Hatay’lı turizmciler seçimlerden sonra Ankara’ya çıkarma yapacak

«

Hataylı turizmciler Ankara’ya çıkarma yapmaya hazırlanıyor. Yaşadığı deprem felaketinin izlerini silmeye çalışan Hatay’da yaz sezonunun yaklaşmasıyla turizmciler de destek bekliyor. Turizm komisyonunun kurulmasının Hatay için çok önemli bir gelişme olduğunu söyleyen Hatay Turizmini Geliştirme ve Yeniden Yapılandırma Komisyonu ve Ulusal İktisadi Düşünce Kuruluşu (ULİKAD) Başkanı Ömer Niziplioğlu, “Hataylı turizmciler olarak bu bizim umutlarımızı artırdı. Yapılacak planlı çalışmalarla Hatay’ın turizm kendi olması için çabalamalıyız. Seçimlerden sonra turizmciler olarak Ankara’ya giderek taleplerimizi yeni kurulacak hükümet yetkililerine ileteceğiz. Bu şehri hep birlikte ayağa kaldıracak yol haritasını biran önce oluşturmalıyız” diye konuştu.

Hatay turizmi ayağa kaldırılacak

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası en ağır hasar alan şehirlerden biri olan Hatay’da yaraların sarılması için çalışmalar devam ediyor. Hasar gören turizm tesislerinin onarılmasına başlandı ancak hasarlı çok fazla yapı olduğu için turizmciler planlı ve detaylı bir çalışma yapılmasını istiyor. Hatay’ın bir daha asla eskisi gibi olamayacağını söyleyen turizmciler şu anda acil olan başka konular var turizmin eski haline gelmesi için çok fazla zaman olduğunu söylüyor.

Hatay çekim merkezi olabilir

Hatay’da şehrin ekonomisinin önemli parçalarından biri olan turizme yönelik yapılan çalışmaları anlatan Hatay Turizmini Geliştirme ve Yeniden Yapılandırma Komisyonu ve Ulusal İktisadi Düşünce Kuruluşu (ULİKAD) Başkanı Ömer Niziplioğlu,şunları söyledi:

“Hatay’da iyileştirme çalışmaları yapılıyor, enkazlar da kaldırılıyor. Yollar ve altyapıya yönelik çalışmalar var.Yavaş yavaş iş yerlerinin tadilat yapılıp açılmasına yönelik çalışmalar yapılıyor. Hatay eskisi gibi olacak mı derseniz ne yazık ki artık eskisi gibi olmayacak. Ancak yapılacak planlı bir çalışmayla Hatay’ı Akdeniz turizm kentine dönüştürmek ve çekim merkezi olmasını istiyoruz. Samandağ ile Arsuz arasındaki denizinturizme açılarak yüzlerce otel yapılması ve alışveriş caddelerinin açılması ile Hatay’ı yeniden kazanabileceğimize inanıyoruz.”

Hatay’a planlı bir çalışma şart

Hatay’ın bölgesinin önemli bir kültür ve turizm merkezi olduğunun altını çizen Ömer Niziplioğlu, şöyle devam etti:

Kültür ve inanç merkezidir Antakya, Kudüs’ten sonra en önemli kilise olan Saint Pierre kilisesi Antakya’da bulunuyor. Onun dışında Simon Manastır’ından Anadolu’nun ilk camisi olan Habibi Neccar Camisi de Antakya’da bulunuyor. Ne yazık ki mevcut otellerin durumu çok iyi değil, turizm için uygun bir ortam yok. Planlı bir kalkınma bekliyoruz. Şu anda turizmden bahsetmek iyimserlik olur. Ancak yapılacak planlı çalışmalarla önümüzdeki dönemde turizm için büyük fırsatlar yaratılabilir. Ancak şimdi bunlar yapılmazsa Hatay bir daha asla eskisi gibi olmaz.”

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *