«

Konumu nedeniyle tarihi boyunca pek çok kültürden etkilenmiş, tüm dinlerin kutsal topraklarının ortak noktasında bulunan Ürdün, Ortadoğu seyahatleri için hem merak uyandıran hem de vazgeçilmez gezi rotalarından birini oluşturur. Ürdün Gezilecek Yerler rehberi.

Ürdün Genel Bilgiler

Konum: Asya Kıtası

Anadil: Arapça

Başkent: Amman

Para Birimi: Dinar

İklim: Akdeniz-Çöl

Ne Zaman Gidilebilir? Akdeniz ve yoğunlukla çöl iklimine sahip olan ülke yaz aylarında oldukça yüksek sıcaklıklara sahip oluyor. Sonbahar ve ilkbahar ayları ise seyahat için ideal aylar olarak tavsiye ediliyor.

Ürdün Gezilecek Yerler

Amman

10.000 yıllık tarihi ile Amman ilk kuruluşunda yedi tepe üzerine kurulmuş daha sonra da 20 tepe üzerine yayılmıştır. Ürdün gezilecek yerler arasında ilk sırada olan Amman’da Roma Tiyatrosu ve Amman Kalesi mutlaka görülmelidir. Amman Citadel’e uğrarsanız şehrin en güzel manzarasını buradan görebilirsiniz.

Akabe

Akabe Körfezi kenarında olan liman kenti Akabe denize girilebilecek tek kıyıdır. Akaba’ye geldiğinizde Wadi Rum, Ayla Park ve Petra Antik Kenti’ni mutlaka görmeniz öneriliyor. Ayrıca Akabe’de su altı dalış yapabileceğiniz aktiviteler de düzenleniyor. Akabe’de tekne turlarına katılabilir ve bu turlar ile Akabe’nin komşu şehirlerinden olan Mısır’ın Tabe şehrini, İsrail’in Eliat şehrini ve Arabistan’da olan Haql şehrini görebilirsiniz.

Petra

Ürdün gezilecek yerler arasında yer alan Petra her yıl milyonlarca turisti ağılıyor. Petra Lut Gölü ve Akabe Körfezi arasında 1700 metre yükseklikte kurulmuş bir antik kenttir. Dünyanın 7 harikasından biri olarak sayılmaktadır. 2200 yıllık bir tarihe sahip olan antik kenti Nebatiler inşa etmişlerdir. Petra’yı özel kılan ise insan eliyle kayaların oyularak Roma mimarisi tarzında yerleşim yerleri oluşturulmasıdır.

Jerash

Artemis tapınağı ile ünlü olan Jerash şehrinin ilk yerleşimi Roma dönemine uzanıyor. Bu nedenle şehirde pek çok Roma dönemine ait kalıntı bulunuyor. Kent merkezinde ise otantik Ürdün yemeklerini deneyimleyebileceğiniz pek çok güzel restoran bulunuyor.

Aclun Kalesi

Ürdün gezilecek yerler arasında yer alan Aclun Kalesi 1185 yılında Selahaddin Eyyubi tarafından inşa ettirilmiş. Kale geometrik şekilli mimariye sahip ve 4 kulesi bulunuyor. Kaleden görülen manzara ise Ürdün’ün güzellikleri ile doludur.

Medeba

Ürdün’de Hristiyan nüfusun ağırlıkta olduğu şehir olan Medeba pek çok kiliseye ev sahipliği yapıyor. Şehirde ayrıca Roma ve Bizans döneminden kalma tarihi kalıntılar da bulunuyor. Ürdün’ün diğer şehirlerinden farklı bir yaşam tarzı ve mutfağına sahip olan Medeba’yı Ürdün gezinizde mutlaka ziyaret etmeniz tavsiye ediliyor.

Ma’in Kaplıcaları

Şifa kaynağı olarak bilinen Ma’in Kaplıcaları her yıl binlerce kişiyi ağırlıyor. Medeba şehrinde yer alan Ma’in kaplıcaları halka açık ve içinde bir de şelale bulunuyor.

Lut Gölü

Dünyanın en fazla tuz oranına sahip olan Lut Gölü Ürdün gezilecek yerler arasında yer alıyor. Denizden 450 metre aşağıda yer lan Lut Gölü dünyanın en alçak noktası olarak biliniyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *