«

Kuzey Işıkları ile ünlü Tromso gezilecek yerler açısından da seyahat severlere oldukça farklı alternatifler de sunmaktadır. Tromso, Kuzey Işıkları’nın görülme ihtimalinin en yüksek olduğu bölge olup Arktik Kutup Dairesi’nin 350 km kuzeyinde yer alır.

Tromso Gezilecek Yerler Tavsiyeleri

The Arctic Cathedral

Minimalist tasarımı ile modern görünümlü olan katedral Sydney Opera Binasından esinlenilerek 1965 yılında yapılmış ve Kuzey Avrupa ülkeleri içinde en büyük vitray camlı kilise unvanını almış. Bahçesinden Tromso köprüsü de izlenebiliyor.

Polar Müze

1830’larda eski depo olan müze, Norveçlilerin eskiden bugüne giyim tarzı, avlanma şekli ve gemiciliği hakkında bilgiler sunar. Tromso limanında olan müzenin önünden çok güzel bir Tromso manzarası izlendiği gibi, aynı zamanda Kuzey Işıklarını izlemek için Tromso gezilecek yerler arasında en uygun yerdir.

Tromso Müzesi

Bu müzede, tarihin ilk çağlarından başlayarak tüm canlılarla ilgili evrim hikayesi izlenebilir. Vahşi yaşam, Sami ve Viking kültürü müzede detaylı olarak işlenmiştir. Müzede dikkat çeken bir başka ayrıntı da 30 dakikalık bir gösteri halinde kuzey ışıklarını izleyebilmenizdir.

The Cable Car

The Cable Car adı verilen teleferik ile 421 metre yükseklikteki Storsteinen Dağı’nın tepesinden şehrin en muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. Teleferiğin olduğu yerden Tromso tepeden izlenebilir. Kuzey Işıkları olduğunda ya da yazın bölgenin özelliği olan Gece Yarısı Güneşi varken manzara daha da muhteşem bir hal almaktadır.

Tromso Lutheran Katedrali

1861’de tamamı ahşaptan yapılmış ve Tromso gezilecek yerler arasında olan Protestan kilisesinin içindeki ağaca çeşitli dilekler için ip bağlamak bir gelenek halini almış. Bu gelenekle farklı dilekler için farklı renklerde hazırlanan ipler ile katedralde oldukça görsel bir manzara oluşuyor.

Storgata

Tromso gezilecek yerler arasında yer alan şehrin en haraketli caddesidir. 1969’daki büyük yangında birçok binanın yok olmasına rağmen halen gerek Norveç’e has gerekse markaların yer aldığı çeşitli mağazaları bu caddede bulmak mümkündür. Caddede cadde, ışıklar ve genel geziler için tur düzenleyen firmaları da bulunuyor.

Tromso Arctic-Alpine Botanic Garden

Tromso Artic-Alpine Botanik Bahçesi ve benzersiz koleksiyonları Kuzey Norveç’in bitki örtüsüne ilgi duyanlar için harika bir gezi yeridir. Tromso gezilecek yerler arasında yer alan botanik bahçesinde bitkiler kar yağışına rağmen mayıs ayından itibaren çiçek açmaya başlıyor. Sarı, mor, kırmızı gibi renklerde yüzlerce çeşit bitkiyi Kasım ayına kadar canlı renkleriyle görme şansınızın olduğu botanik bahçesi sizi adeta büyüleyecektir.

Tromso Gezilecek Yerler
Tromso Gezilecek Yerler

Kuzey Işıkları Festivali

Festival 1988 yılında düzenlenmeye başlamıştır. Günümüze kadar devam eden geniş katılımlı bu festival ocak ayının sonlarında veya genellikle şubat ayının başında organize edilir. Jan Garbarek, Mari Boine ve Dee Dee Bridgewater gibi ünlü sanatçıların yanı sıra İskandinavya’nın en iyi senfonik orkestraları bu festivalde unutulmaz anların yaşanmasını sağlar.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *