«

Güney Kıbrıs seyahati listelerinde Baf gezilecek yerler bakımından ilk sıralarda yer alır. Eski Baf ve Yukarı Baf olarak ayrılan Baf şehri antik çağlardan kalma pek çok yapıya sahiptir. Baf seyahatinizi planlarken rehber olabilecek gezilecek yerler tavsiyelerimiz yazımızın devamında yer alıyor.

Baf Gezilecek Yerler

Agia Kyriaki Chrysopolitissa Kilisesi

Baf Kale’sinden sonra şehirde yer alan diğer bir önemli tarihi yapı ise Agia Kyriaki Chrysopolitissa Kilisesi’dir. Baf gezilecek yerler arasında yer alan kilise 13. Yüzyılda yapılmıştır. Kilisenin tabanı mozaikler ile döşenmiştir. Kilisenin yanında Danimarka Kralı Eric Ejegod’un mezarı yer almaktadır. Kral Haçlı seferlerine giderken bu bölgede ölünce mezarı kilise yanına yapılmıştır.

Tombs of the Kings Paphos

Güney Kıbrıs’ta UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan Baf Kral Mezarları Baf’ın en dikkat çekici antik kalıntılarındandır. Antik kral mezarlarının geçmişi İsa’dan önce 4. Yüzyıla dayanmaktadır. Baf kral mezarları Paphitic aristokratların gömüldüğü nekropolislerdir. Mezarlardaki nadir eşine rastlanabilecek kolonlar ve resim türü işlemelerle bezenmiş duvarlar oldukça dikkat çekicidir.

Baf Kalesi – Paphos Castle

Baf sahil şeridinin bitim noktasında yer alan Baf Kalesi Bizans döneminden kalmadır. Western Frankish adı verilmiş olan kule kaleden kalan son kalıntıdır ve Osmanlılar tarafından restore edildikten sonra günümüze ulaşabilmiştir. Yaz aylarında kale ve çevresinde çeşitli etkinlikler düzenlenir.

Baf Gezilecek Yerler
Baf Gezilecek Yerler

Kato Paphos Arkeoloji Parkı

Baf gezilecek yerler arasında olan Kato Paphos Arkeoloji Parkı antik pek çok kalıntıya sahiptir. Roma zamanından kalan 4 villa ve tiyatro bu arkeoloji parkında yer almaktadır. Bu kalıntılarda mozaikler oldukça iyi korunmuştur özellikle Orpheus Mozaiği korunan en önemli mozaikler arasındadır.

Orpheus Mozaikleri genellikle Roma villalarında bulunan mozaik türüdür. Bu mozaiklerde Orphes’ un sahne alması ve çevresinde toplanan hayvanlar tasvir edilir. Erken Hristiyan Dönemi’nde ise Orpheus Mozaikleri Mesih’in sembolü olarak kullanılmışlardır. Baf kenti ve çevresindeki kalıntılar UNESCO Dünya Mirasları listesine eklenmiştir.

Coral Bay

Baf gezilecek yerler arasında olan Corla Sahili deniz tutkunlarının vazgeçemedikleri yerlerden biridir. Ayrıca günbatımı manzarası için pek çok fotoğraf sever bu sahili ziyaret etmektedir.

Dionysos’un Evi

2000 metrekarelik bir alanı kaplayan bu ev, avcılık sahneleri ile süslü mozaiklerle kaplıdır. Arkeoloji Parkı’nda yer alan Dionysos’un Evi M.S 2. Yüzyılda inşa edilmiştir.

Paphos Poseidonos Avenue

Baf’ın en işlek ve ünlü caddesi olan Paphos Poseidonos Avenue aynı zamanda bir sahil şerididir. Baf gezilecek yerler arasındaki bu caddede hediyelik eşya dükkanları, restoranlar, kafeler yer alıyor. Paphos Poseidonos Avenue gün batımını fotoğraflamak için de güzel bir seçenek oluşturuyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *