«

Kültürel zenginliği ile büyüleyen, içinde barındırdığı tezatlıklar ile de sizi şaşırtacak bir ülkedir Fas. Marakeş şehri ile popülerliğini artıran hem merak edilen hem de ilgi duyulan bu ülkenin tarihsel havasını içimize çekerek Fas gezilecek yerler yazımıza başlayalım.

Fas Genel Bilgiler

Başkent: Rabat

Nüfus: 36 Milyon

Resmi Dil: Arapça ve Berberice

Para Birimi: Fas Dirhemi

İklim: Afrika kıtası ülkesi olduğu için bölge ikliminin tüm özellikleri görülmektedir. Yaz aylarında hava sıcaklığı 40 santigrat derece civarındadır. Gündüz ve gece sıcaklıkları arasında ciddi farklar bulunur.

Ne Zaman Gitmeli? Çöl iklimi etkisinin görüldüğü Fas için en uygun seyahat ayları Ekim ve Mart ayları arasıdır.

Fas Gezilecek Yerler Tavsiyeleri

Fas / Fas Krallığı

Kazablanka

Kazablanka

Kuzey Afrika’nın hayran olunası kültürü ile Akdeniz’in coşkulu havasını harmanlayan Fas’ta gezilecek yerler arasında ilk sırada Kazablanka yer alıyor. Filmlerin konusu ve mekanı olmuş bu gizemli şehir, Fas kültürünü en fazla görebileceğiniz yerlerden biridir.

Fransız egemenliği döneminden izleri halen barındıran şehir, Fas’ın en öne çıkan turistik şehirlerindendir. Kafeleriyle, meydanlarıyla gece hayatı ve eğlenceleri ile, şık yeme-içme mekanlarıyla Kazablanka size günün her saati farklı aktiviteleri yapabilme olanağı sunar. Kazablanka Katedrali, II. Hasan Camii, Ligue Arabe Parkı Kazablanka’da gezebileceğiniz yerlerden sadece birkaç tanesidir.

Marakeş

Kazablanka gibi turistik şehirlerden biri olan Marakeş popülerliğini gittikçe artırmaktadır. Her yıl binlerce turist ağırlayan şehir kaliteli konaklama imkanları ile de dikkat çekiyor. Jemaa el-Fnaa Meydanı, Ali Bin Yusuf Medresesi, Kutubiye Camii, Bahia Sarayı gibi onlarca gezilecek noktası bulunan Marakeş, gündüz eğlenceleri kadar gece yaşamı ile de turistlerin ilgisini çekiyor.

Fes

Fas’ın 3. Büyük şehri Fes, özellikle Fes El Bali adındaki Eski Şehir ile ünlüdür. Fransız egemenliğinin izlerini ilk bakışta görebileceğiniz şehrin tarihi dokusu sizi adeta büyülüyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Fes El Bali’yi Fas gezilecek yerler listenize almanızı tavsiye ediyoruz.

Sahara Çölü

Safari turlarının vazgeçilmez rotası olan Sahara Çölü’nü sayısız tur seçenekleri ile gezebiliyorsunuz. 9.000.000 kilometrekare büyüklüğünde olan çöl, dünyanın en büyük sıcak çölü olarak biliniyor.

Ben Yusuf Medresesi/Ben Youssef Madrasa

Fas’ta yer alan en büyük medrese olan Ben Youssef Madrasa, 14. Yüzyılda inşa edilmiştir. 1960 yılında kapatılmasına rağmen 1982 yılında yapılan restorasyon çalışmalarından sonra turistik ziyarete açılmıştır.

Chaouwara Tanneries

Fes şehrinde yer alan ve Türkçeye Deri Tabakhaneleri olarak çevirebileceğimiz Chaouwara Tanneries, özellikle fotoğrafçılığa meraklı olanlar tarafından ziyaret ediliyor.

Fas Gece Hayatı

Kazablanka, Marakeş gibi turistik şehirlerinin de etkisi ile Fas, gece yaşamı oldukça hareketli ve renklidir. Ülkede Avrupai gece kulüpleri ve geleneksel eğlence mekanları sayısı da oldukça fazladır. Özellikle Marakeş’in Jamaa El Fna adlı meydanı hem gece hem de gündüz çok sayıda etkinliğe sahiptir.

Fas Mutfak Kültürü

Ülkede milli yemek olarak tajin ve kuskus kabul ediliyor. Bu yemeklerin yanında Harira, B’ssara, Kefta Tajin, Zaalouk, Bstilla, Chebakkiya gibi birbirinden leziz yemekler Fas mutfak kültürü içinde yer alıyor. Fas gezinizde gezilecek yerleri kadar mutfağının eşsiz tatları da unutulmaz anılar oluşturuyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *