«

Türkiye’nin 15. En büyük kent merkezi olan Denizli; eğitim, tarım, turizm yanında sanatsal faaliyetleri ile de gelişmiş olan illerimizden biridir. Seyahat severler ve gezginler için sevilen bir tatil destinasyonu olan ilde yer alan turistik ve tarihi alanlardan bazılarını Denizli Gezilecek Yerler adı altında listeledik.

Denizli Gezilecek Yerler İçin Kısa Tavsiyeler

Tavea Antik Kenti

Anadolu’da kurulan ilk kentlerden biri olan antik kent Büyük İskender’den sonra kurulmuştur. Doğa bir kale görünümündedir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehirde bu medeniyetlere ait kalıntılardan özellikle kaya kalıntıları Denizli tarihine ışık tutar niteliktedir. Antik kentte doğal kayalara oyulmuş halde bulunan odalı evler oldukça dikkat çekicidir.

Sebastopolis Antik Kenti

Antik kentin en önemli kalıntıları Höyük Tepesi’nde yer alır. Höyük Tepesi de metropol ve bulunan stadyum da Bizans ve Roma izlerini taşımaktadır. Antik kent ile ilgili hala çalışmalar devam etmektedir.

Ahmet Dede Türbesi

Çal ilçesinde yer alan türbenin ne zaman inşa edildiği bilinmemektedir. Bu zatın naaşı bulunamadığından dolayı üç tane tabut hazırlandığı bilinmektedir.

Hierapolis Antik Kenti

UNESCO Dünya Kültürel ve Dünya Mirası Listesi içinde yer alan antik kent yaklaşık olarak 2.000 yıl önce inşa edilmiştir. Kent yıllarca termal sularının şifa verici etkisi nedeniyle birçok hastaya umut olmuştur. Yapıda Hristiyan mimarisinin etkileri öne çıkmaktadır.

Dionysopolis

Ünlü Yunan mitolojisinde şarap tanrısı olarak adlandırılan Dionysos’ un şehri olarak bilinen Denizli’nin Çal ilçesindeki kent, Suriye Krallığı döneminde kurulmuştur.

Çardak Kervansarayı

Hicri 627 yılında yapılmış olan kervansaray, geniş bir kare şekilli avluya sahiptir. Osmanlı döneminde zahire ambarı olarak kullanılmış olan kervansarayın kitabesinde Ribat yazmaktadır.

Taşdelen Yaylası

Babadağ Dağı’nın kuzeyinde yer alan Taşdelen Yaylası, kamp sevenlerin en sevdikleri kamp alanları arasında yer alması ile bilinir.

Pamukkale Travertenleri

Denizli merkeze ortalama 20 kilometre uzaklıkta olan Pamukkale Travertenleri aslında termal su kaynaklarının yeryüzüne çıkarken oluşturdukları bir nevi etkileşim ve tepkime ile oluşmuşlardır. Hem yerli hem de yabancı turistler için hayranlık uyandıran ve Denizli gezilecek yerler arasında yer alan Pamukkale travertenlerinin ön kısmına ayakkabı, terlik vs. kullanılmadan girilebilmektedir. Hemen belirtelim, travertenlerin olduğu bölgenin arka kısmında yer alan yamaç, yamaç paraşütü yapılabilecek en iyi alandır.

Karahayıt-Kırmızı Su

Travertenlerin yaklaşık olarak 5 kilometre kuzeyinde yer alan Karahayıt’ ın travertenlerden farkı kırmızı çökelti oluşturmasıdır. Adını kırmızı renkli çökeltilerden almaktadır. Kırmızı su çevresinde birçok konaklama alanı da bulunmaktadır

Kaleiçi Çarşısı

Çevresinde eski dönemlerden kalma tarihi eserler de bulunan Kaleiçi Çarşısı, Bayram Yeri’nde bulunmaktadır. Denizli’de Ahilik geleneğinin yayıldığı yer olması, el zanaatlarının yapıldığı yerlerden biri olması gibi nedenler ile önemli olan Kaleiçi Çarşısı, Denizli gezilecek yerler arasında yer alıyor.

Buldan Evleri

Denizli gezilecek yerler arasında yer alan tarihi Buldan evleri, Denizli’nin mimari ve kültürel geçmişini en iyi şekilde yansıtan yapılardır. Bu evlerin bir kısmında dükkanlar ve hediyelik eşya satışı yapılan yerler bulunmaktadır. Denizli’ye kadar gelmişken ve Buldan’ı ziyaret etmişken cumbaları ile müthiş bir görüntü sunan Buldan evlerinin olduğu bölgeden Buldan işi tekstil ürünleri alabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *