«

Rusya gezilecek yerler neresidir? Rusya’da ne yenilir, ne zaman gidilmelidir gibi tüm soruların yanıtını bulabileceğiniz yazımızda öncelikle Rusya hakkında kısa bir ön bilgi geçmek en doğrusu olacaktır. 17 milyon km² yüzölçümü ile dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya Federasyonu, 21 Cumhuriyet ve 9 eyaletten oluşan olan bir devlettir. Rusya’nın çok büyük bir ülke olması nedeniyle; rotasını Rusya’ya çeviren gezginlerin seyahat planını uzun tutması, birçok bölgeyi ziyaret edebilmeleri açısından faydalı olacaktır.

Rusya Hakkında Kısa Bilgiler

Başkent: Moskova

Nüfus: 144 milyondur.

Para Birimi: Ruble’dir.

Resmi Dili: Rusça’dır.

İklim: Nemli karasal iklim görülmekle beraber, orta bölgelerde Tundra iklimi yoğunluktadır.

Konum: Rusya; Norveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya, Belarus, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Çin, Moğolistan ve Kuzey Kore ile komşudur.

Rusya Gezilecek Yerler Önerileri

Kremlin Sarayı

Rusya gezilecek yerler listesinde ilk sırayı hak eden Kremlin sarayı, Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunmaktadır ve Rusya’yı ziyaret eden herkesin mutlaka görmesi gereken bir mimari şaheseridir. Kremlin Sarayı, mimari olarak çok iyi tasarlanarak inşa edilmiş ve saray, senato salonu, kilise, katedral ve müzeye ev sahipliği yapmaktadır.

Aziz Vasil Katedrali

Başkent Moskova’da bulunan ve Moskova’nın kalbi olarak nitelendirilen Aziz Vasil Katedrali, Rusya’da gezilecek yerler arasındaki en özel eserlerden biridir.

Aziz Vasil Katedrali, Kızıl Meydan’da birçok rengi üzerinde barındıran kubbemsi çatılarıyla ünlü olan bir katedraldir. Korkunç İvan tarafından 1554 ve 1661 yılları arasında inşa ettirilen yapı, sık sık Kremlin sarayı ile karıştırılmaktadır. Önceleri som altın olan ve 1670 yılından sonra farklı renklerde boyanan katedraldeki sekiz kubbe, sekiz ayrı zaferi simgelemektedir.

En uzun kulesi yaklaşık 65 metre yüksekliğinde olan Aziz Vasil Katedrali, günümüzde müze olarak kullanılmakta ve Rusya’nın en gözde turistik yerleri arasında yer almaktadır. Kendine özgü bir mimarisi bulunan katedral, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.

Ermitaj Müzesi

Rusya tarihine ait birçok ögeyi bir arada sunan ve Rusya’nın ikinci en büyük şehri olan Saint Petersburg’da bulunan Ermitaj müzesi, 1764 yılında Büyük Catherine tarafından kurulmuş ve 3 milyondan daha fazla parçadan oluşan bir koleksiyonunun sergilendiği bir sanat ve kültür müzesidir. Sayısı bu denli fazla olan koleksiyonlar, eski Rus imparatorlarının ikametgahı olan Kışlık Saray da dahil olmak üzere altı tarihi binadan oluşan bir sergileme alanına sahiptir.

Kızıl Meydan

Sırf Kızıl Meydan’da bir fotoğraf karesine girebilmek için bile Rusya’yı ziyaret eden binlerce turist bulunmaktadır. Kremlin Sarayını da içine alan Kızıl meydan, Rusya gezilecek yerler arasında her zaman ilk sırada olan ve tüm dünya tarafından hayran olunan bir meydan olma özelliğini taşımaktadır.

Birçok tarihi ve kültürel yapıya ev sahipliği yapan Kızıl Meydanda; Rus döküm sanatları, Devlet Tarih Müzesi binası, Aziz Vasil Katedrali ve Bolşevik lider Vladimir Lenin’in anıt mezarı yer almaktadır. UNESCO tarafından koruma altına alınmış yerlerden biridir.

Baykal Gölü

Şayet Rusya gezisine kısıtlı bir vakit ayırmadıysanız, dünyaca ünlü olan Sibirya’daki Baykal Gölünü kesinlikle ziyaret etmelisiniz. 25 milyon yıllık bir geçmişi olan Baykal Gölü, sıradağlarla çevrili bir alanda yer almakta ve dünyadaki tatlı suyun yaklaşık yüzde 20’sini barındırmaktadır. Göl, dünyanın en berrak göllerinden biri olarak kabul edilir.

Rusya’da Ne Yemeli?

Rusya’da tadabileceğiniz en sevilen yemeklerin bazıları aşağıda yer almaktadır.

Borshch Çorbası (Borç Çorbası)

Rusya’da çok severek tüketilen borç çorbasının ana malzemesi pancardır. Pancar yanında diğer pek çok sebzenin ilavesiyle bu çorba zengin bir lezzet sunmaktadır.

Pirozhki

Rusya yemek kültüründe lahana ile yapılan yemek ve çorba çeşitleri olukça fazladır. Hamur işi kategorisinde bulunan yemek, iç malzemesi lahana olan hafif bir atıştırmalıktır.

Blini

Kahvaltılarda sunumu yapılan ve üzerine çikolata, reçel ve havyar sürüp tüketilen krep türüdür.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *