«

Bugün Federal bir Cumhuriyet olan Almanya, 367.000 m2 yüzölçümü ile en fazla Türk nüfusuna sahip Avrupa ülkelerinden biridir. Göç hareketliliği bakımından Amerika Birleşik Devletlerinden sonra ikinci göç alan ülkelerden biridir. Ulusal bağımsızlığını 1871 yılında kazanmış ve Almanya toprakları üzerinde birçok krallık kurulmuştur. Birçok konuda kültür birikimine sahip olan ülke, felsefe ve müzik konusunda oldukça gelişmiş ve köklü bir tarihe sahiptir. Dünyanın en fazla göç alan ikinci ülkesi olması sebebiyle kozmopolit bir yapıya sahiptir. Almanya’da gezilecek yerler arasından öne çıkan yerleri derlediğimiz ve Almanya’yı her yönü ile tanıyabilmeniz için kaleme aldığımız Almanya Gezilecek Yerler yazımız sizlerle.

Almanya Hakkında Genel Bilgiler

Almanya birçok krallığa ev sahipliği yapmış bir ülke olması sebebiyle şehirlerinden birçoğu bu dönemin mimarisini ve tarihini yansıtmaktadır. 16 Federal bileşenden oluşmaktadır. Bu federal devletler Baden, Württemberg, Bavyera, Brandenburg, Bremen, Hamburg, Hesse, Saksonya, Mecklenburg, Vorpommern, Kuzey Ren, Westfalia, Rhineland, Palatinate, Saarland, Saksonya şehirleridir. Başkenti Berlin’dir. En önemli ve bilinen şehirleri ise Bremen, Köln, Düsseldorf, Frankfurt, Hamburg Hannover, Baden, Leipzig, Münih ve Stuttgart’tır. Bu şehirler aynı zamanda Almanya gezilecek yerler listesinde de yer almaktadır.

Almanya Avrupa’nın Neresindedir?

Almanya Batı ve Orta Avrupa’ya doğru yayılan bir ülkedir. Kuzeyinde Danimarka, doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti vardır. Güneydoğusunda ise Avusturya bulunur. Güneybatısında İsviçre Batısında Fransa, Lüksemburg ve Belçika vardır. Kuzey batıya gittiğimizde ise Hollanda, Kuzey Denizi ve Baltık Denizi ile de kıyısı bulunur.

Almanya’da Hangi Diller Konuşulur?

Almanya’da resmi dil olarak Almanca kullanılır. Almanya Avrupa’nın genç nüfusuna sahip ülkelerinden biridir. Almanya’da Almancanın yanı sıra İngilizce de çok kullanılan diller arasındadır. Ayrıca nüfusun yaşlı insanlarının büyük kısmı Rusça ’da konuşmaktadır. Almanya’nın nüfusunun büyük kısmı Hristiyan’dır ve Protestanlık da yaygındır.

Almanya’nın Tarihi

Ülkeyi daha iyi tanıyabilmek için Almanya Gezi Rehberi içerisinde yer vermek istediğimiz sıradaki konumuz Almanya’nın tarihidir. Kısaca özetlemek gerekirse; Almanya 10. yüzyıldan sonra Roma İmparatorluğunun önemli bir bölgesi durumunda yaşamıştır. Ülke, 16. Yüzyıla kadar krallıkların hüküm sürmesi sebebiyle Monarşi ile yönetilmekteydi. Sahip olduğu topraklar birbirinden bağımsızdı. Fakat 16. Yüzyılda Kuzey krallıklar Hıristiyan olarak ayrılınca, reform merkezi durumuna geldi.

Almanya’da Pancermenizm akımı oldukça yoğun ve milliyetçi bir akımdır. 1871 yılında Prusya Krallığı liderliğinde Almanya, kendi ulusal milli birliğini sağlamıştır. Alman İmparatorluğu 2. Dünya Savaşı’nda dağınık olan Almanya’yı birleştirmiştir. Bu yeni kurulan Alman Birliği, küçük büyük 39 tane devletten oluşmaktadır.

Almanya, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Doğu ve Batı olmak üzere ikiye ayrıldı. 1990 yılında tekrar iki bölge birleşti ve Almanya Federal Cumhuriyeti kuruldu.

Almanya’da İklim

Almanya’nın iklimi nemli bir iklimdir. Bu nemli iklim, Batı rüzgarlarını alıp götürürken, aynı zamanda kara iklimi de Orta Avrupa ile Okyanus iklimini içinde barındırır.

Almanya genellikle çok yağış alan bir ülkedir. Kışları soğuk ve nemlidir, yazlar da çok sıcak olmamakla birlikte daha çok ılıktır. En fazla yazın sıcaklık ortalama 30 dereceye çıkar. Doğuda ise kara iklimi daha hakimdir.

Almanya’nın Ekonomisi

Ekonomik olarak dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülkeler arasındadır. Sanayi alanında yüksek teknoloji sanayisinde küresel bir lider durumundadır. Dünyanın en büyük 3 İthalat ve ihracat yapan ülkesinden biri de Almanya’dır. Almanya’da yaşam standardı oldukça yüksektir. Ayrıca Avrupa’nın en gelişmiş ülkeleri arasında yer almaktadır. Sosyal Güvenlik ve Ulusal Sağlık Sistemi Almanya’da son derece gelişmiştir.

Almanya’da Eğitim Sistemi

Almanya gezi rehberi içinde ülkenin eğitim sisteminden de bahsetmek istiyoruz. Seyahat amaçlı gezilerin yanında birçok kişi Almanya’da üniversite eğitimi almak için de çeşitli programlar ile ülkeyi ziyaret etmektedir.

Almanya’nın eğitim sistemi diğer ülkelere göre biraz daha farklıdır. Burada her eyaletin kendi eğitim sistemi vardır. Ayrıca bu eğitim sistemi birbirinden farklıdır. Almanya’da eğitim; bireyin başarılı olduğu alanlara yönlendirilmesi biçimindedir. Temel eğitim 6 yaşından itibaren başlar ve 9 yıl devam eder. Eğitim ücretsizdir, ancak 40- 50 Euro gibi sembolik bir ücret alınmaktadır. Eğitim harçları Türkiye ile mukayese edildiğinde daha ucuzdur. Almanya’da orta öğrenim 5. sınıftan 9. Sınıfa kadar devam eder.

Almanya’daki temel eğitimde ve eğitim sisteminde teorik bilginin yanında mutlaka pratik bilginin de verilme zorunluluğu bulunmaktadır. Öğrenciler başarı durumlarına göre kategorize edilirler ve başarılı öğrenciler ayrılarak daha üst bir okula yönlendirirler. Mesleki anlamda eğitim sisteminde, burada öğrenciler 10. sınıfa kadar okurlar. 10 sınıftan itibaren aldıkları diplomalar, öğrencilere bir meslek eğitim alanı açar. Bu alanda da Teknik Meslek Lisesi gibi liselere, kendi tercihlerine göre geçebilirler. Herhangi bir işe girmek için mutlaka diploma sahibi olmak şarttır. Almanya’da üniversite ve Akademik eğitim daha çok bilimsel ağırlıklıdır. Kolej olarak adlandırılan bu okullar, 11. ve 13. Sınıflardan itibaren eğitim vermeye başlar.

Almanya’da üniversite ve meslek yüksekokulları bulunmaktadır. Aynı zamanda sanat okulu adı altında yüksekokullarda vardır. Almanya’da okuyan çok fazla yabancı öğrenci vardır. Aynı şekilde yabancı öğrencilerin de eğitim anlamında çok alternatifleri bulunmaktadır. Almanya’da 2 Türk üniversitesi de bulunmaktadır. Bir Teknik üniversite bir de klasik üniversite olarak iki çeşittir. Almanya’daki üniversitelerde birçok alanda eğitim alınmaktadır. Felsefe, Tıp, Din bilgisi, doğa bilimleri, Sosyal ve İdari Bilimler, Hukuk, Ekonomi gibi alanlarda üniversite eğitiminde en fazla tercih edilen branşlardır. Devlet Üniversitelerinin yanında Özel Üniversiteler de bulunmaktadır.

Almanya’da Dil Okulları

Almanya’da dil okulları çok fazla bulunmaktadır. Genellikle üniversitelerin düzenledikleri programlarda dil dersi bölümleri bulunur. Öğrencilere verilen dil kursları, ekonomik seçeneklerinin yanı sıra, belli şartların yerine getirilmesi ile öğrenci alırlar. Almanya’da dil kursuna başlamak için belli bir seviyede Almanca bilme şartı aranılır. Dil okullarında sınıf mevcudu oldukça azdır. Bu da eğitimin yüksek kalitede olmasını sağlamaktadır. Dil eğitimi Almanya’da oldukça ekonomiktir. Dil okulları da sınavla öğrenci almaktadır. Ayrıca Almanya dil okullarında, genel Almanca, mesleki Almanca, teknik Almanca gibi değişik seçeneklerle dil öğrenimini gerçekleştirebilirsiniz.

Almanya’da dil eğitimi alınabilecek şehirler Berlin, Hamburg, Bremen, Hannover ve Duesseldorf şehirleridir. Burada genel Almanca ve yoğun Almanca, ayrıca üniversite öğrencileri için Teknik Almanca kursları bulunmaktadır. Ayrıca staj içinde Almanca dersi alınabilir.

Almanya Gezilecek Yerler

Bamberg

Bamberg Almanya’nın eski tarihlerde kurulmuş İmparatorluk şehirlerinden biridir. Bavyera’nın kuzeyinde bulunur. UNESCO tarafından Dünya Kültür Merkezi mirası olarak tanınmış bir ülkedir. Olağanüstü görkemli yapıları ve tarihi, su kanalları çok fazla iç içe geçmiş durumdadır, ayrıca çok güzel manzarası ile Almanya’nın en çok turist alan bölgelerinden biridir.

Bölgede yer alan Regnitz Nehri görülmeye değer bir doğa harikasıdır. Ayrıca Taşköprü, Basilika St. Emmeram katedrali ve etrafında küçük Venedik Evleri şehri görsel anlamda çok hoş gösteren yapılardır.

Berlin

Başkent Berlin aynı zamanda Almanya’nın en büyük şehirlerinden biridir. Gece hayatı oldukça hareketlidir. Bu bölge, Almanya’nın en fazla turist alan bölgelerden biridir. Dünyanın birçok ülkesinden en fazla turist gelen şehirlerinden biridir.

Berlin, çok fazla kültürel ve sanat etkinlikleri düzenlenen şehirlerden biridir. Şehirde mutlaka görülmesi gereken en güzel yapılardan biri Brandenburg kapısıdır. Ayrıca Checkpoint, Charlie Kayzer, William Anıt Kilisesi ve Berlin Duvarı’nın önceden kalmış kalıntılarını da burada görebilirsiniz.

Frankfurt

Almanya gezi rehberi içinde yer alan Frankfurt, tam bir fuar şehridir. Uluslararası büyük fuarlar bu şehirde yapılır. Yaklaşık olarak ortalama yılda 80 fuar ve sergi düzenlenir. Frankfurt sanayi ve teknoloji bakımından tam bir mega kent görüntüsüne sahiptir. Modern yapılmış mimari yapılar, yüksek gökdelenler dikkati çeker. Ayrıca birçok Alışveriş Merkezi ve Römerberg mutlaka gezilmesi gereken yerlerdir.

Hamburg

Hamburg Almanya’nın en kalabalık şehirlerinden biridir. Burada yaşam standardı oldukça yüksektir. Çok fazla göç alan yerlerden biri olması sebebiyle, şehrin genel yapısı oldukça kozmopolit bir nüfus yapısına sahiptir. Bunun yanında, şehrin içinde dolaşırken, muhteşem mimari yapılara rastlarsınız. Aynı zamanda Almanya’nın en büyük liman şehirlerinden biridir. Bu şehir Orta çağ döneminde inşa edilmiştir. St.Michel Kilisesi buranın en eski ve ayakta kalan tarihi binalarından biridir. Ayrıca Hamburg’da bulunan Botanik Bahçesi, geleneksel ahşap evlerin bulunduğu caddeleri mutlaka gezmenizi öneririz. Hamburg’un gece hayatı da oldukça renkli ve hareketlidir.

Heidelberg

Almanya’nın güneyinde bulunan şehir tam bir kültür ve sanat şehridir. Ayrıca Avrupa‘nın en eski üniversitelerinden biri olan Heidelberg Üniversitesi bu şehirde bulunmaktadır. Hedelberg şehri ile bütünleşen Nektar nehrinin bulunduğu bölge görülmeye ve gezilmeye değer bölgelerden biridir.

Köln

Köln, Almanya’nın en büyük şehirlerinden biridir. Tam bir Metropol görüntüsündedir. Almanya’nın en büyük dört şehrinden biridir. Burada birçok Alışveriş Merkezi, eğlence mekanları bulunmaktadır. Şehir, gece hayatının çok renkli olmasından dolayı çok hareketlidir. Genellikle mimari yapısı, Gotik tarzında mimari eserlerden oluşmaktadır.

Köln Katedrali Almanya’nın en ünlü tarihi yapılarından biridir. Köln’de bulunan Çikolata Müzesi’ni de mutlaka gezmenizi öneririz.

Leipzig

Leipzig tam anlamıyla, her şeyi içinde barındıran şehirlerden biridir. Şehri gezerken Almanya’nın tarihi ile ilgili birçok fikriniz oluşur. Johann Sebastian Bach bu şehirde yaşamıştır. Felix Mendelssohn dünyaca ünlü bestelerini bu şehirde bestelemiştir. Goethe’nin en büyük eseri olan Faust’un ilham verdiği Opera binası yine bu şehirdedir. Leipzig’i gezerken Leipzig Hayvanat Bahçesi ve Bach Müzesi’nde de zaman ayırmanızı özellikle tavsiye ediyoruz.

Münih

Münih, 1158 yılında kurulmuş, tarihi geçmişe sahip bir şehirdir. Münih Bavyera’nın başkenti olarak kabul edilir. Ayrıca Almanya’nın en büyük 3. Şehridir. Şehir merkezinde keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz. Eski şehre ait binalar, Rönesans dönemine ait mimari eserler, Barok ve Gotik klasik tarz mimarisinin en güzel örneklerini burada bulabilirsiniz. Ayrıca kafeterya ve restoranlar en fazla bu şehirde bulunmaktadır.

Stuttgart

Stuttgart Almanya’nın tarih kültür ve sanat anlamında en zengin şehirlerinden biridir. Hem ekonomik hem de endüstriyel anlamda yoğun ve hareketli bir şehirdir. Rönesans tarzı eski Kale, Barok tarzı yeni Kale şehrin en önemli yapılarıdır. Mercedes Müzesi Stuttgart’ta gezebileceğiniz ve Almanya gezi rehberi içinde yer alan en güzel yerlerden biridir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *