«

İspanya gezilecek yerler açısından dünyanın en çok seçeneğine sahip ülkeler arasındadır. İspanyolca dilinin fonetik güzelliği ise ülke genelinde hakim olan sıcak Akdeniz iklimi ile beraber hoş bir bütünlük meydana getirir. Kültürel açıdan zenginliklerin fazla sayıda mevcut olması ve ülkenin özellikle plaj tatili için elverişli olması, İspanya’nın diğer pek çok ülkeden daha iyi bir tatil seçeneği oluşunun en önemli sebeplerindendir. Ayrıca sıcak Akdeniz iklimi buranın yerlileri üzerinde de etkili olduğu için, İspanyol halkı son derece sıcakkanlı ve misafirperver bir halktır. İspanya’da mutlak görülmesi gereken yerler oldukça fazla olsa da aşağıda hazırladığımız listemizde yer alan yerler daha fazla öne çıkmaktadır.

İspanya Gezilecek Yerler
İspanya Gezilecek Yerler

İspanya Gezilecek Yerler Listesi

İspanya’nın Kalbinde Bulunan Madrid Kraliyet Sarayı

Madrid şehri İspanya’nın başkentidir. Yaklaşık üç buçuk milyon nüfusa sahip olan bu şehirde pek çok turistik yapı mevcuttur. Madrid Kraliyet Sarayı ise bunların en başında gelir. Yaklaşık olarak 135 bin metrekarelik bir alanda yükselen bu saray, 3 bin 400 odaya sahip olmasından dolayı Avrupa’nın en görkemli yapılarındandır. Hatta Londra’da bulunan Buckhingam Sarayı bile Madrid Kraliyet Sarayı’nın yaklaşık olarak yarısı büyüklüğündedir. Ziyarete açık olan bu yapının içi de dışı kadar güzeldir.

Sevilla’nın Mimari Harikası Real Alcazar

Real Alcazar Sarayı ya da bilinen adı ile Real Alcazar de Sevilla, Avrupa mimarisi ile Arap mimarisinin bir karışımı niteliğindedir. Yaklaşık olarak 700’lü yıllarda İspanya üzerine doğru başlatılan fetih hareketleri sonucunda, İspanyol toprakları Müslüman etkisine maruz kalmıştır.

İlk yapım tarihi kesin olarak bilinmeyen Real Alcazar, yaklaşık olarak 10. yüzyıldan itibaren İspanya Arapları tarafından inşa edilmiş pek çok yapı ile zenginleşmiştir. Dolayısıyla İspanya gezilecek yerler listelerinde, kültürel zenginliği yansıtan bu saray kesinlikle mevcut olmalıdır.

La Sagrada Familia Bazilikası

İspanya Gezilecek Yerler Listesinde Bulunan En Dikkat Çekici Mabet: La Sagrada Familia Bazilikası

Avrupa’da bulunan pek çok dini yapının neredeyse hiçbiri Sagrada Familia Bazilikası ile benzer sayılmaz. Barselona’da yer alan bu yapı, Katalan mimar Antoni Gaudi tarafından tasarlanmıştır. Bu dini yapının en dikkat çekici özelliği ise inşaatının halen devam ediyor olmasıdır.

İlk olarak 1882 tarihinde başlayan çalışmalar, çeşitli teknik aksaklıklardan ya da İspanya İç Savaşı (1936 – 1939) gibi çeşitli siyasal gerekçelerden dolayı fazlasıyla gecikmiştir. Günümüzde, onarım ve bakım kapsamında olsa da yapının inşaat devam etmektedir. Buna rağmen İspanya’da görülmesi gereken yerler arasında bu bazilikanın değeri büyüktür.

Avrupa’nın En Eski Yerleşim Alanlarından Barri Gotic

Barri Gotic yani Gotik Bölge, Barselona’nın merkezinde yer alan tarihi sokaklar ve yapılar için kullanılan genel bir adlandırmadır. Oldukça uzun olan tarihi binalar arasındaki eski sokaklar pek çok turistin ilgisini çekmektedir. Eski binalar görmekten hoşlananlar mutlaka Gotik Bölge’yi ziyaret etmelidir. Çünkü bu yer, eski Barselona’nın hala yaşayan bir sembolüdür.

Barselona’da Yüzmek İsteyenler İçin Bogatell Plajı

İspanya gezilecek yerler konusunda, tarihi mekanlar ile birlikte plajların da çok sayıda bulunduğu bir ülkedir. Barselona’nın Bogatell Plajı, turistlerin en çok tercih ettiği plajlar arasındadır. Geniş sahil şeridinde güneşin, kumun ve denizin tadını çıkarmak isteyenler bu plajı ziyaret edebilir.

İspanya Gezilecek Yerler Sıralamasına Girebilecek En İlgi Çekici Plaj: Playa de Maspalomas

Maspalomas şehri, İspanya’ya bağlı olan Gran Kanarya adasının güneyindedir. Bu şehirde yer alan Playa de Maspalomas, coğrafi durumu dolayısıyla hem bir Akdeniz sahili hem de küçük bir çöl alanı olarak kabul edilebilir. Sahilde, alışılageldik dümdüz bir kumsal bulunmayıp, Afrika çöllerini anımsatan yüksek kum tepecikleri mevcuttur. Bununla birlikte deniz havası, yoğun sıcaklığı dengelemektedir. Sahilin geneli ise son derece temiz bir durumdadır.

Avrupa’nın En Büyük Sahillerinden Playa de la Malvarrosa

Valencia, İspanya’nın güneydoğu kıyılarında bulunan güzel bir tatil şehridir. Yüzmek için İspanya’ya gelenler öncelikli olarak Valencia şehrini ziyaret edebilir. Buradaki Playa de la Malvarrosa adlı sahil, son derece geniş ve uzun bir kum alanından oluşmaktadır. Ayrıca denizin suyu da son derece temizdir. İspanya gezilecek yerler listesine eklenebilecek öteki sahillerle kıyaslandığında, bu Valencia sahilinin pek çok açıdan daha iyi bir seçenek olduğu görülmektedir.

İspanya Gezilecek Yerler rehberi yazımız ile ilgili aşağıdan yorum bırakabilirsiniz. Ayrıca Avrupa Kıtası diğer gezilecek yerler önerilerimiz ilginizi çekebilir: Londra gezilecek yerler, Gürcistan gezilecek yerler

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *