«

Bangladeş, eşsiz doğası ve uçsuz bucaksız sahiliyle birlikte, yaz aylarının önemli turistik mekânlarından bir tanesidir. Bangladeş gezilecek yerler listelerinde yer alan çoğu yer tarihi yapıtları görebileceğiniz yerler olduğu kadar kültürel özellikleri de gözlemleyebileceğiniz yerlerdir.

Güney Asya içerisinde önemli ülkelerden bir tanesi olan Bangladeş, Müslüman nüfusun yoğun olduğu bir ülkedir.

Bangladeş Gezilecek Yerler Önerileri

Jatiyo Sriti Shoudho

Bangladeş gezilecek yerler içerisinde en önemli bölgelerden bir tanesi, kardeşlik anıtıdır. 1982 yılında inşa edilmiş olan anıt 46 metre yüksekliğe sahiptir. Anıt milliyetçilik duygusunu ön plana çıkarmak adına dönemin mimarisiyle hazırlanmıştır.

Lalbagh Kalesi

17. yy. içerisinde, Moğollar tarafından inşa edilen kale, önemli savaşlara ev sahipliği yapmıştır. Tarihi yapıtlar içerisinde önemli alanlardan bir tanesi olan kale, 10 yıl içerisinde hızlı bir biçimde inşa edilmiştir.

Dhakeshwari Ulusal Tapınağı

12. yy. inşa edilmiş olan tapınak, Hinduların ibadet yaptıkları bir bölgedir. Başkent Dakka içerisinde bulunan tapınak, mimari açıdan tarihi özelliklere sahiptir.

St. Martin’s Island

Tatilcilerin uğrak mekânlarından bir tanesi olan ve küçük bir ada olarak bilinen St.Martin’s, geniş plajlarıyla yaz aylarının vazgeçilmez tatil destinasyonlarındandır. Plajlar çevresinde bulunan restoranlar ve aktivite alanlarıyla keyifli zaman geçirmek mümkündür.

Patenga Sea Beach

Ülke içerisinde bulunan ve güneşin batışını keyifle izleyebileceğiniz Sea Beach, uçsuz bucaksızmış gibi görünen berrak bir denize sahiptir. Plaj etrafı, bölge yönetiminin destekleriyle çeşitli oturma alanlarıyla çevrilmiş ve yeşillendirilmiştir.

Sajek Vadisi

Yeşilin her tonunu görebileceğiniz vadi özel olarak tasarlanmış konaklama alanlarıyla tatilcilerin sevdiği bir bölgedir.  Yeşil ormanları, off-road pistleri ve farklı aktivite alanlarıyla sıkılmadan zaman geçirmek için Sajek Vadisi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Lalbağ Hisarı

Tarih içerisinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan kale, içerisinde bölge kültürünü yansıtan farklı antik eserlere sahiptir. Hisarın iç kesimine yapılmış olan eklemelerle daha ferah bir ortam oluşturulmuştur.

Bangladeş’te Ne Yenilir Ne İçilir?

Bangladeş, farklı lezzetleri ve tatlılarıyla kültürel bir mutfağa sahip ülkelerden biridir. Bölge mutfağı içerisinde yer alan her lezzette olmazsa olmazlardan malzeme baharattır. Hazırlanan soslarda kullanılan baharatların yanı sıra, sokak lezzetleriyle de birçok farklı çeşitte yemek türüne sahiptir. En çok sevilen lezzetlerden bir tanesi “Aloo Bhratta” patates püresiyle hazırlanmaktadır. Hilsa balığı, bir diğer önemli lezzetlerden bir tanesidir. Köri ve zerdeçalla birlikte hazırlanan yemek son derece lezizdir ve ülke halkı tarafından sıklıkla tüketilir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *