«

Macaristan gezilecek yerler listesinde yer alan tüm doğal ve tarihi mekanlar, Avrupa kıtasında görülebilecek en güzel yerler arasındadır. Macaristan, doğal zenginlikler bakımından bu kıtanın en güzel bölgelerinden birinde bulunur. Ülke, dağları ve ormanları ile ünlü Balkan topraklarının Orta Avrupa ile kesişim noktasında olduğu bir bölgededir.

Ayrıca Macaristan’ın sınır komşuları arasında Slovakya, Slovenya, Avusturya, Romanya ve Hırvatistan mevcuttur. Birinci Dünya Savaşı döneminde Avusturya Krallığı ile birleşik halde bulunan ve Osmanlı’nın müttefiki olan Macaristan, günümüzde herhangi bir ülke ile federasyon halinde değildir. Başkenti Budapeşte’nin nüfusu ise yaklaşık olarak 1.756.000 düzeyindedir. Toplam nüfusu 9.700.000 olan Macaristan’da görülmesi gereken yerler arasındaki en dikkat çekici yerler yazımızın devamında yer alıyor.

Macaristan Gezilecek Yerler

Avrupa Mimarisinin İncisi Olan St. Stephen’s Basilica

Bazilikalar, Antik Roma mimarisinin en güzel örnekleridir. Bununla beraber Hristiyanlığın Avrupa topraklarında yayılmaya başlaması ile özellikle Ortaçağ’da müthiş bir ibadethane mimarisi ortaya çıkmıştır. St. Stephen’s Basilica ya da ülkede bilinen adı ile Szent Istvan Bazilika, Avrupa’da görebileceğiniz en güzel ilk 10 yapı arasındadır. İç mimarisi ustalıkla tasarlanmış olan bu bazilika, Macaristan’da gezilecek yerler listelerinde ilk sıralarda yer alır. Pek çok insan sırf bu yapının iç ve dış tasarımını bizzat görmek için Budapeşte’yi ziyaret etmektedir.

Neo–Gotik Mimarinin Tuna Kıyısındaki Güzel Örneği: Macaristan Parlamento Binası

Bir parlamento binasının turistik gezi kapsamında ziyaret edilmesi kulağa ilginç gelebilir. Fakat bölgede Hungarian Parliament Building olarak bilinen bu yapı, konumu itibariyle görülmeye değerdir. Kubbesi ve sivri uçlu kuleleri, Tuna Nehri kıyısında oldukça gösterişli bir görünüme sahiptir. Yapı fotoğrafları çekmekten hoşlananlar için, bu bina görülmesi gereken yerlerin en başındadır.

Macaristan Gezilecek Yerler Listesinde Bir İbadethane: Matthias Kilisesi

Macaristan, dinî yapıların en güzel örneklerini sunan bir ülkedir. Yani Avrupa’daki en güzel kiliselere burada rastlamak mümkündür. Macaristan’ın en güzel yapılarından olan Matthias Kilisesi, hem görünüşü hem de barındırdığı tarihi ve inanç değerleri dolayısıyla en ilgi çekici mekanlardan bir tanesidir. Bu kilisede kraliyet ailesinin çeşitli kişisel eşyaları muhafaza edilir. Ayrıca Macaristan krallarının taç giyme törenleri bu kilisede gerçekleşmiştir. Büyük kralların içinde taç giyerek Tanrı’ya dua ettikleri kilise, Macaristan’da görülmesi gereken yerler arasında bulunur.

Avrupa’nın En Modern Pazaryeri Olan Central Market Hall

Mimari yapılarının dikkat çekiciliği, şehirlerin düzeni ve insanların kültür seviyesi dolayısıyla Macaristan oldukça gelişmiş bir ülkedir. Bununla birlikte yerel pazar kültürü ülke genelinde hala devam eden bir durumdur. Bunun en büyük delili ise başkent Budapeşte’nin merkezindeki devasa pazaryeridir.

Ayrıca bu pazaryeri de Macaristan’ın mimari konusundaki gelişmişliğinden payına düşeni almaktadır. Pek çok pazaryerinde rastlanılanın aksine, burada derme çatma ürün tezgahları, naylon çadırlar ve benzeri şeyleri görmek mümkün değildir. Yine gotik mimari usulü ile inşa edilmiş büyük bir kapalı pazaryeri içerisinde pek çok küçük dükkan mevcuttur. Göz alıcı bir düzen içerisinde yan yana sıralanan küçük büfe tarzındaki dükkanlarda sebze, meyve, hazır gıda, atıştırmalık, hediyelik eşya ve daha pek çok ürün satılır. Ucuz fiyat karşılığında güzel hatıra ürünleri almak için Macaristan’da ziyaret edebileceğiniz ilk yer burasıdır.

Budapeşte’yi Tam Tepeden Görmek İçin En Uygun Yer: Janoshegy Kalesi

Janoshegy Kalesi, ülkenin başkenti olan Budapeşte’nin tepeden görülmesini sağlayan yüksek bir yapıdır. Tepe üzerine kurulu olan kale, geçmiş yüzyıllarda askeri amaçlarla kullanılmıştır. Macaristan gezilecek yerler sıralamasına dahil edilmesi ise sunduğu şehir manzarasından kaynaklanır. Yürüyerek ya da çeşitli araçlar ile bu kaleye ulaşmak, başkent Budapeşte’yi tam tepesinden görmeye yetecektir. Budapeşte’ye ilk kez gelenler, nasıl bir şehirde bulunduklarını ve bölgenin mimari yapısını anlayabilmek için ilk olarak Janoshegy Kalesi’ne uğramalı, şehrin müthiş manzarasını görmelidir.

Macaristan Gezilecek Yerler Listesinde Bulunan En İlginç Mekan: Romalı Askerin Mezarı

Turistlerin bildiği adı ile Tomb of the Roman Soldier yani Romalı Askerin Mezarı, 1925 yılında bir köylü tarafından tesadüfen keşfedilmiştir. Bozulmamış halde yüzlerce yıldır toprağın altında kalabilmiş olan iskeletin Romalı bir askere ait olduğu ise mezarda bulunanların incelemesinden sonra tespit edilmiştir. İskeletin yanında bulunmuş olan bıçağın türü ve sikkeler, bu cesedin soylu bir Roma askerine ait olabileceği düşüncesine sebep olmuştur.

Szechenyi Termal Havuzu

Macaristan gezilecek yerler listesinde bulunan mekanların genellikle tarihî yerler olduğu görülür. Tam olarak 131.957 metrekare yüzölçümüne sahip olan Macaristan, dört bir yanı kara ile çevrili olduğu için deniz tatili yapmak isteyenlere pek uygun bir ülke sayılmaz. Ayrıca iklim özelliklerinden dolayı ülkenin soğuk havaya sahip olması da bu ülkede yaz tatili yapmanın pek mümkün olmamasına yol açar.

Macaristan deniz turizminde aktif bir ülke olmamasına rağmen termal turizmde adından söz ettirmektedir. Ilık termal sularının faydaları nedeniyle her ziyaretçinin mutlaka en az bir defa uğradığı Szechenyi Havuzu, termal tatil sevenlere hitap eden bir seçenektir. Macaristan’ın her yerindeki yapılar gibi, Szechenyi Havuzu’nun kompleks binası da müthiş bir mimariye sahiptir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *