«

Türkiye’de özellikle taşkömürü madenlerinin yoğun olarak bulunduğu illerimizin başında gelen Zonguldak, gezilecek yerler açısından zengindir. Zonguldak, tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleri ile Karadeniz’in dikkat çeken şehirleri arasındadır. Karadeniz’e kıyısı olması nedeniyle tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış kadim şehir, zengin kültürel yapısı ile de bir hayli dikkat çekmektedir.

Karadeniz’in Misafirperver Şehri Zonguldak Gezilecek Yerler

Kayalıdere Şelalesi

Ereğli ilçesinde bulunan şelale, ilçe merkezinden 35 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Toplamda 25 metre uzunluğu ile dikkat çeken Kayalıdere Şelalesi, ilçenin doğal turizm açısından önemli destinasyonları arasında yer almaktadır. Adını almış olduğu çay üzerindeki 7 şelaleden biri olan Kayalıdere, Karadeniz’in yeşil dokusu ile örtülerek ziyaretçilerine mistik bir görüntü sunmaktadır.

İnağzı Mağarası

Dikit ve sarkıtları ile ziyaretçilerine masalımsı bir görüntü sunan İnağzı Mağarası, bölgede ziyaret edebileceğiniz önemli doğal oluşumlardan biridir. Duvarlarda bulunan bazı çizim ve şekiller, mağaranın geçmiş dönemlerde yerleşim yeri olarak da kullanıldığını göstermektedir.

800 metrelik toplam uzunluğa sahip mağara, il merkezinde bulunmaktadır. Deniz kenarında kilimli yolu üzerinde bulunan mağaranın, ilkbahar ve yaz aylarında bölgede bulunan yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çektiği görülmektedir.

Cuma Ayanı Mağarası

Cuma Ayanı Mağarası 10 kilometrelik uzunluğu ile muhteşem bir doğal oluşumdur. Toplamda 3 farklı girişi bulunan mağaranın içerisindeki sarkıtlar, görenleri kendine hayran bırakacak cinstendir. İçerisinde şifonlar ve travertenler bulunan mağara, doğal oluşumlara meraklı olan kişilerin Zonguldak’ta gezilecek yerler listelerinde sıklıkla yer alır.

Cehennemağzı Mağaraları

Şehir merkezinden 50 kilometrelik uzaklıkta bulunan Cehennemağzı Mağaraları, Zonguldak il sınırları içerisinde en fazla ziyaret edilen mağaralardan biridir. Antik dönem kalıntılarının yer aldığı mağara, Karadeniz’de yabancı turistlerin de fazlaca ilgi gösterdiği yerler arasındadır.

Ereğli ilçesindeki Cehennemağzı Mağaraları, erken Hristiyanlık döneminde keşişlerin gizlenmek için kullandıkları yerler arasında bulunmaktadır. Mağarada keşişler ve Hristiyanlar baskılardan kaçmak ve ibadetlerini yapmak için bir süre yaşam sürmüşlerdir. Gerek tarihsel bir yaşam merkezi ve gerekse doğal oluşum olması sebebiyle, turistler tarafından mağaraya gösterilen ilgi oldukça yoğundur.

Bölüklü Yaylası

Özellikle kampçılık yapmaya meraklı kişilerin tercihleri arasında yer alan Bölüklü Yaylası, tertemiz orman havası ve görüntüsüyle bölgedeki önemli cazibe merkezlerinden biridir. Devrek ilçesi sınırlarında bulunan bölüklü yaylası, hava şartlarının elverişli olduğu zamanlarda insanların uğrak yerlerinden biridir.

Çitdere Tabiat Koruma Alanı

Yenice ilçesinde bulunan tabiat koruma alanı, doğal zenginliği ile öne çıkan destinasyonlarından biridir. Doğa ile kucaklaşmak isteyenlerin tercihleri arasındaki tabiat alanı içerisinde farklı birçok hayvan türü bulunmaktadır. Farklı bitki çeşitleri ile de dikkat çeken Çitdere Tabiat Koruma Alanı, doğa ile bütünleşmek isteyenlerin Zonguldak gezi rehberi listelerinde yer almaktadır.

Deniz Feneri

Osmanlı’nın son dönemlerinde 1908 senesinde yaptırılan deniz feneri, 9 metre yüksekliğe sahip olup tarihi özelliği ile şehirde ziyaret edilebilecek simge yapılardan biridir. Fenerin ışıkları 20 mil uzaklıktan görülebilir durumdadır.

Erdemir Plajı

Erdemir plajı Karadeniz’in berrak sularında serinlemek isteyenlerin, yaz aylarında tercih ettikleri en temiz alanlardan biri olarak öne çıkmaktadır. Plaj çevresinde günübirlik ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz pek çok sosyal alan bulunmaktadır.

Çanakçılar Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Çanakçılar arkeoloji ve etnografya müzesi, şehrin Gökçebey ilçesi sınırlarındadır. İçerisinde özellikle de etnografik seramik eserlerin sergilendiği müzede, yüzlerce arkeolojik eseri bulmak da mümkündür. Bölgede yapılan kazı çalışmaları sonrasında elde edilen tarihi heykeller ve araç gereçler, özel statüde bulunan çanakçılar arkeoloji ve etnografya müzesinde sergilenmektedir.

Halil Paşa Konağı

Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında yaptırılan Halil Paşa Konağı, şehrin mimarisi uygun bir şekilde inşa edilmiştir. 3 kattan ibaret olan tarihi konak, Kültür Bakanlığı’nın restorasyon çalışması sonrasında ziyaretlere açılmıştır. Konak bir müze statüsünde faaliyet göstermekte olup, içerisinde çeşitli arkeolojik eserleri görebilirsiniz.

Billaos Antik Kenti

Çaycuma ilçesi sınırlarında bulunan antik kent, milattan öncesine dayanan 1200’lü yıllara ait yapıları ile dikkat çekmektedir. Antik kent sınırlarında yapılan kazılarda elde edilen tarihi eserler, Zonguldak’ta bulunan müzelerde sergilenir.

Filyos Kalesi

Çaycuma ilçesinde bulunan Filyos Kalesi, denize hazır bir konumda yer almaktadır. Kalenin yapım yılına dair kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte, yapılan çalışmalar Helenistik Roma dönemine ait bir yapı olduğuna dair ipuçları vermektedir. Kalenin surlarının bir kısmı orijinal dokusunu korumakta olup, denize hâkim olması da burayı ayrı bir cazibe merkezi haline getirmektedir.

Zonguldak’ta Ne Yenir?

Zengin kültür mirasına sahip olan Zonguldak, mutfak kültürü ile de öne çıkmaktadır. Yolunuz hangi sebeple Zonguldak’a düşerse düşsün, aşağıdaki lezzetleri mutlaka at atmanızı tavsiye ederiz.

Pirincin hamurla sıra dışı buluşması ile yapılan pirinçli börek,

Tenekede tavuk,

Ekmek kültürüne ayrı bir lezzet katan Ereğli pidesi,

Keşkek,

Sıra dışı lezzeti ile sütlü armut,

Şerbetli tatlılar arasında beyaz baklava ve cevizli dolma,

Zonguldak’ta tatmak isteyebileceğiniz önemli lezzetler arasında bulunmaktadır.

Zonguldak Gezilecek Yerler ile ilgili diğer merak ettikleriniz varsa yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *