«

Birbirinden eşsiz doğal güzellikleri ve milattan önce 3000’li yıllara kadar dayanan tarihi ile Artvin gezilecek yerler açısından ziyaretçilerine oldukça zengin bir çeşitlilik sunar. Turistik popülaritesi ağırlıklı olarak doğa turizmi üzerine olan Artvin, geçmişin izlerini günümüze taşıyan birçok tarihi yapıya da ev sahipliği yapmaktadır.

Artvin Gezilecek Yerler

Artvin gezilecek yerler listesinin başında il merkezi olsa da çevre ilçe merkezleri, köyler ve ilçe sınırları içerisinde bulunan milli parklar da mutlaka görülmeye değerdir. Artvin geziniz için mutlaka görülmesi gereken yerleri merak ediyorsanız, sizin için Artvin’in gezilmeden dönülmemesi gereken yerlerini derlediğimiz yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Atatepe

Atatepe, Türkiye’nin en büyük Atatürk heykelinin bulunduğu yer olması sebebi ile Türkiye’nin en önemli turizm noktalarından biri haline gelmiştir. Artvin’i kuşbakışı gözlemleyebilmek için en ideal nokta olan Atatepe, üç vadiyi gören bir tepe üzerinde yer alır.

Yerli halkın ve turistlerin uğrak noktası olan Atatepe, aynı zamanda Artvin şehrinin seyir terası olma görevini de üstlenmiştir.

Kafkasör Yaylası

Kafkasör Yaylası, Artvin il merkezine 10 km güneybatıda yer almaktadır. 1250 metre yüksekliğe sahip olan yaylada, 10 adet 80 yatak kapasiteli ve Artvin Belediyesi tarafından yaptırılmış bungalov evler bulunur.

Yaylada ayrıca her yıl boğa güreşlerine ev sahipliği yapan bir arena da mevcuttur. Turistler tarafından oldukça ilgi gören boğa güreşleri, her yılın temmuz ayında yapılır ve üç gün sürer.

Kafkasör Yaylası, doğa ile baş başa bir Artvin gezisi yapmak isteyenlerin ilk tercihi olmak için en ideal noktalar arasında yer alır.

Cehennem Deresi Kanyonu

Artvin- Ardanuç karayolunun 25. kilometresinde yer alan Cehennem Deresi Kanyonu, kendine özgü doğal mimarisi ile Artvin’in en çok ilgi gören ve ziyaret edilen yerlerinden biridir. Dünyanın popüler kanyonları arasındaki yerini alan Cehennem Kanyonu sunduğu eşsiz manzaralar ile ziyaretçileri adeta büyülemektedir.

Mençuna Şelalesi

Artvin il sınırına 80 kilometre uzaklıkta bulunan Mençuna Şelalesi, doğası ile adeta görenleri kendine hayran bırakan eşsiz güzelliklerden biridir. Bu nedenle Artvin gezisi denince ilk akla gelen ve ziyaretçiler tarafından en çok ilgi gören yerlerden biridir. Mençuna Şelalesi’nin büyüleyici manzarasını görmek isteyenler için kar sularının eridiği nisan ve mayıs ayları, mükemmel bi zamanlama tercihidir.

Karagöl Sahara Milli Parkı

Karagöl Sahara Milli Parkı, Artvin’in Şavşat ilçesinin 25 km kuzeyinde bulunur ve Artvin gezilecek yerler listelerinde eşsiz manzaraya sahip olan yerler arasında yer alır.

Karagöl ve Sahara olmak üzere iki bölümden oluşan milli park, özellikle de Karagöl’ün doğası ile görenleri kendine hayran bırakır. Çayır, göl ve ormanlık alanlar Karagöl bölgesinde yer alırken, yayla turizmi Sahra bölgesinde ön plana çıkar. Milli park içinde ayrıca kamp yapmak için uygun alanlar da mevcuttur.

Artvin gezi rehberi yazımızı okumadan seyahate çıkmayınız!

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *