«

11.166.658 nüfusa sahip Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan Benin, milli parkları, tarihi yerleri ve turistik alanları ile gezginlerin kesinlik gezip görmesi gereken yerlerden biridir. Pek çok Afrika ülkesinde gezilecek yerler o ülkenin başkenti ile sınırlıdır. Fakat, Benin gezilecek yerler ülkenin farklı şehirlerine dağılmış bir durumdadır.

Afrika kültürüne özgü yemekleri ve doğal güzellikleri ile görülmesi gereken ülkeler içinde bulunan Benin, ziyaretçilerin eğlenceli zamanlar geçirmesini sağlar. Benin seyahati için Ekim – Mart dönemini kapsayan tarihleri tercih etmeniz durumunda, Ekvatoral iklime bağlı olarak yaşanan şiddetli yağışlara takılmadan gezinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Benin Gezilecek Yerler Nereleridir?

Porto Novo

Benin’in başkentidir. Eski dönemlerde Fransa’nın hakimiyeti altındayken de Fransızlara başkentlik yapmıştır. Kültürel aktiviteler başkentte diğer şehirlere göre daha fazla yer almaktadır. Kraliyet sarayını, soylulara ait bahçeleri, Porto Novo kralları hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz müzeleri gezebilirsiniz.

Cotonou

İlk kez Afrika’ya gidenler için şehrin kalabalıklığı şaşırtıcı olabilir. Şehirde palmiye ağaçlarıyla donatılmış kumsallar, Pendjari Milli Parkı gibi doğa gezileri yapabileceğiniz yerler vardır. Ayrıca seyahat tarihiniz festival zamanına denk gelirse voodoo etkinliklerine katılabilirsiniz.

Ouidah

Tarihte yaşanan olaylardan dolayı, şehirde Fransız ve Portekiz etkileri göze çarpmaktadır. Cotonou’ya 40 kilometre uzaklıkta olan Ouidah, Afrika tarihi ile ilgili pek çok güzel müzeye ev sahipliği yapıyor. Kölelik ve voodoo temalı müzeler bilgilendirici eserler ile dolu. Afrika tarihine meraklıysanız buradaki müzeleri muhakkak gezmelisiniz.

Tanguieta

Tanguieta, Fransızların sömürge zamanından kalma binaları görmek için gelen turistler ile doludur. 20 bin kişilik nüfusa sahip şehirde yerel pazarlar kurulmaktadır. Bunun dışında şehirde şelaleler, ulusal park, yaban hayatı gibi keşif noktaları bulunmaktadır.

Natitingou

Şehrin Fransa kolonisi olduğu zamanlarda inşa edilen müzesi turistler tarafından ilgi çekmektedir. Somba halkının yaşam biçimini anlatan belgeler bulunan müze her yıl pek çok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Bölgenin yöresel lezzeti olan Shea tereyağını denemek için Benin gezilecek yerler listenize Natitingou şehrini eklemeyi unutmayın.

Grand-Popo

Köle ticaretinde önemli rol oynayan Grand-pop ilginç bir tarihe sahiptir. Şimdilerde tatil köyü olan kasaba eskiden olduğu yer bakımından turistleri şaşırtmaktadır. Kasaba da bulunan Mono Nehri civarında yürüyebilir ve egzotik kuşların fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Benin’in Yöresel Yemekleri

Benin gezilecek yerler listesinden sonra hemen belirtelim ki Afrika’nın yöresel lezzetlerini de kesinlik denemelisiniz. Benin farklı yemek kültürü ile turistlerin dikkatini çekmektedir.

Acaraje: Daha çok sokak lezzeti olarak satılan bir yemektir. Hurma yağı ile kızartılan yemeğin içerisinde ise fasulye, soğan ve ezilmiş bezelye bulunmaktadır.

Fıstık Çorbası: Fıstık bol tüketilen ülkede, fıstıktan çorbada yapılmaktadır. Akşam yemeklerinde başlangıç olarak servis edilen çorbayı muhakkak denemelisiniz.

Alloco: Biber ve soğan ile servis edilen muzlardan oluşan bir yemektir.

Garri Cake: Garri ülkede en çok kullanılan un çeşididir. Bu yiyecekte Garri unundan yapılan bir kektir.

Fufu: Manyok ve yeşil muz ununun su ile karıştırılmasından elde edilen bir hamurdur. Her yemeğin yanında ekmek olarak tüketilir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *