«

Her yıl dünyanın her yerinden 20 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırlayan Londra, sanat ve eğlencenin en hareketli şehirlerinden biridir. Londra gezilecek yerler listesi yaparken Kraliyet Saraylarından halk parlamentosuna, katedrallerinden müzelerine, ünlü Thames Nehri’ne kadar onlarca seçenekten seçim yaparak bir liste hazırlamakta oldukça zorlanabilirsiniz.

Londra seyahat planınıza yardımcı olmak için şehrin en sevilen ve sık ziyaret edilen yerlerinden birkaç tanesini sizler için listeledik. İngiltere’nin gezilecek tüm şehirleri hakkında genel bilgilere İngiltere Gezilecek Şehirler başlığındaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Londra Gezilecek Yerler

Buckingham Sarayı

Sadece muhafız değişimlerinin seramonik görünümünü görmek için bile ziyaret edilen bu yapı, 1837 yılında inşa edilmiştir. St. James’s Palace’da saat 11:30’da gerçekleşen bu muhafız değişimi gösterisi, her gün tekrarlanıyor.

Kraliyet ailesinin Londra’daki ikametgahında kraliçe eğer sarayda ise muhakkak bayrak direğinde kraliyete ait özel işaret oluyor ve kraliçe orada bulunduğu sürece bayrak direğinde bu işaret kalıyor. Kraliçe’nin sarayda olmadığı zamanlarda, devlet odaları ve Kraliçe’nin galerisi ziyaretçilere açılıyor.

Londra Kulesi ve Tower Bridge

Londra Kulesi yüzyıllar boyunca farklı rollere bürünmüştür. İngiltere için önemli olan bu yapı eğer tarihe merakınız var ise size muhteşem keyif verecek alanlardan biridir. 1078 yılında inşa edilen White Tower içinde kraliyet silahları ve zırhları sergileniyor.

Tower Bridge’ in ise birbirine bitişik iki kulesi bulunur. Thames Nehri’nin 200 metre yukarısında olan Tower Bridge, Londra gezilecek yerler arasında yer alıyor.

British Museum

Dünyanın en iyi antika koleksiyonlarından birini sergileyen British Museum’ da 13 milyondan fazla eser sergileniyor. Antik tarih, arkeoloji ve sanat tarihi üzerine kapsamlı kitapların olduğu bir kitapçının yanı sıra, hediyelik eşya dükkanı da müze de bulunuyor.

Londra Gezilecek Yerler
Londra Gezilecek Yerler

Westminster Sarayı ve Elizabeth Kulesi (Big Ben)

Parlamento Binası olan Westminster Sarayı, Londra’nın en simgesel yapılarından biridir. Bu sarayın hemen yanında ise Big Ben adlı ünlü saat kulesi yer alır. Thames Nehri’nin kuzeyinde bulunan saray, 11. Yüzyılda Kraliyet ailesi için inşa edilmiş. İki büyük yangın yaşayan sarayın ilk hali aslında günümüzdeki görünümünden çok farklıymış. Yoğun restorasyon çalışmaları ile yapı günümüzdeki haline dönüştürülmüş. Westminster Sarayı’nda 1000’in üzerinde oda bulunuyor. Sarayın en uç kısmında ise Big Ben yer alıyor.

Elizabeth Kulesi olarak da adlandırılan Big Ben, 96 metre yüksekliğinde bir kuledir. Üzerinde yaklaşık 13 ton ağrılığında büyük bir çan bulunmaktadır.

London Eye

135 metre yüksekliğinde, 32 kapsüle sahip bir dönme dolap düşünün. İşte hayalinizde canlandırdığınız bu dev dönme dolap tam da London Eye’ın görünümünde olacaktır. Neden 32 kapsüle sahip diyorsanız bunun nedeni Londra şehrinin ilçe sayısının 32 olmasıdır. Her kapsül 25 kişiliktir. Dönme dolabın tek turu yaklaşık 30 dakika sürüyor. Elbette bu dönme dolaptan Londra’nın manzarası muhteşem bir şekilde görülüyor.

Sherlock Holmes Müzesi

Londra gezilecek yerler için bir diğer tavsiyemiz Sherlock Holmes Müzesi olacak. Ünlü dedektifin Londra’da bulunan evi aslında bu hayal kahramanının başrolde olduğu kitaplara göre tasarlanmış kurgu bir evdir. Sadece bu ev Arthur Conan Doyle’un yarattığı hayal kahramanının eviymiş gibi tasarlanarak müze haline getirilmiştir.

Aziz Paul Katedrali

Londra’nın en büyük kilisesi olan Aziz Paul Katedrali birçok yangın yaşamıştır. Yapı son halini 17. Yüzyılda almıştır. Kubbesi en büyük kilise kubbesi olarak biliniyor. Katedral, kraliyet ailesinin de vaftiz ve evlilik törenlerine şahitlik ediyor.

Hyde Park

Londra’nın tam ortasındaki bu dev yeşil alan adeta Londra’ya bir mola alanı oluyor. 150 hektarlık park 1637 yılından beri halka açıktır. Aslında burası kraliyet ailesinin mülküdür. 1536 yılında düzenlemesi yapılan park aslında sarayda yaşayanların avcılık için kullandıkları bir alanmış.

Leicester Meydanı

Alışveriş tutkunlarının ilk uğradığı alanlardan biri olan Leicester Meydanı aynı zamanda Londra’nın en kalabalık alanıdır. Hafta sonu günlerinde daha da kalabalık olduğunu hemen ekleyelim. Çok sayıda gece kulübü ve sinemanın olduğu meydan sadece yayalara açıktır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *