«

İskandinav cenneti İsveç, Kuzey Avrupa’da İskandinav yarım adasında yer alan Viking torunlarının yaşadığı bir ülke. İsveç Gezilecek Yerler yazımızı okumadan gezmeyin! Resmi adıyla İsveç Krallığıdır  Ülke nüfusu 10.400.000 civarındadır. Yüzölçümü 450.295 kilometrekaredir. Sınır komşuları: Finlandiya, Norveç ülkeleridir. Ancak Danimarka ile de yarısı karada, Diğer yarısı da denizin altında bulunan bir köprü ile bağlantısı da bulunmaktadır. İskandinav cenneti İsveç , Dünya da en çok adaya ev sahipliği yapan ülkesidir. Ülkenin başkenti olan Stokholme , İstanbul­dan aktarmasız uçuş yaklaşık üç buçuk saat  sürmektedir. Ülke zaman olarak Türkiye ‘ ye göre bir saat geriden gelmektedir. Ülkenin resmi dili İsveççe, Avrupa ‘ da en iyi İngilizce konuşan halk. İngilizce konuşma oranı %90 ı üzerinde Ülkenin para birimi İsveç kronuİsveç kronu yaklaşık güncel kurla 1,83 TL ye denk geliyor.

İSVEÇ‘ te Yaşam

İsveç yaşam kalitesi yüksek gelişmiş, İnsanların huzur ve mutluluk ile yaşadığı bir ülke. Ayrıca İsveç 83.33 yaş ortalaması ile yaşam süresinin en uzun olduğu ülkelerden biri. İsveç yaşam kalitesi sıralamasında en iyi üçüncü Ülke ve İsveç dünyanın en mutlu yedinci Halkına sahip.

İsveçlilerin geçinmek gibi derdi yok, Devlet iş bulamazlar ise yardım ediyor, kiralarını ödeyemezler ise yardım da bulunuyor ve birçok sosyal yardıma sahip. İsveç Devleti aile kurmaya ve aile yapısına çok önem veriyor. Devlet bireylerin ilk çocuklarına her biri için aylık 1250 kron ödüyor. Ve bu para kişi eğitimine devam ettiği sürece  yirmi yaşına kadar devam ediyor. Birey hayata bu yardım sayesinde 300.000 kron gibi para ile başlıyor. Sağlık kısmen, Eğitim tamamen ücretsiz.

Ülkedeki en düşük gelir ortalaması, birçok ülkeye nazaran oldukça yüksek. Kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasılası sıralamasında 58.977 dolarla dünyada on birinci  sırada bulunuyor.

İskandinav  cenneti İsveç, Dünyanın en pahalı ülkeler sıralamasında on yedinci sırada bulunuyor. Ancak insanların alım gücü epey yüksek.

Ülkede belirli bir asgari  ücret yok . Fakat genel olarak en düşük maaş 18 .000 kron karşılığında. Ortalama maaş ise 45.000 kron değerindedir. Ülkede, öğretmenler 35.000 kron, doktorlar  65.000 kron, polisler 33.000 kron mühendisler 45.000 kron, Mimarlar 41.000 kron , avukatlar 50.000 kron, garsonlar 23.00 kron  yaklaşık olarak kazanıyor.

Ülkede ortalama bir şişe su yirmi  kron, kahve  elli kron, paket ekmek otuz kron. Genellikle meyve ve sebzeler ithal oluyor. Bu nedenle oldukça pahalı. 1 kilo kırmızı et  yüz  seksen  beş  krona satılırken, peynir ise  yüz  krona satılıyor.

Ev fiyatlarına bakacak olursak, evler genel olarak çok küçük. Şehir merkezinde oda kiralamak  3000 ­– 5000 kron arası, Geniş bir oda kiralamak yaklaşık 8000 krondur. Ev almak ise, şehir merkezinde ortalama otuz beş metrekare bir ev 2.000.000 -3.000.000 krona satılıyor. Daha geniş evler ise 8.000.000 – 14.000.000 arası değişiyor.

 

 

İsveç Gezilecek Yerler
İsveç Gezilecek Yerler

 

 Demografik yapısı

İskandinav cenneti İsveç, Toplam nüfusu 10.380. 000. Burası dünya da en çok göç alan yerlerden biri. Nüfusun yaklaşık %80 i İsveçli,% 5.2 si Finlandiyalı, %1.9 Suriyeli, %1.5 i Iraklı , % 1.2 si Türk.  kalan % 10.2 si ise diğer Ortadoğulu milletlerden oluşuyor.

Maddi açıdan oldukça zengin olan İsveç, Ancak manevi olarak bu kadar başarılı değiller. Yapılan sosyolojik araştırmalara göre dünyanın en yalnız insanları olarak kabul ediliyor. Nüfusun %47 si yalnız yaşamakta olup, ülkedeki evlerin küçük veya tek olması aslında bu yüzden. İsveç ‘ te her  on bir  kişiden biri antidepresan kullanıyor. Yalnızlık öyle boyutlara ulaşmış ki çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar sperm bankalarına başvuruyor.

İsveç ve  Doğal Güzellikleri

İsveç ‘in en güzel  yanlarından birisi de şehir hayatı ile doğanın iç içe olmasıdır. Temiz hava almak için kilometrelerce uzağa gitmeye gerek yok çünkü ülkenin 2/3 ü ormanlarla kaplı arazilerden oluşuyor. Düzenli olarak her yıl dört yüz milyon fidan dikiliyor, yaklaşık yüz bin tane de göl var. İsveç ‘ te kış mevsiminde güneş hiç batmıyor , yazın ise hiç doğmuyor. Bu durum ise kışın ülkede depresyonu arttırdığı düşünülüyor. Ve kuzey ışıklarının en güzel izlendiği yerlere sahip.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *