«

Brugge’de Bir Zaman. Brugge Gezilecek Yerler rehber niteliğinde yazımızda.

Lao Tzu “İyi bir gezgin asla varmaya niyetlenmez.” der. Tatil zamanlarında bir yerlere gitme hevesime bu sözü ekleyerek hayatıma devam ediyorum bir süredir. Gidilmesi gereken yerler diye bir liste duruyor cebimde.

Pek çoğuna gidiyorum da, hiçbirine varamıyorum…

İşte onlardan birisi Brugge. Belçika’nın başkenti Brüksel’e yüz on kilometre mesafede, caddelerinde çikolata kokusunu duyacağınız, kendisinde orta çağı ve aşkı iliklerinize kadar hissedeceğiz görülesi bir şehir.

Zaman kavramı kaybedeceğiz kent, tarihiyle olduğu kadar coğrafi güzellikleri ile de dikkat çekiyor. Daha önce pek çok yer gezmiş olmama rağmen bu şekilde korunmuş ve özgün dokusundan hiçbir şey kaybetmemiş bir şehre rastlamamıştım doğrusu.

Bu arada Unesco tarafından korunduğunun altını da çizmiş olayım. Ayrıca kent içindeki bazı yapılar Dünya Miras Listesine alınmış.

Şehrin ana meydanında yarım saatlik şehir turu yapabileceğiniz faytonlar mevcut. Aynı zamanda bisiklet kiralayıp doğanın eşsiz dokuna uzun saatler arkadaşlık edebilirsiniz.

Gezdiğim müzelere değinecek olursam bunlardan beni en çok etkileyeni Çikolata Müzesi ve ünlü Belçika biralarının yapıldığı Da Halve Maen Bira fabrikası. Burası aynı zamanda Bira Üniversitesi olarak da tanımlanıyor. Biranın üniversitesi olur mu demeyin çünkü burada tam üç yüz çeşit bira sunumu yapılıyor.

Kent içindeki agnostik dokuya da değinmek gerekir elbette. Sokaklarında gezerken rahibe işi yapılmış danteller, gelen turistler tarafından ilgiyle karşılanıyor.

Brugge Gezilecek Yerler
Brugge Gezilecek Yerler

Bira, patates, waffle, midye, çikolata Brugge’ye gidip mutlaka tadına bakılması gereken yiyeceklerin başında geliyor.

Soğuk bir zamanda şehre düştüyse yolunuz, mutlaka sıcak çikolatasını denemenizi öneririm.

Waffle ülkemizden yapılandan çok farklı bu arada. Gerek lezzet gerek görüntü açısından. Daha çok mevsim meyveleri ile sunumu gerçekleştiriliyor.

Son olarak…

Brugge’ye düştüyse yolunuz Çan Kulesinden şehri izlemeden asla dönmeyin.

Adeta bir masal dünyasına gelmiş gibi hissettiğim bu büyülü şehir için söyleyecek o kadar çok şeyim var ki, pek çoğunu zihnimin en güzel yerlerinde muhafaza etmeyi seçiyor, gidip görecek olanlar için, büyülü bir gerçekliğe, bire bir tanık olmalarını diliyorum.

Brugge gezilecek yerler yazımızdan sonra Belçika gezilecek yerler yazımızı okumalısınız!

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *