Bilbao’da Gezilmesi Gereken En Popüler Yerler

«

Hem San Sebastián hem de Asturias yakınlarındaki Bilbao, kuzey İspanya’nın mücevherlerinden biridir. Bilbao, geleneksel Bask kültürünü korurken gelişmiş ve modern bir şehir haline gelmiş en popüler İspanyol şehirlerinden bir tanesi. Gösterişli mimari eserleri, tarihi yapıları ve yapılacak birbirinden ilgi çekici aktiviteleriyle her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Bilbao’da gezilecek en güzel yerler ise, tarihi şehir merkezi etrafında toplanıyor.

Bask bölgesinin bir parçası olan şehir, Biskay Körfezi’ne dökülen Nervión Nehri’nin kıyısında yer alır ve İspanyol yaşam tarzını güçlü bir bölgesel dokunuşla harmanlayan sıcak bir tatil yeri sunar. Şehrin tarihini öğrenmek için Bilbao’nun Eski Kenti olan Casco Viejo’da dolaşın. Bilbao sürprizlerle dolu ve görülecek ve yapılacak pek çok harika şeye ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden Bilbao için yeteri kadar zaman ayırdığınızdan da emin olun.

Bilbao’da Görülecek Yerler Listesi

İspanya‘nın Bask Bölgesi’ndeki Vizcaya eyaletinin başkenti olan Bilbao, bölgenin gastronomik mükemmellik geleneğini sürdürmektedir. Şehrin dört bir yanında tapasta Bask tarzı pintxos servis eden rahat restoranlar bulunur. Casco Viejo’nun atmosferik yaya caddelerini keşfederken yerel spesiyaliteleri tadarak eğleneceksiniz.

Bilbao, altı Michelin yıldızlı restorana sahiptir; birçoğu turistik cazibe merkezlerine yakındır: Guggenheim Müzesi içindeki Nerua restoranı, Mercado de la Ribera yakınlarındaki Ola Martín Berasategui restoranı ve Restaurante Mina ve Güzel Sanatlar Müzesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesindeki Restaurante Zortziko. İşte Bilbao gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler cazibe merkezleri;

Bilbao’da Gezilmesi Gereken En Popüler Yerler
Bilbao’da Gezilmesi Gereken En Popüler Yerler

Guggenheim Müzesi Bilbao

Guggenheim Müzesi prestijli bir koleksiyona sahipken, binanın kendisi muhteşem bir sanat eseridir. 20. yüzyıl mimarisinin bu çığır açan örneği, ünlü mimar Frank Gehry tarafından tasarlanmıştır. Şık, dönen, heykel benzeri yapı, sanatın takdir edilmesi için çarpıcı bir zemin sağlar.

Binanın içinde, 24.000 metrekarelik aydınlık sergi alanında sanat eserleri sergileniyor. Öne çıkan eserler arasında Mark Rothko’nun soyut bir yağlı boya tablosu, Willem de Kooning’in renkli Villa Borghese tablosu, Anselm Kiefer’den Ayçiçekleri ile ve José Manuel Ballester’ın Medusa’nın Salı tablosu yer alıyor.

Müzenin heykel enstalasyonları arasında en dikkat çekeni Louise Bourgeois’nın Maman adını verdiği dokuz metre boyundaki örümcek heykeli ve Jeff Koons’un Puppy adlı içi çiçek dolu devasa köpek heykeli.

Müzenin mimarisi ve sanat koleksiyonu hakkında daha fazla bilgi edinmek için, müzeye giriş ve müzenin en ünlü sanat eserlerinin birçoğunun ardındaki hikayeleri açıklayan bir anlatı içeren özel bir Guggenheim Müzesi turu deneyebilirsiniz.

Bilbao’da Gezilmesi Gereken En Popüler Yerler

Plaza Nueva

Plaza Nueva (Yeni Meydan), 4 katlı binalardan oluşan barlarla çevrili ve 64 pasajla erişilebilen 3.600 m2’lik bir kamusal meydandır. Casco Viejo’nun kalbinde, Etxebarria Parkı’nın hemen güneyinde yer almaktadır.

Burası, yerel halkın arkadaşlarla vakit geçirmek için en sevdiği yerlerden biridir ve şehrin harika sosyal merkezlerinden biridir. Bu nedenle, akşamın erken saatlerinde, insanların yemek öncesi bir aperitifin tadını çıkarmasıyla her zaman hareketlidir. Pazar günü giderseniz, sokak pazarını da ziyaret edebilir, antikalar, madeni paralar, kitaplar ve daha birçok satılık eşyaya göz atabilirsiniz.

Bilbao’da Gezilmesi Gereken En Popüler Yerler
Bilbao’da Gezilmesi Gereken En Popüler Yerler

Casco Viejo

Casco Viejo, Bilbao’nun Eski Kent bölgesi ve şehrin tam merkezi diyebiliriz. Tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü bu bölgede bulunuyor. Ayrıca bu bölge, Bilbao’daki en fazla restorana, cafeye, bara ve otele ev sahipliği yapan bölge olmasıyla da dikkat çekiyor.

Nervión Nehri’nin kuzey kıyısında, şehrin tam merkezinde yer alan Casco Viejo, Bilbao’nun tarihi bölgesidir. Bilbao’nun 15. yüzyıldan kalma orijinal 7 caddesi Las Siete Calles’in etrafında inşa edilmiş, özellikle akşam 5’ten sonra şehrin en hareketli semtlerinden biri. Bilbao Katedrali’nden Bilboko Euskal Museoa’ya (Bask tarihi müzesi) kadar, Casco Viejo muhteşem tarihi ve dini yapılarla doludur. Bilbao Eski Kenti ayrıca ilginç pintxo barları (Bask tapas barları), restoranlar ve butiklerle doludur.

Atmosferik Casco Viejo, nehrin sağ kıyısı boyunca San Antón Köprüsü ile San Nicolás Kilisesi arasında uzanır. Beş köprü, Eski Kent’i Yeni Kent’e bağlar.

Casco Viejo’nun çekirdeği Siete Calles (Yedi Cadde) etrafında yer alır: Somera, Artecalle, Tendería, Belosticalle, Carnicería Vieja, Barrencalle ve Barrencalle Barena. Küçük butikler ve kafelerle dolu bu şirin tarihi sokakları keşfetmek keyifli bir deneyim.

Bilbao’da Gezilmesi Gereken En Popüler Yerler

Begoña Bazilikası

Şehrin kalbinde yer alan Begona Bazilikası, Bilbao’nun en tanınmış yerlerinden biridir. 16. yüzyıldan kalma bazilika, yüzyıllar boyunca neredeyse bozulmadan ayakta kalan Gotik mimarisinin harika bir örneğidir.

Kilisenin üç nefi, karmaşık taş işçiliği, 24 çanlı güzel kulesi ve narin vitray pencereleri belki de buradaki başlıca cazibe merkezleridir (ve fotoğraflar için popüler bir arka plandır), ancak ziyaretçiler kilisenin içinde görecek pek çok güzel şey de bulacaklardır. .

Şehrin koruyucu azizi Begoña Bakiresi’nin bir heykeline ek olarak, kilise aynı zamanda oymalara, tablolara ve bir dizi altın heykele ev sahipliği yapmaktadır. Begoña Bazilikası inanılmaz akustiği ile ünlüdür, bu nedenle şehirde özel bir tören veya konser düzenleniyorsa ziyaret ettiğinizden emin olun.

Zubizuri Köprüsü

Bilbao’da yapılacak en ikonik şeylerden biri Zubizuri Köprüsü’nü geçmek. Zubizuri veya Campo Volantin Köprüsü, Nervion Nehri üzerinden geçen bir yaya köprüsüdür.

İspanyol mimar ve inşaat mühendisi Santiago Calatrava tarafından tasarlanan ve 1997’de tamamlanan köprü, çoğunlukla pratik bir amaca hizmet etmek için tasarlanmıştı, ancak kavisli cam karolar ve çelik bir geçit içeren benzersiz, modern tasarımı bir tür canlı heykel haline geldi. Köprü özellikle geceleri ışıkları yandığında ve cama yansıdığında çok güzel.

Şehir manzarasının keyfini çıkarmak için nehir boyunca yürüyüşe çıkın. Nehri geçtikten sonra, biraz güneşlenmek ve dinlenmek için gezinti yolunda yürüyüş yaparak veya çimlerde oturarak biraz zaman geçirin.

Bilbao Güzel Sanatlar Müzesi

Bilbao Güzel Sanatlar Müzesi, Avrupa tablolarından oluşan koleksiyonuyla ünlüdür. Müze, 14. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar uzanan birçok şaheser de dahil olmak üzere geniş bir sanat eseri yelpazesi sunuyor.

  1. ila 17. yüzyıllara ait Hollanda ve Flaman resimleri, Quentin Matsys’in Money Changers ve Dirk Bouts’un Virgin and Child gibi şaheserlerinin yanı sıra 17. yüzyıl Flaman okulundan Anthony van Dyck ve Martin de Vos’un eserleri ile iyi bir şekilde temsil edilmektedir. .
  2. ila 17. yüzyıl İspanyol resim çeşitleri arasında El Greco’nun Müjdesi, Zurbarán’ın Aziz John’la Bakire ve Çocuk ile Velázquez ve Jusepe de Ribera’nın eserleri yer alır. Bir diğer önemli nokta ise Francisco de Goya’nın Fernández de Moratín portresi.

Koleksiyon ayrıca, Gauguin’in Laveuses à Arles (Arles’te Çamaşırcı Kadınlar) tablosu da dahil olmak üzere 16. ila 17. yüzyıllara ait İtalyan resimlerini ve 19. yüzyıl Fransız resimlerini kapsar. Kaynak ; https://gezilecekyerler-listesi.com/bilbao/

Santiago Katedrali

Havari Aziz James’e adanmış bu Gotik Santiago Katedrali, şehrin en tanınmış yerlerinden biridir. 14. yüzyılda inşa edilmiş ve kısa sürede Camino de Santiago hac yolunda olanlar için önemli bir durak haline gelmiştir.

Bugün Bilbao’yu ziyaret eden insanlar için, Catedral de Santiago, karmaşık vitray pencerelere ve güzel Gotik Uyanış cephesine hayranlıkla bakmak, 14. yüzyıldan kalma orijinal manastırı görmek ve hareketli şehrin kaosundan bir mola vermek için harika bir yerdir.

  1. yüzyıldan kalma orgun çaldığı dini ilahileri dinlemek için ayinler sırasında gelin ya da katedralin mimarisi ve tarihi hakkında değerli bilgiler edinmek için rehberli bir tura katılın.

Bizkaiko Arkeologi Museoa

Casco Viejo’daki Bizkaia Arkeoloji Müzesi, yüzyıllar boyunca Bask mirasına genel bir bakış sunuyor. Sergiler, tarih öncesi dönemden son zamanlara kadar her şeyi kapsar.

Sergilenenler, fosiller, çömlekler, seramikler ve diğer öğeler gibi yerel kazılardan elde edilen arkeolojik nesnelerdir.

Müze salıdan pazara halka açıktır. Ücretsiz rehberli turlar mevcuttur. Müzede yıl boyunca geçici sergiler ve konferanslar düzenlenmektedir.

Mercado de la Ribera

İspanya’nın en büyük gıda pazarlarından biri, eski mahallenin kalbinde, Nervión nehrinin sağ kıyısında yer alır. Burada balık, meyve, et ve sebze satan geleneksel tezgahlar ile gastrobarlar müşterilerin yemek yiyebileceği bir alanda bir arada bulunur. Mercado de la Ribera, 1929 yılında Antoni Gaudí’nin gölgesinde gelişen bir mimar olan Pedro Ispizua tarafından Akılcı ve Art Deco tarzında inşa edilmiştir.

Bina işlevsellik için tasarlanmış olsa da, doğal ışık sağlayan çatı pencereleri ile pazar salonu aydınlık ve neşeli bir mekandır. Dış kısım, kaprisli Art Deco tasarımlarına, çiçek süslemelerine ve kafes pencerelere sahiptir. Kesinlikle Bilbao gezilecek yerler listesinde olması gereken cazibe merkezlerinden bir tanesi.

Plaza Moyúa

Yerel halk tarafından daha çok Plaza Elíptica olarak bilinen bir meydan olan Plaza Moyúa, şehrin sinir merkezlerinden biridir. 1940’larda mimar José Luis Salinas tarafından tasarlanmış, yıllar sonra oğlu tarafından yeniden modellenmiştir. Sonuç, her ikisinin de zevklerinin bir karışımıdır. Bugün, meydanın rengarenk İngiliz ve Fransız tarzı çiçek tarhlarının yanı sıra, ziyaretçilerin yoğun bir gezi gezisinden sonra oturabileceği ilgi çekici çelik sokak lambaları ve bankların keyfini çıkarabiliyoruz. Meydan, etkileyici mimari ve Chávarri sarayı gibi çekici binalarla çevrilidir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *