«

Yemyeşil ve bozulmamış doğası, Orta çağ döneminin en güzel mimari örnekleri ve güzel plajları ile Adriyatik’in muhteşem ülkesi Hırvatistan gezilecek yerler bugünkü durağımız olacak.

Hırvatistan; Adriyatik denizi, liman kasabaları ve Akdeniz güneşinin keyfine varmak isteyen pek çok turistin Avrupa’daki destinasyonu durumundadır.

Balkanlar ve Avrupa’nın birleşme noktası olan ülkenin doğusunda Sırbistan, kuzeyinde Slovenya, kuzeydoğusunda Macaristan ve güneydoğusunda Bosna Hersek bulunmaktadır.

Genel Bilgiler

Başkent: Zagreb

Para birimi: Kuna

Resmi Dil: Hırvatça

İklim: Kıyı kesimlerde Akdeniz İklimi, iç kısımlarda Karasal İklim görülmektedir.

Ne Zaman Gidilir: Mayıs ve ekim ayları arası en uygun dönemdir.

Hırvatistan Gezilecek Yerler Nereleridir?

Zagreb Katedrali

Hırvatistan’da gezilecek yerler arasında seyahatinizin ilk rotası olmayı hak eden ve mimarisiyle kendine hayran bırakan yer, başkent Zagreb’de bulunan ünlü katedraldir. Gotik ve neo-Gotik mimari tarzında inşa edilen Katedral, 108 metre olan uzunluğu ile Hırvatistan’ın en yüksek yapısı olmaktadır. 11. Yüzyılda yapılan Zagreb Katedrali, günümüze kadar birçok savaş, istila ve deprem sonucu defalara restore edilmesine rağmen mimari güzelliğini ve tarihi dokusunu korumaktadır.

Dubrovnik Duvarları (Antik Kent Surları)

1979 yılından bu yana UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Dubrovnik şehrinde yer alan ve eski şehre açılan bir kapı olan Dubrovnik Duvarları, Hırvatistan gezi listenizde bulunması gereken tarihi yapılardan biridir. Taş ve kaya yardımı ile inşa edilen surlar, 25 metre yüksekliğinde ve 1940 metre uzunluğunda olup, surların tepesine çıktığınızda şehri kuşbakışı olarak seyredebilir ve fotoğraf çekilmek için bolca manzara bulabilirsiniz.

Hırvatistan Gezilecek Yerler

Diocletinaus Sarayı (Dioklecijanova Palača)

Başkent Zagreb’den sonra ülkenin ikinci büyük kenti Split’te yer alan Diocletinaus Sarayı, Hırvatistan gezisinde görülmeye değer bir yapıdır. Roma İmparatorluğu döneminde yapılmış ve dönemin imparatorunun ismini almıştır. 40 bin metrekarelik alanı kaplayan Diocletinaus Sarayı,  4 adet giriş çıkış kapısına ve 16 kuleye sahiptir.

Kırık Kalpler Müzesi

Alışılagelmiş müzelerden farklı bir yapıda olan ve her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen Kırık Kalpler Müzesi’nde sergilenen eşyalarda, müzenin ismi gibi sıra dışı özelliktedir. Bir hayli ilgi çekici olan müze, dünyanın dört bir yanından gelen insanların, ayrıldıkları ya da kaybetmiş oldukları sevdikleriyle ilgili anısı olan bir parçayı bu müzeye bağışlaması ile oluşturulmuştur. Her bir parçanın yanında o eşya ile ilgili hikayelerin de yazılı olduğu ve yaşayan bir tarih olan Kırık Kalpler Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Plitvice Göller Milli Parkı

Rotasını Hırvatistan’a çeviren gezginler tarafından en fazla ziyaret edilen cazibe merkezlerinden biri olan Plitvice Gölleri Milli Parkı, birbirini takip eden şelalelerden oluşmaktadır. Birbirine bağlanmış olan 16 gölü, dik ve yemyeşil ormanlarla kaplı yamaçlar çevreliyor. Milli Parkın bir patika yol ve ahşap köprüler bulunmakta olup, düzenlenen tekne turları ile tüm göller gezilebilmektedir. Geceyi burada konaklayarak geçirmek isteyen doğasever turistler için düşünülmüş birkaç otelde bulunmaktadır.

Hvar Adası

Dalmaçya adalarını keşfetmek isteyenler için Hırvatistan gezisinde mutlaka vakit ayrılması gereken adreslerden biri de Hvar Adasıdır. Adriyatik denizinde bulunan ada özellikle su sporlarıyla ilgilenenler için ideal bir destinasyon olmaktadır.

Hvar Adası, ülkenin en iyi deniz ürünleri yapılan restoranlarına ve gözde otellerine ev sahipliği yapmaktadır.

Hırvatistan’da Ne Yemeli?

Hırvatistan ziyaretinizde ülkeye özgü yemek kültürünü yansıtan yiyecekler dışında tüm dünya mutfaklarına ait yemeklere de ulaşabilme şansına sahipsiniz. Özellikle Hırvatistan gezilecek yerler arasında ilk sırayı alan başkent Zagreb, pek çok restoran alternatifine sahip, üstelik birçoğu tüm gece boyunca servise devam etmektedir.

Bu güzelliklerle dolu ülkeye gelmişken Hırvatistan’a özgü hangi lezzetleri tatmalıyım? diye düşünürseniz, ülkeye özgü geleneksel bir et yemeği olan; Akdeniz otları, kırmızı şarap ve sarımsak 24 saat marine edip pişirilen Pasticada yemeği ve yine buraya özel Paški Sir peynirini tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Hırvatistan gezilecek yerler ile ilgili aşağıdan yorum bırakabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *