«

Araba yolculuğu, bazı detaylar göz önüne alındığında çok keyifli olabilir. Şehir içinde veya şehirlerarasında yapacağınız yolculuklar için rahatlığınız kadar güvenliğin de önem taşıdığını unutmamak gerekir. Yol emniyetinin gerekli kıldığı şartların sağlanması, can güvenliği ile beraber konfor açısından da ön plana çıkar. Arabayla seyahat deneyimini iyileştirmek isteyenler, öncelikli olarak şu detayları dikkate alabilir.

Rahat Bir Araba Yolculuğu İçin Ne Yapmalı?

Yolculuk Öncesinde Araba Kontrol Edilmelidir

Bir yolculuğun nasıl geçecek olduğu, henüz yolculuk başlamadan önce anlaşılabilir. Lastiklerin hava basıncı, yan aynalarda bir problemin bulunup bulunmadığı, cam sileceğinin yerinden ayrılmamış olması gibi detaylara dikkat etmek lazımdır.

Araç çalıştırıldıktan sonra ilk olarak ibre göstergelerine bakılmalıdır. Eğer varsa motor yağı ve akü eksiklikleri mutlaka giderilmelidir. Teknik detayları kontrol etmeden yolculuğa başlamak, daha sonra karşılaşabilecek olduğunuz aksilikler sebebiyle keyfinizi kaçırabilir.

Aynaların ve Koltuğun Konumu Ayarlanmalıdır

Araba içerisindeyken rahat etmenin başlıca detayı, sürüş sırasında etrafa hakim olabilmektir. Aynaları kendi görüş açınıza göre ayarlamanız, dış mekan ile olan etkileşiminizi üst seviyeye taşıyarak hareket kabiliyetinizi yükseltir. Koltuk kızağını da gaz – fren – debriyaj üçlüsüne kolay ulaşabileceğiniz şekilde ayarlamayı ihmal etmemelisiniz. Araba yolculuğu sırasında pedallara ulaşmak için bacaklarınızı fazla uzatmak zorunda kalmanız ya da pedallara fazla yakın olmanız keyfinizi kaçırabilir.

Özellikle Yaz Aylarında Arabanın İçi Havalandırılmadan Yolculuğa Çıkılmamalıdır

Yaz ve bahar ayları, güneş ışınlarının dik açı ile düşmeye başladığı dönemlerdir. Bu dönemlerde park halindeki arabaların çok fazla ısı tutması kaçınılmazdır. Metal kaportanın iyi bir ısı iletkeni olması, araba içlerinin kısa sürede ısınmasına sebep olur. Direksiyon, torpido, torpido önü ve koltuk gibi çeşitli detayların ısınmasından dolayı arabanın iç sıcaklığı çok uzun bir süre yüksek seviyelerde kalabilir.

Bu durum hem bunalmanıza hem de plastik maddelerdeki benzen maddesinin havaya karışmasına yol açar. Sıcak havalarda terlemeniz ve bunalmanız, araba yolculuğu açısından kaliteyi düşürür. Benzeni solumanız ise uzun vadede solunum yollarına zarar verebilecek riskler taşır. Eğer havalar ısınmaya başlamışsa veya çok sıcaksa, yolculuk öncesinde arabanızın kapılarını bir süre açık tutup içerisini havalandırmanız tavsiye edilir.

Araba Yolculuğu Yaparken Güzel Bir Müzik Dinlenebilir

Uzun ya da kısa yolculuklara keyif katmak istiyorsanız, zevklerinize uygun müzikler dinleyebilirsiniz. Bir ya da birkaç adet sunucunun konuştuğu radyo programları yerine, dinlemekten hoşlanacağınız müziklerin CD’lerini değerlendirebilirsiniz. Bir liste yapmak ve boş bir CD üzerine bu müzikleri yükleyip yolculuk sırasında dinlemek motivasyonunuzu artıracaktır.

Oto Parfümü Çeşitleri Aracınıza Konfor Katabilir

Araba içerisinin yeteri kadar güzel kokması büyük ölçüde önem taşır. Arabanıza binmiş olduğunuz ilk anda sizleri hoş bir lavanta, leylak, vanilya kokusu karşıladığında keyiflenmeniz mümkündür. Cinsiyet durumunuza göre erkek veya kadın araçlarına uygun çeşitli parfümleri tercih edebilirsiniz. Fakat çok ağır parfümler kullanmanız, uzun yolculuklar sırasında başınızın döndürme riski taşır. Bu sebeple mümkün olduğu kadar hafif ve sade oto parfümleri kullanmalısınız

Rahat Bir Araba Yolculuğu: Araba Yolculuğu Trafik Akışının Sakin Olduğu Bölgelerde Keyiflidir

Bir araba yolculuğu sürekli kesintiye uğruyorsa bundan keyif almak son derece zordur. Yapacağınız yolculuktan maksimum keyif alabilmeniz, kendinize doğru bir rota oluşturmanızla yakından ilişkilidir. Gerekirse yolu biraz daha uzatarak, trafiğin sıkışık olmadığı istikametleri kullanmalısınız. Çünkü onlarca taşıtın arkasında durup yeşil ışığı beklemek ya da santim santim ilerlemeye mecbur olmak tüm keyfinizi kaçırabilir. Daha sakin olduğu için sürüş keyfinize olumlu katkı sunabilecek yolları tercih etmeniz önemli ölçüde fayda sağlar.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *