«

Akyaka, Muğla’nın Ula ilçesine bağlıdır. Gökova Körfezi’nin doğusunda yer alan Akyaka, Dalaman Havalimanı’na da 1 saat uzaklıktadır. Akyaka Gezilecek Yerler yazımızı okumadan bu seyahate çıkmamanızı öneriyoruz.

Seyahat sever Notu: Eğer Akyaka’ya gidecekseniz ve çevreyi en ince detayına kadar dolaşmak istiyorsanız ve aracınız yok ise havalimanından araç kiralamanızı tavsiye ediyoruz.

Akyaka Gezilecek Yerler

Selimiye

Akyaka’ya yaklaşık olarak 1 saat uzaklıkta yer alan Selimiye, son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz yerler arasında yer alıyor. Sahil kasabası olan Selimiye, denizi ve sakinliği doyasıya yaşayabileceğiniz bir yer. Küçük çarşısında istediğiniz hemen her şeyi bulabiliyorsunuz. Fazla uzun olmayan sahil şeridindeki deniz ise tam anlamı ile muhteşem. Sahil şeridinde özellikle deniz ürünlerini tadabilirsiniz.

Azmak Nehri

Su altı bitki örtüsü ile tanınan Azmak Nehri, Akyaka gezilecek yerler arasında yer alıyor. Tekneler ile rahatlıkla nehri gezebilir ve birbirinden güzel fotoğraflar çekip bu güzel yerleri anılarınızda saklayabilirsiniz. Denk gelirseniz ünlü ördeklerini de gözden kaçırmamalısınız.

Akyaka Plajları

Sörf yapılan plajı oldukça rüzgarlı olduğu için burayı sadece sörfçüler tercih ediyor. Çınar Plajı tatil zamanlarında oldukça kalabalık olsa da denize girilebilecek en iyi halk plajlarından biridir. Çevre plajlarda daha rahat denize girilebilecek yerler bulunabiliyor. Örneğin Marmaris merkez yakınında olan İçmeler Plajı denize girilebilecek yerlerden. Yine Akyaka çevresinde yer alan plajlardan Akbük Plajı muhteşem berraklıkta denizi ile insanı büyülüyor. Selimiye Plajı ise Akyaka’ya giden herkesin en beğendiği plajdır. Suyu sıcak, çocuklar için uygun ve tüm gününüzü rahatlıkla burada geçirebilirsiniz.

Akçapınar Köyü

Akyazı’ya kadar gelip de Akçapınar Köyü’ne uğramadan olmaz. Buranın meşhur tostunu yedikten sonra mutlaka sazlıklarında kano gezisi yapmanızı tavsiye ediyoruz. Hemen söyleyelim burası Amazon olarak adlandırılıyor.

Sedir Adası

Akyaka Gökova Körfezi’nde bulunan Sedir Adası’na gitmek için Akyaka’dan kalkan tekne turları son derece kullanışlıdır. Bu adaya gitmişken mutlaka Kleopatra Plajı ve Kedrai Antik Kenti’ne uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Küfre Koyu

Yat ve tekne turları için bir uğrak yeri olan Küfre Koyu, denize girilebilecek en iyi yerlerden biridir. Yedi Adalar Körfezi’nin kuzey doğusunda yer alır. Akyaka rüzgarlarına korunaklı olan koy oldukça derindir. Koyu keşfetmek istiyorsanız arabayla ulaşım zor olduğu için tekne ile daha rahat dolaşılabilmektedir.

Idyma Antik Kenti

Akyaka gezilecek yerler arasında olan Idyma Antik Kenti, Gökova Köyü’nün az ilerisinde bulunur. Köyden başlayan antik kentin kalıntıları Kıran Dağı eteklerine kadar yayılmıştır. Bu antik kentte bulunan mezarlar kayaların oyulması ile yapılmıştır. Bu kaya mezarlarının önemli bir özelliği de antik kentte yaşayanların inanışlarına göre ölen kişilerin bir sonraki hayatlarını geçirebilecekleri evler şeklinde inşa edilmiş olmalarıdır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *