortamahalle Trabzon gezilecek yerler listesinde yer almayı fazlasıyla hak ediyor. Pek çoğu otel, restoran ve kafe olarak hizmet veren konaklarda en güzel Akçaabat köftelerin tadına bakabilirsiniz.

Trabzon’da Nerede Kalınabilir?

Trabzon’da konaklama sıkıntısı bulunmayıp, hemen her yerde bütçenize uygun bir otel ve hatta dağ evi bulabilmektesiniz. Uzungöl’de bulunan birçok bungalov tipi evlerde de yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır.

Trabzon’da Neler Yemeli?

Trabzon zengin bir yemek kültürüne sahiptir. Trabzon’a gittiğinizde mutlaka tatmanız gereken ve lezzetleri sizin için derledik.

Hamsiköy Sütlacı

Mıhlama (Kuymak)

Trabzon Pidesi

Hamsi Kuşu ( Hamsi Çıtlama)

Akçaabat Köftesi

Laz Böreği

Sarı Kurabiye

Karalahana Çorbası ve Karalahana Dolması

Beton Helva ( Taş Helva)

Vakfıkebir Ekmeği

Trabzon gezi rehberi niteliğindeki yazımız için aşağıdan yorum yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *