«

Türkiye’nin en kuzey noktası olan Sinop, farklı keşif noktaları ile ziyaretçilerine bambaşka bir gezi deneyimi sunmaktadır. Sinop gezilecek yerler listenize özellikle Sinop Kalesi ve eski cezaevi gibi binlerce yıllık tarihe sahip yapıları ve eşsiz Karadeniz güzelliklerini ekleyebilirsiniz.

Doğa ve denizin kucaklaştığı Karadeniz illerinden biri olan Sinop, sıcakkanlı insanlarıyla da fazlasıyla misafirperverdir. Şehre gitmişken, birbirinden farklı lezzetlere sahip olan Sinop mutfağını da mutlaka yakından tanımanızı tavsiye ederiz.

Sinop Gezilecek Yerler

Babaçay Kanyonu

Kanyon içerisinde yapacağınız doğa yürüyüşleri, üzerinizdeki yorgunluk ve stresi atmak için tercih edebileceğiniz aktivitelerin başında gelmelidir. Ayancık ilçesinde bulunan Babaçay Kanyonu, ilçe merkezinden 17 kilometre uzaklıkta yer alır. Kanyon içerisinde bulunan İnaltı Mağarası gibi farklı doğal güzellikler, görülmeye değer keşif noktaları arasındadır.

Balatlar Kilisesi

Genç Roma İmparatorluğu zamanında hamam olarak kullanılmak amacıyla inşa edilen tarihi yapı, yapıldıktan yaklaşık 100 yıl sonra Bizans İmparatorluğu döneminde kiliseye çevrilmiştir.

Dördüncü yüzyılda inşa edilen Balatlar Kilisesi, şehrin önemli yapıları arasında yer alır. Kilise çevresinde yapılan kazı çalışmalarında, birçok arkeolojik eser gün yüzüne çıkarılmıştır. Tarihi yapının bir kısmı tahrip olmuş olsa da, önemli bir kısmının orijinal özellikleri ile günümüze kadar geldiği görülmektedir.

Boyabat Kalesi

Tarihi niteliği yüksek olmasının yanı sıra altında bulunan yeraltı şehri ile dikkat çeken Boyabat Kalesi, gezginlerin Sinop gezi rehberi listelerinde yer alan keşif noktalarından biridir. Merdivenlerle inilen yeraltı şehri yakın zaman önce ışıklandırılıp turizme kazandırılmıştır.

Şahin Tepesi

Şehri yüksek bir konumdan seyretmenin keyfine varmak için ideal bir seçim olan Şahin Tepesi, İstanbul’daki Pierre Loti tepesi ile kıyaslanmaktadır. Muhteşem bir manzarayı ziyaretçilerine sunan tepe, piknik alanları ve doğal güzellikleri ile de dikkat çekici özelliklere sahiptir. Şahin Tepesi üzerinde özellikle gün batımını izlemek, misafirlerine ayrı bir zevk vermektedir.

Sinop Kalesi

Kesin yapım yılı bilinmemekle birlikte yapılan araştırmalara göre milattan önce 7. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Sinop Kalesi, farklı medeniyetlerin hâkimiyetine şahitlik yapmıştır. UNESCO Geçici Miras Listesi’nde yer alan tarihi Sinop Kalesi’nin yüksekliği, yaklaşık 25 metredir.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan kale özellikle Roma, Osmanlı, Selçuklu ve Bizans dönemlerinde yeni eklemeler yapılarak günümüze kadar gelmiştir. Kale surları içerisindeki bölmeler, tarihin farklı dönemlerinde zindan olarak kullanılmıştır.

Ünlü birçok ismin cezasını çekmek yatmış olduğu tarihi Sinop Cezaevi de, kale içerisinde bulunmaktadır. Kalenin bir diğer özelliği ise, deniz kenarında bulunmasıdır.

Sinop Arkeoloji Müzesi

1941 yılında hizmete giren Sinop Arkeoloji Müzesi, 1921 yılından itibaren toplanan arkeolojik eserlerin birikmesi ile açılmıştır. Zengin bir koleksiyona sahip olan Sinop Arkeoloji Müzesi içerisinde altın sikkeler, heykeller, mermerden yapılmış küçük mimari eserler, mozaik tablolar ve tarihi taş eserler sergilenmektedir. Tarihi eserlere merakınız varsa Sinop gezilecek yerler listenize, arkeoloji müzesini eklemenizi tavsiye ederiz.

Sinop Yarımadası

Ayancık ilçesinin doğu kısmında bulunan Sinop Yarımadası, küçük bir yarımada olmasına karşın tarihi yapısal özellikleri ve doğal güzellikleri ile bir hayli dikkat çekicidir. İçerisinde birçok vadinin yer aldığı yarımada, Türkiye’nin en kuzey noktası olarak bilinmekte olan İnceburun’a da ev sahipliği yapmaktadır.

Tarihi Sinop Cezaevi

Şehirde gezilmeye değer yerler arasında bir başka tarihi yapı ise, tarihi Sinop Cezaevi’dir. Refik Halit Karay, Kırım Hanı Devlet Giray, Burhan Felek ve Sabahattin Ali gibi ünlü isimler, tarihi Sinop Cezaevinde yatmıştır.

Evliya Çelebi ise Seyahatname kitabında cezaevine yer vermiş olup, Sabahattin Ali’nin hapishane şarkısının sözlerini bu cezaevinde yazdığı bilinmektedir. Sinop Kalesi içerisinde bulunan tarihi cezaevi 1999 yılında müzeye çevrilmiş ve ziyaretlere açık hale getirilmiştir.

Karakum Plajı

Sinop’a gittiğinizde Karadeniz’in hırçın sularında serinlemek istiyorsanız, denize girmek için ideal noktalardan biri olan Karakum Plajını tercih edebilirsiniz. İl merkezinden 3 kilometrelik mesafede olması nedeniyle kolay bir ulaşma sahip olan Karakum Plajı, şehirde denize girmek için en elverişli yerler arasındadır.

Sinop’un Meşhur Lezzetleri Nelerdir?

Şayet Sinop’a bir seyahat planlıyorsanız, şehre gittiğinizde takmak istediğiniz lezzetleri önceden araştırmanızı tavsiye ederiz. Oldukça zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Karadeniz’in şirin şehri Sinop, nokul ve mantısı ile ünlüdür.

Sıra dışı bir lezzete sahip olan Sinop mantısı, Kayseri mantısından daha iridir. Kıymalı ve cevizli olarak yapılan Sinop mantısının, kıymalı olanı daha çok tercih edilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *