«

Yaklaşık olarak 1.4 milyar nüfusu ile dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin her yıl yüzbinlerce seyahat sever ağırlamaktadır. Çin gezilecek yerler sıralamasında bulunan pek çok yer farklı bir medeniyet tanımak isteyen gezginler için son derece uygun bir rota oluşturur.

Ekonomik anlamda gösterdiği hızlı gelişimden dolayı modern dünyanın süper gücü olabileceği tahmin edilen Çin’de pek çok etkileyici yer bulunmaktadır. Rusya ve Kanada ülkelerinden sonra tam 9.706.961 km 2 yüzölçümü ile dünyanın en büyük üçüncü ülkesi olan Çin’in ziyaretçiler tarafından en çok ilgi gören yerlerini derledik.

Çin Gezilecek Yerler

Uzak Doğu Kültürünün Temsilcisi Tian Tan Buddha Heykeli

Dini inançlar, çeşitli toplumların kimliğini anlama konusunda son derece önemli detaylardır. Dine ve ibadete bakış açıları gereği dünyanın geri kalanından farklı olan Asyalı toplumlar arasında Buddha’nın görüşleri son derece yaygındır. Dolayısıyla Çin’i ziyaret etmeye başlayan herkes, farklı bir medeniyetin topraklarında bulunduğunu en iyi şekilde anlayabilmek için öncelikle Tian Tan Buddha heykelini ziyaret etmelidir.

Çin’de gezilecek yerler arasında kültürler ve dini önemi çok büyük olan bu yapı, Hong Kong özerk bölgesinin en yeşil alanlarından birinde bulunmaktadır. Dini açıdan sahip olduğu önemle birlikte, bu ziyaret alanının orman içinde doğa yürüyüşü için de çok uygun olduğu görülüyor.

Çin Seddinin En Ünlü Kısmı: Mutianyu Çin Seddi

Çin Seddi, tam olarak 21.196 km uzunluğu ile insanoğlunun inşa edebildiği en büyük yapıların başında gelir. Türk tarih tezine göre bu seddin inşa edilmesindeki başlıca sebep, Çin halkının Türk saldırılarından korunmak istemesidir. Bu yapının inşa edilme sebebine dair daha farklı görüşler de mevcut olmakla birlikte, yapımı milattan önce 7. yüzyıla kadar uzanan ve milattan sonra 14. yüzyıla kadar çeşitli aralıklarla inşaat işleri devam eden bu duvarların genel bir savunma politikasını ifade ettiği söylenebilir.

Söz konusu duvarlar, birbirinden farklı yüzlerce bölümden oluşur. Bunların en ünlü olan kısmı ise Mutianyu olarak adlandırılan ve başkent Pekin üzerinden geçen bölümdür. Mutianyu Seddi, yemyeşil dağlık alanların içerisinden geçerek turistlere eşsiz bir yürüyüş imkanı sunmaktadır. Ayrıca seddin tarihi önemi de daha farklı bir detaydır. Doğayı seyrederek uzun fakat hiç de yorucu olmayan bir yürüyüş yapmak istiyorsanız Çin gezilecek yerler listenize burayı kesinlikle eklemelisiniz!

Çin Gezilecek Yerler
Çin Gezilecek Yerler

Tanrıya Saygının Sembolü Olarak İnşa Edilen Cennet Tapınağı

Yabancı turistlerin Temple of Heaven adı ile tanıyor olduğu Cennet Tapınağı, yaklaşık olarak 15. yüzyılın ilk çeyreğinde inşa edilmiştir. Başkent Pekin’de bulunan ve Ming Hanedanı dönemine ait olan bu tarihi eser, Uzak Doğu mimarisinin en dikkat çekici örneklerinden birisidir. Çin kültürünü daha yakından tanıyabilmek için bu tapınağı ziyaret etmeniz, bölgedeki mimari anlayışı kavramak ve güzel fotoğraflar çekebilmek açısından size faydalı olacaktır.

Çin Gezilecek Yerler Listesindeki En Gösterişli Bina: Saklı Şehir Saray Müzesi

Bir kraliyet sarayı olarak 14. yüzyılda inşa edilen ve daha sonra 19. yüzyıl döneminde kapsamlı bir restorasyona girmiş olan bu saray, Avrupalı turistler arasında Forbidden City adıyla ünlüdür. Saklı Şehir olarak adı Türkçeye tercüme edilebilecek olan sarayın 8500 – 9000 kadar odası mevcuttur.

Bu kadar büyük bir yapının günümüzde kraliyet müzesi olarak değerlendiriliyor olması, Çin medeniyetinin tarih konusunda gösterdiği hassasiyeti anlamak açısından çok önemlidir. Ülkenin en güzel mimari yapılarından olan bu binada görebilecekleriniz anlatılamayacak kadar fazladır. Çeşitli yüzyıllardan kalmış olan kraliyet eşyaları, savaş malzemeleri ve sanat ürünleri bu müzede sergilenmektedir.

Çin Gezilecek Yerler Listelerinde Bulunan En Yüksek Yapı: Doğu İnci Kulesi

Doğu İnci Kulesi ya da Doğu’nun İncisi Kulesi adlı bu yapı, esas olarak turistik amaçlarla inşa edilmiş bir yapı değildir. İnşa süreci 1991 – 1995 yılları arasında tamamlanan kule, TV – radyo sistemlerinin idare edilebilmesi için tasarlanmıştır. Yani bu söz konusu yapı daha çok ticari öneme sahiptir. Bununla birlikte Şangay kentini tam tepeden gördüğü için turistlerin ziyaretine açıktır.

Özellikle akşam ve gece vakitlerinde, Şangay’ın eşsiz manzarasına şahit olmak isteyen herkes mutlaka kulenin ziyaret katına uğramalıdır. Huangpu Nehri’nin karşı tarafında yükselen bu kule sayesinde tüm Şangay’ı rahatça izleyebilmeniz mümkündür. Çin gezilecek yerler listesinde, şehir manzarası en güzel olan yer burası olabilir.

Çin Tarihini Bir Tekne Yolculuğu ile Tanımanızı Sağlayacak Olan Zhujiajiao Antik Kenti

Zhujiajiao Antik Kenti, yaklaşık 1000 yıl öncesinden 1960’lı yıllara kadar inşa edilmiş olan pek çok binanın bulunduğu bir bölgedir. Birbirinden farklı dönemlere ait olan fakat mimari benzerlik gösteren bu binalar, Çin kültürünün ne kadar güçlü olduğunun da önemli kanıtlarıdır.

Antik kentin bir diğer özelliği ise ortasından geçen nehir üzerinde kayık turlarının gerçekleştirilmesidir. Çin gezilecek yerler listesine eklenebilecek olan Zhujiajiao Antik Kenti, sizlere Venedik turlarını hatırlatabilir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *