«

Dünyanın belki de en gizemli, bir o kadarda önemli bölgelerinden biri olan Antarktika kıtası, dünyanın en kurak yeri olarak da bilinmektedir. Antarktika gezilecek yerler hakkında bilgi vermeden önce, bu gizemli kıta hakkındaki ilginç bilgilere de yer vermek, gezilecek yerler yazısında kıtanın hakkını teslim etmek olacaktır.

Antarktika’nın en önemli özelliği, içerisinde hiçbir ülke olmayan dünyanın tek kıtası olmasıdır. Dillere destan kuraklığı da yine kıtanın önemli özellikleri arasındadır. Öyle ki yapılan araştırmalar, tam 2 milyon yıldır kıtanın bazı kısımların hiç yağmur yağmadığını göstermektedir. Bu özellikleri ile kıtaya benzeyen başka hiçbir bölge, dünyada bulunmamaktadır.

1840’ta keşfedilen kıtanın, yüzölçümü bakımından da Afrika kıtasının yarısına yakın büyüklükte olduğu bilinmektedir. 2 kilometrelik akıl almaz bir buz kalınlığının kıtayı saklaması da yine ilginç özellikleri arasındadır. Kutup noktasındaki buz kalınlığının ise, 4.335 metreyi bulduğu bilinmektedir. Bu rakamların buz kütlelerinin uzunluğunu değil, kalınlığını ifade ettiğini tekrardan belirtmek gerekir.

Antarktika kalıcı nüfusu sıfır (0) olup, geçici nüfusu ise 5 bin dolaylarındadır. Bu 5 bin kişilik nüfus ise bölgeyi görme veya araştırma çabasında olan insanlardan oluşmaktadır. Kıta 14 milyon kilometre karelik bir alanı kapsarken, bu alanın sadece 280 bin kilometre karesi buz örtüsüz olmayan yani buzlarla kaplı olmayan bir alandır. Geriye kalan yaklaşık 13 milyon 720 bin metrekarelik alanı ise, tamamen buzlarla kaplıdır.

Zaman içerisinde kıtadan kopan buzların üst üste yığılması, Fransa büyüklüğünde buz kütlelerinin oluşumuna neden olmuştur. Dünyanın en fırtınalı ve soğuk iklimine sahip olup yaz aylarında sıcaklığında -20 ile -70 derecede olduğu bilgisinin ardından, Antarktika gezi rehberi listemize göz atabiliriz.

Sıra dışı Kıta: Antarktika Gezilecek Yerler

Bölgeye yapılacak ziyaretler seyahat turları eşliğinde olmakta ve kutup dairesi içerisindeki bölgeler için giriş izni bulunmamaktadır. Bu bölgeye, sadece araştırmacılar özel izin alarak girebilmektedirler.

Antarktika Kan Şelaleleri

Kıta, iklimin neden oldu devasa buzulların yanı sıra farklı doğal güzellikleri ile de dikkat çekmektedir. Bunların başında ise, kan şelaleleri gelir. Dünyanın en gizemli ve ilginç şelalelerinin başında anılan kan şelaleleri 1991 yılında keşfedildiği bilinmektedir. Bu şelalelerin oluşumlarını ise, milyonlarca yıl önce gerçekleştirdikleri tahmin ediliyor.

McMurdo Dry Valley bölgesinde yer alan Kan şelalelerinin en ilginç özelliği, renginin kırmızı olmasıdır. Bu şelalenin tuz seviyesinin denizden üç kat daha tuzlu olduğu ve dünyanın en soğuk bölgesinde olmasına karşın, bu nedenle donmadığı bilinmektedir. Buz kütlelerinin üzerinden süzülerek akan şelalenin, oksijenden tamamen yoksun olduğu ve gün ışığı almadığı da özellikleri arasında yer alıyor.

Şelalenin kırmızı akmasının nedeni ise, demir bakımından zengin olması ve oksijenle temasının olduğu yerlerde paslanmasından kaynaklanıyor. Yüksek demir oranı oksijenle temas edip paslandığında, doğal olarak rengi pas kırmızısına dönüşüyor. Kan şelalelerinin aktığı vadiye ulaşmak için, cruise gemilerini veya helikopterleri kullanmak gerekiyor.

Antarktika Gezilecek Yerler
Antarktika Gezilecek Yerler

Paradise Bay

Cennet koyu ismiyle de bilinen veya Paradise Harbour olarak anılan eşsiz güzellik, penguenler ve balinalar eşliğinde devasa buzulları görebileceğiniz limanlardan biridir. Kıtanın keyif dolu seyri için tercih edebileceğiniz Paradise Bay, ancak kruvaziyer gemileri ile ulaşılabilen bir yerdir.

Deception Island

Kıtada Deception Island’ın yeri tamamen farklıdır. Zira burası, kıtada yüzebilme imkanınızın olduğu tek yerdir. Deception Island dışında, kıtada suya girme imkanınızın olduğu başka bir yer bulunmuyor. Bu bölgedeki su sıcaklığı tam manasıyla yüzmek için elverişli olmasa bile, en azından suya girilebilecek seviyededir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *