Avrupa Tatili Planlarken Nelere Dikkate Edilmeli

«

Günümüzde döviz kurlarının yükselişinden dolayı pek çok Türk vatandaşı yurt dışı tatili yapma planları kurmuyor. Ancak iyi bir plan tatili ile birlikte yurt dışı tatillerini herkesin yapması mümkün olabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken bazı konular dikkat çekmektedir. Tatil yapmak isteyenler tatillerini planlarken bunlara uyması durumunda çok fazla para harcamadan iyi bir tatil dönemi geçirebilir. Peki Avrupa Tatili Planlarken Nelere Dikkate Edilmeli?

Avrupa Tatili Planlarken Nelere Dikkate Edilmeli

Ucuz Bilet Kollamak

Avrupa kıtasında yer alan vizesiz ülkelerden birine gitmek isteyen tatilciler bu tatili sadece uçak ile birlikte yapabilmektedir. Bu yüzden vizesiz ülkelerin popüler başkentleri araştırılıp bunlar arasında en uygun biletin nereden ve hangi şehirden olduğu bulunması gerekmektedir. Vizesiz Avrupa ülkeleri Bosna Hersek, Arnavutluk, Kosova, Sırbistan, Karadağ, Makedonya, Moldova, Belarus ve Ukrayna’dır. Bu ülkeler dışında kalan tüm ülkeler Avrupa birliği üyesi ülkesi ya da Schengen bölgesi ülkesidir. Bu ülkeler için her ne kadar vize almak çok zor gibi gözükse de bu ülkelere ucuz bilet bulmak oldukça kolaydır. Özellikle son zamanlarda sıklıkla yapılmaya başlanan Bulgaristan üzerinden uçakla yolculuk etmek en ucuz yol olarak görülmektedir. İlk olarak İstanbul’dan Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya ortalama 400 liralık bilet aldıktan sonra Sofya’dan kalkan Ryanair, Wizzair, Easyjet gibi Avrupa’nın en ucuz havayolu şirketlerinden ortalama olarak 10-20 Euro arasında biletler bularak popüler başkentlere ulaşmak mümkündür.

Ucuz Konaklama Bulmak

Elbette Avrupa’nın pek çok yerinde geçerli olan Euro para birimi Türkleri düşündüren bir diğer durumdur. Ancak Schengen bölgesi ülkelerinde yaşam maliyeti çok yüksek değildir. Konaklama için Booking.com, Airbn gibi popüler konaklama siteleri üzerinden bütçenize uygun olarak oteller seçebilirsiniz. Eğer konaklamaya çok fazla para harcamak istemiyorum diyorsanız hosteller Avrupa’nın en gözde yerleri olarak görülmektedir. Ancak hosteller her ne kadar çok ucuz olsa da genellikle aynı oda içerisinde tanımadığın başka insanlarla kalmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda diğer insanların ne kadar iyi olduğunu ya da kötü olduğunu kestirebilmek oldukça güçtür. Ortalama olarak da hostellerde bir oda içerisinde 6 kişi konaklamaktadır ve çoğu Avrupa ülkesinde hostel odaları kadın ve erkek karışık şekildedir. Eğer bütçenizi çok sarsmadan iyi bir otelde kalmak istiyorsanız Avrupa’da yine 2 ile 4 yıldız arasında oldukça uyguna pek çok otel mevcuttur. Bu otellerin ortalama fiyatları 20 Euro’dan başlayıp 60 Euro’ya kadar yükselmektedir. Bu fiyatlar aslına bakacak olursak çok yüksek değildir. Çünkü ülkemizde 60 Euro yaklaşık 1200 Türk lirası yapmaktadır ki bu da ülkemizde ortalama 3-4 yıldızlı otellerin 2 kişilik konaklama ücretiyle aynıdır. Vizesiz olan Avrupa ülkelerinde ise para biriminin farklı olmasından dolayı ortalama olarak 15-40 Euro gibi değişen fiyatlarda 3-4 yıldızlı otel bulmak mümkündür.

Ucuz Yemek Yemek

Gittiğiniz ülkede elbette yöresel yemeklerden ve içeceklerden içmek tatilcilerin hakkıdır. Ancak bu durum çok abartılmadığı sürece tatilcilerin bütçesini çok sarsmaz. Avrupa ülkeleri içerisinde ortalama olarak bir öğünün kişi başı maliyeti 5-10 Euro arasında değişmektedir. Ancak yemek için az para harcamak istiyorsanız kalitesi biraz daha düşük restoranlara giderek orada karnınızı doyurabilirsiniz. Böylece bol bol gezmek için para ayırmak mümkün olmaktadır.

Ucuza Şehir İçi Dolaşım

Şehir içinde her yeri adım adım dolaşmak, turistik noktaların hepsini görmek elbette tatilcilerin ilk sırasında yer almaktadır. Ancak hayatınızda ilk kez gittiğiniz de ya da şehrin dokusunu hissetmek için ve bütçenize uygun hareket etmeniz için şehir içinde her yere yürüyerek gitmek en uygun yoldur. Çünkü Avrupa’nın pek çok şehrinde yürürken sokaklarında sanatsal heykel, güzel görünümlü ve tarihi binalar görmek mümkün. Bütün bunları kaçırmamak ve şehir içi ulaşıma para ödememek için yürümek en ideal durumdur.

Seyahat İçin Popüler Şehirler

Çok fazla para harcamadan Avrupa’nın pek çok şehri gezilebilir. Ancak bu şehirler arasından en güzellerini söylemek gerekirse Paris, Barselona, Münih, Viyana, Roma ve Milano gibi şehirler söylenebilir. Bütün bu şehirler çok pahalı gibi gözükse de aslında iyi bir tatil planlamasıyla birlikte ortalama olarak her bir şehir için kişi başı 100 Euroya 3 gün gezmek mümkündür.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *