Otobüsle seyahatinizi konforlu kılacak 15 öneri

«

Otobüsle seyahat etmek diğer ulaşım türlerine kıyasla daha ekonomik. Ne var ki genel kanı otobüs yolculuklarının daha az konforlu olduğu yönünde. Aslında birkaç detaya dikkat ederek otobüs yolculuğunuzu daha keyifli ve konforlu hale getirmeniz mümkün. İşte Otobüsle seyahatinizi konforlu kılacak 15 öneri yayında!

Yolculuğunuz boyunca karşılaşabileceğiniz olası sorunlara karşı 15 öneride bulunduk. Yazımızdaki tüyoları uyguladıktan sonra sorunsuz bir otobüs yolculuğu deneyimi yaşayacaksınız.

Otobüsle seyahatinizi konforlu kılacak 15 öneri

1- Otobüs firmasını seçerken konforunuzu gözetin

Seyahat edeceğiniz otobüs firmasını kararlaştırırken fiyat kıyaslamasının yanı sıra konforunuzu da öncelik olarak kabul ediyorsanız otobüs firmalarının sunduğu hizmet ve imkanları da değerlendirmenizde fayda var. Uzun yol seyahati için iki katlı, klimalı, içerisinde tuvaleti bulunan, yiyecek-içecek ikramı bulunan, TV ve Wi-fi imkanı sunan otobüsleri tercih etmek isteyebilirsiniz.

2- Gece yolculuğu ile kaygınızı azaltabilirsiniz

Gündüz yolculuk ederken gözümü yoldan alamıyor ve kaygılanıyorum, diğer yolcularla iletişim kurmaktansa daha dingin ve sakin bir yolculuk planlıyorum diyorsanız gece yolculuğu yapmayı düşünebilirsiniz. Hem gözünüz sürekli saatinizde olmadığı, zamanın çoğunu uyuyup dinlenerek geçireceğiniz için daha az stresli ve dinlendirici bir yolculuk deneyimi elde edebilirsiniz.

3- Rahat kıyafetler tercih edin

Otobüsle seyahat ediyorsanız valizlerinizi yükleyip indirirken, otobüse inip binerken hareketlerinizi kısıtlamayacak rahat, bol ve pamuklu giysiler tercih etmenizde fayda var. Öte yandan oturma alanınız ve koltuğunuz yeterince kısıtlı bir hareket alanı sağladığı için klostrofobik bir hisse kapılabilirsiniz, ama dar olmayan ve terletip sıkmayan kumaşlar tercih ederek bu hissi en aza indirebilirsiniz.

4- Kat kat giyinmeye özen gösterin

Tercih ettiğiniz kıyafetler konusunda önem taşıyan etmenlerden biri de kat kat giyinmek. Otobüslerde seyahat ettiğiniz mevsim sıcaklıklarına bağlı olarak sıcak ya da soğuk klima çalıştırılması olası. Yaz dönemindeyseniz klimadan olumsuz etkilenmemek adına içinize ince ve ter emici pamuklu giysiler giydikten sonra üstünüze yine pamuklu hırka ya da polar alabilirsiniz.

Otobüsle seyahatinizi konforlu kılacak 15 öneri
Boyun yastığı hayatınızı kurtarabilir

5- Boyun yastığı hayatınızı kurtarabilir

Özellikle gece yolculuğuna çıkacakların listesinde mutlaka yer alması gerekenlerden biri de boyun yastığı. Fakat gece ya da gündüz olması fark etmeksizin ben yolda şekerleme yapmayı seviyorum diyenler de yanlarında boyun yastığı bulundurabilirler. Bu sayede boynunuz tutulmadan, başınızı otobüsün camına yaslamak durumunda kalmadan uyuyup dinlenebilirsiniz.

6- Kulak tıkacı bulundurun

Bazıları için otobüs seyahatlerinin vazgeçilmezi yan koltuktaki yolcuyla sosyalleşmek, yeni arkadaşlar edinmek olabilir. Fakat ben daha dingin, sessiz sakin bir yolculuk planlıyorum diyorsanız ve en önemlisi de otobüsteki diğer yolcuların konuşmalarına kulak misafiri olmadan, bebek ağlaması ile uykumu bölmeden seyahatimi tamamlayayım diyorsanız kulak tıkacı imdadınıza yetişerek konforunuzdan ödün vermenizin önüne geçebilir.

7- Kitap ve müzik keyfi ile kaliteli vakit geçirin

Özellikle uzun yol seyahatinde vakit bir türlü geçmek bilmiyor diyenlere en iyi tavsiyemiz uzun zamandır okumak istedikleri kitaplarını yanlarına almaları. Yine diğer yolcuların konuşmalarından ve otobüs atmosferinden soyutlanarak keyifli birkaç dakika geçirmenizi sağlayacak diğer önerimiz de sevdiğiniz müzik ve albümlerden bir çalma listesi oluşturmanız.

8- Su ve atıştırmalık bulundurun

Genelde çoğu otobüs firması yol boyunca ufak tefek ikram ve atıştırmalıklar sunuyor. Fakat her ihtimale karşı yanınızda hafif tatlı ya da tuzlu yiyecekler bulundurarak kan şekerinizi dengede tutabilirsiniz. Dehidre olmamak adına da iki şişe suyunuzu daima yanınızda bulundurun.

9- Aşırı sıvı tüketiminden kaçının

Su tüketimi ve gerektiği kadar sıvı alımı hem vücut dolaşımı hem de genel dengenizi korumak adına hayati olsa da aşırıya kaçan su ve sıvı tüketimlerinden kaçınmanızda fayda var. Özellikle uzun yola çıkacak olanlar mola yer ve saatlerini önceden bilemeyecekleri için ani tuvalet ihtiyaçlarının yaşanmaması adına temkinli olmakta fayda var.

10- Yanınıza bozuk para alın

Mola yerlerinde tuvalete gidebilmek, otomatlardan yararlanabilmek ya da çocuklu bir aileyseniz çocuğunuzun mola alanındaki oyuncaklarda keyifli vakit geçirip rahatlamasını sağlamak isterseniz yanınızda mutlaka madeni para bulundurun. Çoğu yerde ya jeton ya da bozuk para geçerli oluyor.

11- Değerli eşyalarınızı yanınızdan ayırmayın

Beklenmedik durumlarda ya da mola zamanlarında otobüsten ve koltuğunuzdan ayrılacaksanız pasaport, bilet, cüzdan ve telefon benzeri değerli eşyalarınızı güvenliğiniz için yanınızdan ayırmamanızı öneririz.

12- Molaları doğru değerlendirmeye çalışın

Oldukça seyrek ve kısıtlı mola imkanı tanıyan bir seyahatteyseniz bu süreleri iyi değerlendirmelisiniz. Sürekli oturur vaziyette olmaktan kas ve iskelet sisteminizi rahatlatmak için eseme egzersizleri yapabilir, tuvalet ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Çoğu mola yerinde bulunduğunuz yere özgü yöresel lezzetleri tadabileceğiniz yeme içme seçenekleri bulunur. Dilerseniz bu zamanı tadım yapmaya ayırabilirsiniz.

13- Çocuğunuzla seyahat ediyorsanız tedarikli olun

Çocukla ya da bebekle yola çıkanlar içinse kaygılarını hafifletebilecek birkaç önerimiz bulunuyor. Yanınıza gerekli olabilecek, alt açma bezi, bez, mama, biberon, suluk, ıslak ve kuru mendiller, müslin bez, yedek zıbın ve giysiler bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Yolculuk sırasınca çocuğunuzu oyalayabilmek içinse en sevdiği oyuncağını, parmak kuklalarını, resimli bir çocuk kitabını çantanızda bulundurabilirsiniz. Ayrıca mide bulantısı, otobüs sarsıntısı gibi durumlarda oluşabilecek tatsız durumlara karşı çocuğunuzu yola çıkmadan önce ve varıştan sonra beslemenizi öneririz.

14- Önemli evraklarınızı yanınızda bulundurun

Yolculuğunuz sırasına herhangi bir pürüzle karşılaşmamak için kimlik, ehliyet, bilet ve pasaport gibi önemli belgelerinizi yanınızda bulundurun. Çünkü özellikle uzun yol seyahatlerinde kimlik kontrolüne rastlayabilirsiniz.

Bonus: Gideceğiniz rotadaki favori otobüs firmasında yer olmayabilir, istediğiniz koltuk alınmış olabilir, fiyat aşırı yüksek olabilir ve alternatif fiyatlara bakmak isteyebilirsiniz, yolcu listenizi her farklı firma için ayrı ayrı girmek yorucu olabilir, bunlarla uğraşmak yerine tüm alternatifleri bir arada görebileceğiniz Enuygun otobüs bileti servisi gibi bir servisten faydalanıp tüm firmaların fiyatlarına ve müsaitliklerine tek sorgu ile uğraşıp daha önce kaydetmiş olduğunuz yolcu listenizden tek tıkla yolcuları seçerek hızla alabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Mehmet Soykan

    düzenli olarak ziyaret ettiğim sitelerden biri ve yine faydalı bir makale olmuş sağ olun