«

Son yıllarda Doğu Ekspresine artan yoğun ilginin sebeplerinden biri olan Kars gezilecek yerler bakımından da ziyaretçilerine keyifli bir rota sunmaktadır.

Çok eski kültürlere ait eserlerin bulunduğu ve tarihin ilk yerleşim merkezlerinden biri olan Kars, doğal güzellikleri ve mimari yapısı ile pek çok yerli ve yabancı turistin merak edip ziyaret ettiği şehirlerden biridir. Hemen hemen tüm kış mevsimi boyunca karla kaplı olan kent, kış turizmi ile ilgilenenlerin ve kayak sporunu sevenlerin seyahat planlarında yer almaya devam ediyor.

Kars Hakkında Genel Bilgiler

Konum: Doğu Anadolu Bölgesi’ndedir. Ağrı, Ardahan, Erzurum illeri arasında ve Ermenistan ile komşudur.

Nüfus: 283.657

İklim: Karasal İklimdir.

Rakım: 1760 metredir.

İlçeler: Akyaka, Arpaçay, Digor, Kağızman, Sarıkamış, Selim ve Susuz’dur.

Kars Gezilecek Yerler Tavsiyeleri

Sarıkamış

Dünya üzerinde sadece Alp dağları ve Sarıkamış’ta var olan kristal karların doyumsuz güzelliğini seyretmek ve güzel anılar biriktirmek isteyen gezginlerin listesinde yer alan yerlerden biri Sarıkamış’tır.

Her yıl şubat ayında düzenlenen Sarıkamış Kış Oyunları Festivali binlerce ziyaretçiyi bu bölgeye çeker. Kayak ve snowboard yarışlarının düzenlendiği Sarıkamış’ta kristal karlar yılın 141 günü yerden kalkmama özelliğine sahiptir. Kış tatilini sevenler ve kayak yapmaya merakı olanlar için kayak malzemesi kiralama ve profesyonel hocalardan kayak dersi alma imkanları sağlanmaktadır.

Katerina Köşkü

Sarıkamış ilçesinde bulunan Katerina Av Köşkü, Baltık mimari tarzında Rus Çarı 2. Nikola tarafından yaptırılmış bir köşktür. Kars gezilmesi gereken yerler arasında mimarisi ile dikkat çeken Katerina Av Köşküne özel araçla ya da tur firmalarının araçlarıyla ulaşmak mümkün olmaktadır.

Ani Harabeleri

Tarihi ve ticari bir öneme sahip olan İpek Yolu üzerinde yer alan Ani Antik Kentinin, M.Ö.3000 yılında kurulduğu düşünülmektedir. Etrafını çevreleyen surlar ve bu surlar üzerinde bulunan 7 adet kapı ile dikkat çekmektedir. Bu kapılardan en önemli görüleni ise halen kullanılmakta olan Arslanlı Kapı’dır.

Kars gezisinde mutlaka yer verilmesi gereken Ani Harabeleri her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turisti ağırlar. Birçok yapıyı barındıran Ani Antik Kenti’nde; Kiliseler, Manastır, Cami, Katedral, İpek Yolu Köprüsü, Büyük Katedral ve Selçuklu Kervansarayı bulunuyor.

Çıldır Gölü

Çıldır gölü, Kars şehir merkezine 1 saat mesafelik uzaklıktadır ve yılın her mevsimi Türkiye ve dünyanın dört bir yanındaki turistlerin destinasyonu olan ve Ardahan iline bağlı olan bir merkezdir.  Ani Antik Kentine olan yakınlığı sebebiyle, turistik amaçlı olarak Kars şehrini tercih edenlerin mutlaka uğradıkları doğal bir güzelliktir. Kış mevsiminde donan Çıldır Gölü, manzarasıyla olduğu kadar buzda balık tutmak isteyenler, atlı kızak keyfini yaşamak isteyenler ve Çıldır Gölüne özel Sarı Balığın tadına bakmak isteyenler için Kars gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer almaktadır.

Kars Müzesi

Şehrin en büyük müzesi olma özelliğini taşıyan Kars Müzesi görülmeye değer pek çok tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Arkeoloji salonunda bulunan Yontma Taş Devrine ait Taş El Baltaları, Dinazor Kemiği, Eski Tunç Çağı eserleri ile Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait çeşitli eserler turistler tarafından büyük ilgi görüyor.

Boğatepe Köyü ve Peynir Müzesi

Özellikle gurmelerin Kars ziyaretinde uğradıkları müze, Kars şehir merkezine 50 km uzaklıkta ve 2300 metre yükseklikte olan Boğatepe Köyü’nde bulunmaktadır. Gravyer ve kaşar peyniri ile ünlenmiş olan Kars peynirlerinin, geçmişten bugüne dek hazırlanış şekilleri ve kullanılan aletlerin sergilendiği özel bir müzedir.

Kars’ta Ne Yenir?

Kars görülmesi gereken yerlerden sonra yerli ve yabancı turistlerin merak ettiği bir başka konu ise Kars’ta ne yemeli? Kars’ın hangi yemekleri meşhurdur? Sorularının yanıtları olmaktadır. Yüzyıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kars, kendine has bir yemek kültürüne sahiptir. Coğrafi konumu nedeniyle tarıma elverişli olmayan bölgede daha çok hayvansal gıda tüketimi olmaktadır.

Kars’a özgü yemekler arasında; Kaz eti, Kars Piti yemeği, bir mantı türü olan Hingel, sadece Çıldır Gölü’nde yetişen Sarı Balık, Ayran aşı çorbası, yöreye özel Hasude, Feselli, ve Katmer mutlaka tadılması gereken lezzetler arasında yer almaktadır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *