«

Kendisine hayran bırakan doğal güzelliklere sahip Gabon tarihi yönden ve müzeleri bakımından seyahat tutkunlarının gözde yerlerinden biridir. %11’den fazla bir bölümü milli park ilan edilen Gabon, yağmur ormanları ve vahşi yaşam alanları ile pek çok gezilecek yere sahiptir. İşte Gabon Gezilecek Yerler.

Gabon Gezilecek Yerler İçin 7 Öneri

Libreville

Ülkenin başkenti olan Libreville Fransızca’da “özgür şehir” anlamına gelmektedir. Hristiyan geleneğinin Afrika motifleri ile harmanlandığı meşhur L’Eglise St-Michel kilisesi de dahil olmak üzere pek çok gezilecek yerin bulunduğu şehirdir.

Lastoursville Mağaraları (Lastoursville Cave)

Bu mağaralar, kasabaya yayılmış halde toplam da 35 adettir. Günümüzden 50 milyon yıl önce oluştuğu düşünülen mağaralar yaklaşık 7000 yıldır burada yaşayan insanlar tarafından çeşitli ritüeller için kullanılmaktadır. Ayrıca mağaralar UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne de dahil edilmiştir.

Museum Albert Schweitzer

Hayatını insanlara yardım etmekle geçiren doktor Albert Schweitzer’ ait bir müzedir. Eskiden kendisinin yaşadığı ev olan müze pek çok gezgin tarafından ziyaret edilmektedir.

St. Marie Cathedral

İlk Hristiyanların Gabon’a ulaştığı zamanlarda inşa edilen St. Marie Cathedral, günümüzde de Hristiyan kişilerin ibadet merkezi olarak hayatına devam etmektedir. 1843 yılında Fransız donanmasının inşa ettiği ilk kale olan d’Aumale Kalesi’nin yerine 1958 yılında inşa edilmiştir. Sainte-Marie Katedrali Gabon’daki dini yaşamı keşfetmenin en güzel yollarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Cathedral Saint Pierre

Kendisine özgü, sivri bir çatıya sahip olan Cathedrale Saint Pierre, ülkenin turistler tarafından dikkat çeken bir diğer yapısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ziyarete tamamen açık olan katedrali dilerseniz ziyaret edebilir ve dini bir törene denk gelebilirsiniz.

Notre dame de Lourdes

Gabon gezilecek yerler listesinde yer alan Notre dame de Lourdes, gerek burada ikamet eden yerli Katolikler gerekse turistler için sıklıkla ziyaret edilen dini yerlerden biridir. Girişte bulunan mavi ve beyaz renklere sahip sış cephe oldukça dikkat çekici görünüme sahiptir.

Palais Presindentiel

1970’li yıllarda ülkenin başkanı olan Bongo tarafından yaptırılmış olan görkemli bina ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir. Fakat, ülke vatandaşlarının da turistlerinde binaya girmesi yasak olduğundan bu binayı yalnızca dışarından fotoğraflama imkanına sahipsiniz.

Rock Art

Gabon’da görülmesi gereken tarihi yerler arasında kayalara oyulmuş etkileyici çizimlere sahip olan, Ogooue Vadisi içinde bulunan bu kayada yer almaktadır. Bölgedeki sanat eserleri ilk kez burada uranyum araştırmaları yapan bir madencilik şirketi tarafından tesadüfi olarak keşfedilmiştir. Vadide şu anda 1000’den fazla kum oluşumlu kayalara oyulmuş figürün bulunduğu bilinmektedir. Tarihçiler tarafından yapılan açıklamalara göre bu motiflerin geçmişte bu kentte yaşayan insanlar tarafından verimlilik, ölüm gibi çeşitli törenler için yapılmış olabileceği belirtilmiştir. Bölgede bulunan kayalardaki simgelerin sırlarının ortaya çıkması için çalışmalar devam etmektedir. Gabon gezilecek yerler listesine Ogooue Vadisini de ekleyerek tarihe tanıklık edebilirsiniz

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *