«

Afrika’nın batısında bulunan Mali bölgede ki en büyük arazi alanına sahip ülkelerden biridir. 1.240.000 kilometrekarelik yüz ölçümüne sahip ülkede yaklaşık 16 milyon kişi yaşıyor. Dini, turistik ve önemli tarihi yerleri bakımından Afrika kıtasının en değerli bölgelerinden biri olarak görülmektedir. Gezginler tarafından ziyaret edilen Mali gezilecek yerler listesinde yer almaya değer yerleri sizler için hazırladık. İşte Mali gezi rehberi.

Mali Gezilecek Yerler Tavsiyeleri

Cenne Büyük Camii

1200 yıllarda inşa edilen tarihi bir caminin kalıntıları üzerine inşa edilen ve adını bulunduğu Cenne kentinden alan caminin en yüksek noktası 16 metredir. 1907 yılında tamamlanan cami yalnızca Mali’nin değil tüm Afrika’nın en değerli ibadethanelerinden biridir. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine dahil edilen bu harika cami, olumsuz hava koşullarından yağmur ve rüzgârdan fazlasıyla etkilenmektedir. Fakat bölgede yaşayan Müslümanlar tarafından yeniden sıvanarak ibadete devam edilir.

Boucle du Baoule Ulusal Parkı

25.330 kilometrekarelik alanı kapsayan Boucle du Boule Ulusal Parkı 1982 yılında milli park olarak belirlenmiştir. Hayvan popülasyonu bakımından bir hayli zengin olan bölgede; aslan, zürafa, babun, antilo, gergedan, devekuşu gibi pek çok canlıyı fotoğraflamak mümkündür. Ayrıca bölgede kaya sanatı ve kaya mezarları da bir hayli popülerdir. Safari tutkunlarının sık sık ziyaret ettiği park 8 Eylül 1999 tarihinde UNESCO Geçici Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiştir.

Hombori Dağı

Mali’nin Mopti Bölgesinde Hombori kasabasında bulunan Hombori Dağı’nın zirve noktası 1.153 metredir. Ülkenin en yüksek noktası olan dağ 2000 yıl önce kurulan bir arkeolojik sitede yer almaktadır. Turizm bakımından oldukça önemli olan dağ ve çevresi koruma altına alınmıştır ve trekking ve dağcılık sporu ile ilgilenenler ilgi gösterdiği bir yerdir.

Djenne Djenno

Eski bir yerleşim yeri olan ve UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınan Djenne Djenno Nijer Nehri Vadisi yanında bulunmaktadır. “Eski Cenne” manasına gelen bölge Afrika’nın arkeolojik sitelerinden biridir. At, yılan, insan heykelciklerinin bulunduğu bölge, şaşırtıcı terra-cotta figürleri ile nam salmıştır. Mali’nin en tarihi yerleri arasında bulunan bölge özellikle tarihi gezileri seven ve kültürlerin geçmişlerine tanıklık etmek isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *