«

Türkiye’nin, glamping aktivitesi için müsait olan pek çok yeri mevcuttur. İlk olarak “Glamping nedir?” sorusunu cevaplamak önemlidir. Çünkü bu aktivite, Türkiye’deki yaygınlığı pek fazla olmayan aktivitelerden sayılabilir. “Glorious” (gösterişli) ve “Camping” (kampçılık) kelimelerinin birleşmesi ile ortaya çıkan “Glamping” ifadesi, yüksek standartlarda kamp yapmayı ifade eder. Glamping ile kamping arasındaki temel fark, donanım yeterliliklerinden kaynaklanan konfor farkıdır. Türkiye en iyi glamping mekanları, doğal güzelliklerin en fazla olduğu kamp alanlarından meydana gelir.

Glamping Çadır Nedir?

Standart kamp çadırları ile glamping çadır birbirinden farklıdır. Kamp uygulaması, maksimum miktarda kampçının barınmasını sağlayacak şartları en temel düzeyde karşılayan çadırlarla yapılabilir. Örneğin ortalama büyüklüğe sahip bir kamp çadırında yaklaşık 8 – 10 kampçının beraber olarak barınması mümkündür.

Glamping çadırları ise daha lüks standartlar sunar. Çünkü glamping, kamp aktivitesi ile beraber konforun da sürdürülmesi anlamına gelir. Normal kamp çadırlarında öncelikli amaç kampçıların barınabilmesini sağlamakken, glamping çadırlarının esas amacı maksimum konfor sağlamaktır. Bu yönüyle glamping, kamping aktivitesinden daha lüks ve daha maliyetlidir.

Herhangi bir yerden glamping çadırı satın alarak kendi kendinize kurmanız pek mümkün sayılmaz. Çünkü bu çadırlar adeta birer apartman dairesi kadar donanımlıdır ve pek çoğunda duş – lavabo altyapısı bile bulunur. Türkiye en iyi glamping mekanları, kamp yapılabilecek alanlardan ibaret olmakla beraber çeşitli işletmeler tarafından idare edilirler. Glamping yani “glorious camping” aktivitesini gerçekleştirebileceğiniz bazı bölgeler ise şunlardır:

Türkiye En İyi Glamping Mekanları

Muğla – Marmaris

Plaj tatili ile beraber kamp faaliyetleri açısından da çok sık tercih edilen Marmaris, Türkiye’de glampinginen yaygın şekilde yapıldığı bölgeler biridir. Ege ve Akdeniz’in coğrafi özelliklerini bir araya getiren bu bölgenin, yabancı turistler tarafından da sıklıkla tercih edildiği görülür. Glamping işletmeleri tarafından en üst seviyelerde sunulabilen hizmetler, Marmaris’in tanınırlığını yükselten detaylardır.

Muğla – Fethiye

Fethiye, Marmaris ile beraber Muğla’nın en iyi glamping alanlarındandır. Çeşitli bütçe aralıklarına hitap eden çok sayıda glamping hizmetine ulaşabilmeniz mümkündür. Özellikle Kayaköy bölgesinde yapılan glamp – kamp aktiviteleri yüksek standartlara sahiptir.

İzmir – Seferihisar

Kamp ve yaz tatili için çok uygun olan Seferihisar, birbirinden farklı işletme seçeneklerine sahip olmasıyla Türkiye’de en iyi glamping mekanları sıralamasındadır. Karavanlı ya da çadırlı kamp faaliyetlerinin yaygın bir şekilde gerçekleştirildiği Seferihisar çevresi glamping yapmak isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilir.

Muğla – Bodrum

Muğla’da bulunan en kaliteli glamping otellerin pek çoğu Bodrum ilçesindedir. Yaz ve bahar aylarında, glamping faaliyetleri için Bodrum’u tercih edebilirsiniz. Ziyaretçilerin maksimum konfor düzeyine ulaşmasını sağlayan bu tatil bölgesi, Türkiye sınırları içerisinde değerlendirilebilecek başlıca glamping alanlarına sahiptir.

Antalya – Kemer

Türkiye en iyi glamping mekanları arasında Muğla ve İzmir’le beraber Antalya’dan söz edilmesi de mümkündür. Özellikle Kemer ilçesinin sunduğu imkanlar sebebiyle dikkat çeken Antalya, donanım açısından ülkemizin en elverişli glamping bölgelerindendir. Birbirinden farklı pek çok glamping otel seçeneğini ziyaretçiler için sunan Kemer, tatil listenizde mutlaka bulunması önerilebilecek bir bölgedir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *