«

Ordu, Karadeniz Bölgesi’nin sahil şeridinde bulunan eşsiz doğası ile insanı etkileyen bir şehirdir. Ordu gezilecek yerler arasında uzun deniz kıyıları, büyüleyici koyları, yaylaları, ormanları, dağları ile mavi ve yeşilin birleştiği nadide güzellikler bulunuyor. Ayrıca M.Ö. 15 bin yıllarına uzanan tarihi ile eski uygarlıkların izlerine rastlayabileceğiniz mükemmel bir gezi noktasıdır.

Ordu Gezilecek Yerler Listesi

Ordu gezilecek yerler listenizde yer verebileceğiniz tarihi ve doğal güzelliklerden bazılarını sizler için listeledik.

Yason Burnu ve Yason Kilisesi

Ordu’nun Perşembe ilçesinde bulunan Yason Burnu, denize uzanan küçük bir yarımada şeklindedir. Eskiden büyük bir yerleşim yeri olduğunu gösteren izler bulunmaktadır. Meşhur Argonot Efsanesindeki Altın Postu aramak için Karadeniz’e gelen Argonotlar’daki İason isimli kahramanın burada karaya çıktığı söylenir. Yason ismi de buradan gelmektedir.

Yason Burnu’nda bulunan Yason Kilisesi 1866 yılında Rumlar tarafından onarılmıştır. Bulunan kalıntılar Yason Kilisesi’nin çok eski zamanlarda yapıldığını ve bölgenin yerleşim yeri olarak kullanıldığını göstermektedir.

Bölgede bulunan Yason Kilisesi, bahçe duvarı kalıntıları, antik liman ve balık üretme havuzları geçmişten günümüze kadar gelmiştir.

Cotyora (Bozukkale)

Ordu’nun tarihindeki ilk yerleşim yeri olarak bilinen Cotyara (Bozukkale), 2. derece arkeolojik sit alanı olarak tescillidir. XI. Yüzyılda Bizanslılar tarafından yapılan küçük bir gözetleme kulesi burada yer almaktadır. Ordu merkezine 2 km mesafede bulunmaktadır. Cotyora, Kot Türklerinin yurdu ya da Kod yurdu anlamına gelmektedir.

Delikkaya Kaya Mezarı

Delikkaya Kaya Mezarları, Helenistik ve Roma dönemlerine aittir. Yerden yaklaşık 40 metre yükseklikte tek odalı, sütunsuz, çift sütunlu olmak üzere 3 kaya mezarı bulunmaktadır. Sarp ve dik kayalıkların tam ortasında olan bu mezarlara ulaşım bulunmamaktadır.

Hazinedaroğlu Konağı

Fatsa’nın Bolaman Mahallesi’nde bulunan Hazinedaroğlu Konağı, kale gözetleme ve karakol görevi için iç ve dış olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Kalenin batı ucunda bulunan iç kale çok yüksek duvarlardan oluşmaktadır ve yapımında kesme taşlar kullanılmıştır. İçinde bazilika planlı küçük bir şapel bulunmaktadır. 18. yüzyılda iç kale üzerine Kademoğlu Konağı olarak bilinen ahşap bir konak yapılmıştır. Farklı mimarisi ve tarihi yapısı ile görülmeye değer yerlerden biri olan Hazinedaroğlu Konağı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından aslına uygun olarak onarılmıştır.

Boztepe

Denizden yaklaşık 500 metre yükseklikte olan Boztepe, eşsiz Ordu manzarası, çam ormanları ve fındık bahçeleri ile sizi karşılamaktadır. Şehir merkezinde bulunan Atatürk parkından Boztepe’ye giden teleferikler ile unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Gece ve gündüz ziyaretçilere açık olan Boztepe’de günlük geziler, bisiklet turları ve yamaç paraşütü gibi farklı doğa sporlarını yapabilirsiniz.

Yoroz Kent Ormanı

Yoroz Kent Ormanı, Flora ve Fauna bakımından çok zengindir. Piknik, doğa yürüyüşleri ve bisiklet turları için sıkça tercih edilir. 900 metre olan zirveye ulaşmak için ise yaklaşık 1200 basamak çıkmanız gerekmektedir. Av ve yaban hayatı oldukça geniş olan Yoroz Kent Ormanı doğa ile iç içe olmanızı sağlayan nadide bir yerdir.

Gaga Gölü

Büyük bir heyelan sonucu oluşan Gaga Gölü, Ordu’nun Fatsa ilçesine 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Fındık bahçelerinin ortasında zengin sucul bitki örtüsüne ve hayvan türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Ortasında küçük bir ada bulunan Gaga Gölü’nün çevresinde yapacağınız doğa yürüyüşleri ile manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Ulugöl

Meşe ve gürgen ağaçları ile çevrilmiş bir krater gölü olan Ulugöl, yaklaşık 30 hektarlık bir tabiat parkıdır. Çevresinde yerleşim yeri olmayan bu eşsiz doğa harikası, şehirden uzaklaşmak isteyenler için her mevsim görülmeye değer bir manzaraya sahiptir. Ayrıca çevresinde bulunan bungalovlarda konaklayarak doğa ile iç içe bir tatil yapabilirsiniz.

Çambaşı Yaylası – Çambaşı Kayak Merkezi

Çambaşı Kayak Merkezi 1 km uzunluğunda bir piste sahiptir. Türkiye’de bulunan kayak merkezleri arasında denize en yakın olan kayak merkezlerinden biridir. Ülkemizin en büyük yaylalarından biri olan Çambaşı Yaylasına 4 km mesafede bulunmaktadır. Çambaşı Yaylası, kayak yapmanın yanı sıra 4 mevsim çeşitli doğa sporlarını yapabileceğiniz bir bölgedir.

Ordu gezi rehberi niteliğinde yazımız yayında!

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *