«

Yozgat gezilecek yerler yazımızda bu güzel şehrin en güzel ve ziyaret edilen yerlerini tanıtmaya çalıştık. Aslında bunu yaparken size sunacağımız yerleri seçerken oldukça zorlandık çünkü Yozgat’ ta gezilecek ve görülecek o kadar çok güzellik var ki.

Yozgat Gezilecek Yerler

Yozgat Müzesi

Konak olarak kullanılmak için 1871 yılında inşa edilen yapı daha sonra 1985 yılında birçok tarihi eserin sergilendiği Yozgat Müzesi haline getirilmiştir. Müze son derece şık bir yapıdır.

Kerkenes Harabeleri

Şah Muratlı Köyü’ne 5 km uzaklıkta olan Kerkenes Harabeleri’ de kazı çalışmaları halen devam etmektedir. En son yapılan kazılarda Frigce yazılar bulunduğu için kentin Frig yerleşimi olduğu düşünülmektedir. Antik kaynaklarda anlatılan ve Pteria olarak bilinen kentin burası olduğu tahmin edilmektedir. Bu harabelerde şu ana kadar bir saray, kabartmalı heykeller, Frigce yazıtlar, at ahırı olduğu tahmin edilen yapılar, karmaşık yapılı su şebekeleri, mahalleler ve açık alanlar saptanmıştır.

Akmağdeni Ormanları

Akmağdeni Ormanları bölge halkının en fazla ziyaret ettiği ve vakit geçirmekten hoşlandığı yerlerden biridir. Akmağdeni ilçesinde yer alan ormanlar İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan tek blog olma özelliği taşıyor. Temiz havası ve yaban hayatının güzelliği ile özellikle yaz aylarında hareketli bir bölgeye dönüşür.

Karslıoğlu Konağı

Yozgat’ın geleneksel özellikteki evlerinin en güzel örneklerinden biri olan Karslıoğlu Konağı, Yozgat gezilecek 8 yer listemizde yer alıyor. Konak, Sungurlu sokakta yer almaktadır. 3 katlı olan bina 1883 yılında inşa edilmiştir. Günümüzde bu bina arkeoloji müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Gelin Kayası

Nohutlu Tepesi’nin arkasında kalan Gelin Kayası, deveye binmiş bir gelini anımsatmaktadır. İsmini bir rivayetten alan bu kaya yöre halkı için önem taşımaktadır.

Yozgat Saat Kulesi

Yozgat merkezde yer alan Saat Kulesi, yedi kattan oluşmaktadır. Şehrin sembolü olarak görülen kule, sarı köfe kesme taşlardan yapılmıştır. Her cephesinde birer saat bulunmaktadır. Her saat başında kulede bulunan çanlar çalmaktadır.

Kaplıcalar

Yozgat’a geldiğinizde kaplıcalara uğramadan Yozgat geziniz tamamlanmış sayılmaz. Saraykent Kaplıcaları, Cevlak Boğazlıyan Kaplıcaları, Yozgat Sarıkaya Kaplıcaları her yıl binlerce kişiyi ağırlamaktadır. Kaplıcaların suyu 30 ile 48 derece arasında değişmektedir.

Yozgat Fatih Tabiat Parkı

2007 yılında kent ormanı ilan edilmiş olan Yozgat Fatih Tabiat Parkı yeniden düzenlenerek ziyarete açılmıştır. Park içerisinde piknik ve mangal yapılabilecek alanlar bulunmaktadır. Yine park içerisinde bulunan yürüyüş yolları ve spor tesisleri ile bu alan yerli ve yabancıların vakit geçirmekten hoşlandığı alanlar arasındadır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *