«

Türkiye’nin en kalabalık şehirleri sıralamasında ikinci sırada yer alan başkent Ankara, tarihi dokusu, kültür alanları ve doğal güzellikleri ile gezilecek yerler bakımından zengin kentlerden biridir. Ankara gezi gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz farklı alanları, tüm detayları ile sizlerle paylaştık.

Ankara Gezilecek Yerler

Anıtkabir

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinin yer aldığı Anıtkabir, yerli turistlerin ziyaret ettiği yerler arasındadır. Ancak Anıtkabir’e, yabancı turistlerin ilgisi de oldukça fazladır.

1944 senesinde yapılmaya başlayan anıt mezar, 9 yılda tamamlanarak açılmıştır. Toplam ağırlığının 150 bin ton olduğu tahmin edilen Anıtkabir fikri ortaya atıldığında, dünyanın çeşitli bölgelerinden mimarlar yarışmaya katılmış ancak yarışmayı Türk mimarlar kazanmıştır.

Harikalar Diyarı

Sincan ilçesi sınırlarında bulunan Harikalar Diyarı, sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın da en büyük temalı parkı özelliğini taşımaktadır.

Harikalar diyarı içerisinde Alice Harikalar Diyarı kitabındaki karakterlerin heykellerini bulabilir, buradaki kültürel ve sosyal alanlarda zaman geçirebilirsiniz.

Kızılay Meydanı

Şehrin en işlek merkezlerinden biri olan Kızılay Meydanı, gece yarılarına kadar insan canlılığının oldukça fazla olduğu konumlardan biridir. Çevresinde farklı tarihi dokuların bulunması da Kızılay Meydanı’na, Ankara gezilecek yerler arasında yer verilmesine neden olmaktadır.

Hacı Bayram Veli Camii

Ankara’da yine bürokrat ve siyasilerin özellikle Cuma ve özel dini gecelerde namaz kılmak için tercih ettikleri, Mimar Mehmet Bey eserleri arasında olup 1400’lü yıllarda yapılmıştır.

Caminin bahçesinde Bayramiye Tarikatı kurucusu Hacı Bayram Veli’nin türbesi bulunmaktadır. Ulus’ta bulunan caminin iç süslemeleri, görülmeye değer özellikler taşımaktadır.

Ankara Kalesi

Ankara gezilecek yerler arasında yer verebileceğiniz muhteşem konumdaki Ankara kalesi, köklü geçmişi ve heybetli yapısı ile dikkat çekiyor. Hakim bir tepe üzerinde konumlu olan tarihi kale, şehrin geçmişine tanıklık etmiş önemli yapılar arasında bulunuyor.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Gezi turuna çıkmak insanlara zevk verir olsa da, bu hiç şüphesiz Ulucanlar Cezaevi Müzesi için geçerli değildir. Türk siyasetinde hüzün dolu anılar bırakan Ulucanlar Cezaevi’nde Yılmaz Güney, Muhsin Yazıcıoğlu, Deniz Gezmiş, Nazım Hikmet Ran ve Necip Fazıl gibi tanınmış kişi yatmıştır.

İçerisinde balmumu heykeller bulunan cezaevi müzeye çevrilmiş ve küçük bir giriş ücreti karşılığında ziyaretçilere açılmıştır.

Beypazarı Yaşayan Müze

18. yüzyılda inşa edilen Beypazarı Yaşayan Müze, Beypazarı ilçe merkezindedir. İlçenin geçmiş dönemlerde ileri gelen ticaret insanlarından biri olan Abbaszade Mustafa Efendi tarafında yaptırılan konak, günümüzde müze olarak hizmet veren Osmanlı Eserleri arasındadır.

Malıköy Tren İstasyonu Müzesi

Polatlı ilçesindeki müze, 2008 senesinde açılmıştır. Bu istasyonun Kurtuluş Savaşı esnasındaki önemli rolü sebebiyle, müze konumuna getirilmiştir. 7.713 şehidin adına yapılan bir anıtın bulunduğu tren istasyonu müzesi, ziyaretçilerine her gün açıktır.

Mogan Gölü

Ankara’nın doğal güzelliklerinden biri olan Mogan Gölü, Gölbaşı ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Birkaç akarsu ile beslenen göl çevresinde, farklı kuş türlerini bulmak mümkündür.

Kocatepe Camii

1967 yılında yapımına başlanan Kocatepe Camii, bürokratik engeller nedeniyle ancak 1987 yılında tamamlanıp hizmete açılmıştır. Çankaya ilçesi Kocatepe semtinde bulunan Camii, mimarisi ve büyüklüğü ile şehrin simge yapılarından biri olmuştur.

Muhteşem süslemelere sahip camide, özellikle siyasi erkan namaz kılmaktadır. Cuma ve bayram namazlarında ve kandil günlerinde, aşırı kalabalık olmaktadır.

Ulus Gençlik Parkı

28 hektarlık devasa bir alana inşa edilen park, bir bataklığın kurutulmasının ardından yapılmıştır. Yapımına 1936 yılında başlanmasına karşın, ancak 1943’te tamamlanıp açılabilmiştir. İçerisinde çocuklar için oyun alanları, yeme içme mekanları ve birçok sosyal tesis bulunmaktadır.

Ankara’da Gezilebilecek Diğer Yerler

PTT Pul Müzesi

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi

Mehmet Akif Ersoy Evi

Pirinç Han

Augustus Tapınağı

Pembe Köşk

Türk Hamamı Müzesi

Gençlik Parkı

Atatürk Orman Çiftliği

Mavi Göl

Eymir Gölü

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *