«

Sahip olduğu doğal güzelliklerin yanı sıra kültürel öğeleri ile de seyahat severlerin favori destinasyonları arasında yer alan Bulgaristan gezilecek yerler Türkiye’den de birçok ziyaretçi almaktadır.

Bulgaristan Gezilecek Yerler Önerileri

Camiyi Andıran Yapısı ile St. Alexander Nevski Katedrali

St. Alexander Nevski Katedrali, 1912 yılında inşası tamamlanmış olan büyük bir mabettir. En çok dikkat çeken özelliği ise, Avrupa’daki diğer dini yapıların pek çoğuna benzemeyişidir. Özellikle Osmanlı İmparatorluğu döneminin de etkisi ile St. Alexander Nevski gibi, geniş kubbeleri ile camiyi andıran yapılar genel mimari yapı anlayışı içine girmiştir. Mimarisi ve dini önemi nedeniyle St. Alexander Nevski Katedrali, Bulgaristan gezilecek yerler listemizin ilk sırasında yer alıyor.

Klasik Ortodoks Mimarisinin En Güzel Örneklerinden St. Nikolas Rus Kilisesi

Ülkedeki klasik Slav mimarisi örneklerinden biri olan St. Nikolas Rus Kilisesi ya da diğer adı ile Tsurka Sveta Nikolai küçük bir kilise olmasına rağmen dikkat çekici yapısı nedeniyle bir çok turistin en fazla ziyaret ettiği yerler arasındadır. Kilise, Softa’nın en merkezi yerinde yer alıyor.

Merkez Sofya Sinagogu

Bulgaristan Türk-İslam ve Slav-Ortodoks gibi kültür ve geleneklerinin bir arada bulunduğu kültürel açıdan zengin ülkelerden biridir. Bu bağlamda, Merkez Sofya Sinagogu Sofya’nın tam merkezinde yer alan ve 1905 – 1909 yılları arasında inşa edilmiş bir sinagogdur. . Bu yapı, Bulgaristan’ın kültürel zenginliğini yansıtan önemli bir detaydır.

Cathedral of the Assumption of The Virgin

Bulgaristan’ın 335 bin nüfusa sahip Varna şehrinde bulunur. Başarılı restorasyon çalışmaları ile günümüze kadar korunabilen bu 200 yıllık yapı, Bulgaristan’daki küçük yapılı mabet mimari tarzına uygundur. Varna şehrini ziyaret edenlerin ilgisini en çok çekebilen yapılardandır.

Bulgaristan Gezilecek Yerler Listesinde Balkanlar’ın En Güzel Dağlarından Biri: Vitosha Dağı

Vitosha Dağı başkent Sofya’da yer alır. Yemyeşil bitki örtüsü ile bezeli bu dağda pek çok mesire alanı yer almaktadır. Uzun fakat keyifli bir yürüyüşten sonra dağın üst noktalarına vararak Sofya’nın güzel manzarasını seyredebilirsiniz. Doğa yürüyüşü sevenlerin bu güzel yürüyüş yolunu Bulgaristan gezilecek yerler listelerine ilave etmelerini tavsiye ediyoruz.

Bulgaristan Vize İstiyor Mu?

Bulgaristan’a seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, sahip oldukları pasaport türüne göre vize işlemi yapması gerekiyor. Örneğin; umumi pasaport yani her vatandaşın alabileceği standart pasaport kullanılıyorsa Bulgaristan vize alınmasını istemektedir. Devlet memurlarının kullandığı hizmet pasaportu ve diplomatik temsilcilerin kullandığı diplomatik pasaport için 30 güne kadar vize gerekmez.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *