«

Avrupa’nın kuzeybatısında yer alan Belçika, Avrupa’nın en yeşil ülkesi unvanına sahiptir. Kent meydanlarında bulunan uçsuz bucaksız yeşil alanlar, sükûnete önem veren halk sayesinde huzurlu ortamlar, mimarinin intizamlı oluşu ülkeyi hem yaşanılabilir hem de sık sık ziyaret edilen bir yer yapmıştır. Kelimenin tam anlamıyla huzur ülkesi olan Belçika gezginler arasında oldukça popülerdir. Bu güzel ülkeyi tanımanız için Belçika gezilecek yerler yazımızı kaleme aldık.

Belçika Gezilecek Yerler Tavsiyeleri

Brüksel

Brüksel, Belçika’nın başkenti ve Avrupa’nın başkentidir. Avrupa siyasetini şekillendiren birçok kurumun genel merkezi burada bulunuyor. Bu nedenle Brüksel’deki bürokratik atmosferin çok güçlü olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak Brüksel zengin kültürel dünyası, yaratıcılığı, ilgi çekici yerleri ve çeşitliliği ile sizi şaşırtabilir.

Grand Palace, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan şehrin merkezidir. Muhteşem Avrupa mimarisi ve modern Ixelles bölgesi, Expo için tasarlanmış Atomium Kulesi, çikolata müzesi, çiş yapan çocuk heykeli Manneken Pis, şehirde burada mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri.

Şehir waffle ve çikolatalarıyla da ünlüdür. Şehir merkezinde 13. yüzyıla ait çok sayıda bahçeli kafe ve bar bulunuyor. Alışveriş, özellikle St. Louis’de neredeyse sınırsız. Mağazalar, kafeler ve sinemalar için Hubert’in alanını seveceksiniz.

Belçika Gezilecek Yerler
Belçika Gezilecek Yerler

Gent

Belçika’nın en gizli güzelliği olan Ghent, bir tarih şehridir. Orta Çağ’dan beri, Avrupa’nın en güçlü şehirlerinden biri olmuştur.  Şehirdeki kilise ve evlerde kullanılan mimariye bakıldığında bu zengin geçmiş ortadadır.  Alpler’in Paris’ten sonra ikinci büyük şehri olarak kabul edilir.

Özellikle eski Graslei Limanı ve büyük Orta çağ Katedralleri ile Gravensteen Kalesi Orta Çağ atmosferini yaşamak için kesinlikle ziyaret edilmesi gereken noktalardan. St. Bavo Katedrali, St. Nicholas Katedrali, St. Michael Kilisesi, Gravensteen Kalesi, Stadeljik Müzesi, Ghent Tasarım Müzesi ve Gravensteen Kalesi şehirde kesinlikle ziyaret edilip görülmesi gereken yerler arasında.

Ayrıca, her yıl milyonlarca ziyaretçinin katılımıyla gerçekleşen Gent Festivali zamanında kent oldukça eğlenceli ve renkli görüntülere ev sahipliği yapıyor.

Antwerp

Mimari açıdan etkileyici tarihi yapısı ve kentsel estetiği ile diğer Belçika şehirlerinden ayrılan Antwerp, dünya elmas ticaretine yön verecek finansal güce sahiptir. Antwerp’de 1351 yılına ait mimari eserlerden Meryem Ana Gotik katedrali ve St. Paul Katedralindeki barok ve gotik mimarisinin efsanevi birleşimi kesinlikle görülmeye değer.

Dünyanın en şık ve modern hayvanat bahçelerinden biri olarak kabul edilen De Dierentuin’da Antwep şehrinde bulunuyor.

Brugee

Brugge, kuzey Belçika’nın Flaman bölgesindeki en özel şehirlerden biri ve Belçika’nın en popüler şehirlerinden biridir. Romantik orta çağ mimarisi, sanatsal birikimi ve çevresindeki kanalları ile kültürel yolculuklardan keyif alan turistleri kendine çekiyor. Bir zamanlar şehre liman kimliği kazandıran bu kanallar, şimdi şehrin her yerinde görülen pitoresk manzarasıyla insanları büyülüyor.

Elbette tüm bu güzellikler kanallarla sınırlı değil. Şehirde gezerken göreceğiniz evleri ve kiliseleri, kendinizi bir orta çağ film sahnesinde hissetmenize neden olacak. Tekne turları, tüm şehrin kanallarını keşfetmek için harika bir fikirdir. Dijver Kanalı’nı geçerken Bizim Leydi Kilisesi tüm görkemi ve zarafetiyle sizi selamlayacaktır.

Şehrin tarihini canlı bir şekilde yaşamak istiyorsanız, şehirde yer alan interaktif bir tarih müzesi olan Historium Müzesi sizleri bekliyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *