«

Ege bölgesinin küçük ancak sıcakkanlı insanlarının yaşadığı Uşak ili, zengin tarihi ile gezginlere hitap ediyor. Uşak gezilecek yerler listesinde yer verilecek alanların sayısı oldukça yeterli olup, şehirdeki tüm gezi noktalarını detaylıca gezebilmek ortalama iki gününüzü alacaktır.

Uşak Gezilecek Yerler Listesi

Şehri ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin Uşak gezi rehberi listelerinde en fazla yer verdikleri önemli keşif noktaları aşağıdaki şekildedir;

Ulubey Kanyonu

Dünyanın en büyük ikinci kanyonu olan bu kanyon, Uşak ilinin Ulubey ilçesinde yer alır. 2015’te buraya yapılan cam teras sayesinde turizm canlandırılmıştır. Ayrıca kanyonda birçok dinlenme tesisi ve fotoğraf çekme alanları mevcuttur. Bu fotoğraf çekme alanlarından biri de ters evdir. Kanyon birçok tarihi ve kültürel güzellikleri bir arada bulundurur niteliktedir. Kanyon bu özellikleriyle Uşak’ta ziyaret edilmesi gereken yerler listenize eklemelisiniz.

Clandras Köprüsü ve Şelalesi

Şehir merkezine 45 km uzaklıkta bulunan Karahallı ilçesinde yer alır. Bu köprünün Frigyalılar döneminden kaldığı bilinmektedir. Köprü Banaz çayı üzerinde kurulmuş, tarihi ve eşsiz bir atmosfere sahip bir köprüdür. Burası yöre halkı tarafından mesire yeri olarak kullanılır. Sevdiklerinizle burada piknik yapıp, doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Blaundus Antik Kenti

Şehir merkezine 40 km uzaklıkta olup Ulubey ilçesinin Sülümenli köyünde yer alır. Helenistik dönemlere ait tarihi bir kenttir. Büyük İskender’in Anadolu seferleri sırasında kente gelen Makedonyalılar tarafından kurulmuştur. Ayrıca bu kent birinci derece sit alanı olarak tescil edilmiştir.  Kentte birçok yapıyı görmek mümkündür. Stadyum, tapınaklar, kale kaya mezarları ve tiyatrolar burada bulunan yapılardır. Kültür gezilerinden hoşlanıyorsanız burayı muhakkak ziyaret etmelisiniz.

Pepuza

Uşak ilinin Karayakuplu köyünde yer alır. Montanizmin ortaya çıktığı yerdir. Kentte bir Bizans manastırı vardır. Bu antik kent inanç ve kültür turizmi için uygundur.

Uşak Arkeoloji Müzesi

Tarihte kısa bir yolculuk yapmak istiyorsanız, kesinlikle bu müzeyi ziyaret etmelisiniz. Uşak’ın tarih boyunca biriktirdiği hazineler burada sergileniyor. Tunç çağı döneminden kalma eserler, Helenistik ve Roma çağına ait eserlerde yine bu müzede yer alır. Ayrıca müzede meşhur Lidya Kralı Karun’un hazineleri de sergilenmektedir.

Atatürk ve Etnografya Müzesi

Uşak şehir merkezinde bulunan bu müze 1890’lı yıllarda Kaftancızadeler olarak bilinen zengin bir aile tarafından yaptırılmıştır. Bu bina Kurtuluş savaşı sırasında karargâh olarak kullanılmıştır. Ayrıca Atatürk savaş sırasında burada konaklamıştır. Yunan ordusu Başkomutanı Trikopis’i burada ağırlamış ve Türk misafirperverliğini göstermiştir. İki katlı olan bu bina zamanla kamulaştırılarak müzeye dönüştürülmüş. Binanın ilk katında yöresel, etnografik malzemeler sergileniyor. Binanın ikinci katı ise, Atatürk’ün kaldığı oda ve kullandığı eşyalar sergilenmektedir.

Uşak Halı Kilim Müzesi

Dünyada açılan ilk halı kilim müzesidir. Uşak merkeze bağlı Işık mahallesinde yer alır. Dünyanın birçok yerinde kullanılan meşhur Uşak halıları bu müzede sergilenmektedir.

Uşak Gezilecek Yerler: Paşa Hanı

Uşak merkezde yer alır. Tarihte en önemli ticaret yolu olan Kral yolunu kullanan tüccarların kaldığı bir handır. Bölgede yaşamış olan Tiritoğlu Mehmet Paşa tarafından 1893’te Fransız bir mimara yaptırılmıştır. Türkiye’de Marsilya kiremidi olarak bilinen kiremit sisteminin ilk uygulandığı binadır. Han günümüzde restore edilerek üst katı otel olarak kullanılmış, alt katı ise eski işlevine uygun bir şekilde ticari olarak aktif birçok dükkânı barındırır.  Uşak’a geldiğinizde bu tarih kokan handa kalabilir, burayı gezerek tarihi hissedebilirsiniz.

Şifalı Sular ve Kaplıcalar

Uşak yer altı kaynakları bakımından oldukça zengindir. Bölgeye ulaşımının kolay olması, konaklama imkânlarının zenginliği gibi sebeplerle bu kaplıcalar birçok turisti kendine çeker. Doğal kaynak ve mineraller bakımından zengin olan bu sular içme suyu olarak kullanılmaz. Buradaki suların bir kısmı soğuk maden suyu bir kısmı da sıcak maden suyu kapsamında ayrılmaktadır. Uşak ilinin en önemli kaplıcalarından olan Hamamboğazı Suları tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bu suların çeşitli eklem ve solunum hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Tarihi Uşak Evleri

Cumhuriyet’in ilk yıllarından günümüze kadar gelen Tarihi Uşak Evleri, iki katlı olup ilk katı taş ikinci katı ise ahşap olan yapılardır. Klasik Osmanlı mimarisinin güzide örneklerindendir. Uşak’ın simgesi olan bu evlerin çoğu Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından korunma altına alınmıştır.

Uşak Gezilecek Yerler Arasında Tarihi Bir Anıt: Göğem Zafer Anıtı

Şehir merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Göğem köyünde bulunur. Uşak 1922 yılında düşmandan kurtulmuş, Yunan generali Trikopis bu köyde esir düşmüştür. O gün zafer ilan edilen Uşak’ta bu anıt yapılmıştır. Tarihi öneme sahip olan burayı ziyaret edip, o günlerin atmosferini yaşayabilirsiniz.

Atapark

Uşak merkeze bağlı Cumhuriyet mahallesinde bulunan park, Uşak Belediyesi tarafından hizmete açılmıştır. Yerli ve yabancı birçok turist burayı ziyaret edip, burada dinlenebilmektedir.

Ilıcak Subaşı Parkı

Kent merkezine bağlı Dikilitaş mahallesinde yer alır. Parkta yüzme havuzu, futbol sahası, tenis kortları, spor tesisleri ve çocuk oyun alanı bulunur. Bölge halkı tarafından da tercih edilen yerlerdendir.

Taşyaran Vadisi

Doğa ile iç içe olmayı sevenlerdenseniz, Uşak gezilecek yerler listenizde Taşyaran vadisine yer verebilirsiniz. Uşak-İzmir karayolu üzerinde Yenişehir dolaylarında yer alır. İmren Deresi’ndeki kayaçların aşınmasıyla oluşan vadi mükemmel bir manzaraya sahiptir. Vadide piknik alanları, kamelyalar, gözlem kulesi, seyir terasları gibi alanlar da mevcuttur. Buraya geldiğinizde piknik yapabilir, kamp kurabilir ya da yürüyüş yapabilirsiniz. Vadinin keyfini çıkarmak size kalmış.

Karaağaç Gölet’i

Karaağaç köyünde DSİ tarafından yapılan bir gölettir. Burası piknik yapmak ve balık avlamak için uygun bir yerdir.

Büyükoturak Barajı

Uşak merkeze 50 km uzaklıkta bulunur.  Barajın içerisinde piknik alanları, restoranlar, dinlenme tesisleri bulunur. Murat Dağı eteklerinde olan ve çevresi çam ormanlarıyla kaplı olan baraj, kafa dinlemek için ideal bir yerdir.

Burma Cami

Uşak şehir merkezinde yer alır. Yapım tarihi net olarak bilinmese de Evliya Çelebi’nin notlarına göre 1750’lerde yapılmıştır.

Uşak Bedesteni

Şehir merkezinde bulunan bedesten sarraflar çarşısı olarak kullanılıyor. Uşaklılar tarafından kapalı çarşı olarak adlandırılır.

Sebaste (Selçikler)

Roma İmparatoru Augustus tarafından, Sivaslı ilçesinde kurulmuştur. Bu kent Roma’nın en ünlü kentlerinden biridir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *