«

Washington, Amerika Birleşik Devletleri’nin başkentidir ve Pasifik Kuzeybatı bölgesinde yer almaktadır. Washington Gezilecek Yerler ile ilgili tam bir rehber yazısı okumak için devam ediniz. Yüzölçümü yaklaşık 177 km²’dir . Washington’da ılıman bir iklime sahiptir ve yıllık ortalama sıcaklık 13.7°C’dir.

Washington Gezilecek Yerler

Washington’da gezilecek yerler arasında, Capitol Tepesi, Lincoln Anıtı, Ulusal Hava ve Uzay Müzesi, Smithsonian Enstitüsü, Ulusal Doğal Tarih Müzesi ve Ulusal Sanat Galerisi gibi turistik yerler bulunmaktadır. Ayrıca, Georgetown semti de turistler tarafından sıkça ziyaret edilen bir bölgedir ve burada birçok restoran ve mağaza bulunmaktadır.

Washington Nasıl Gidilir?

Washington’a gitmek için, Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak, Avrupa veya Amerika’dan aktarmalı uçuşlarla Washington’a seyahat edebilirsiniz. Washington’da şehir içi ulaşım, taksi ve otobüslerle sağlanmaktadır. Ayrıca, Washington’da metro sistemi de mevcuttur ve bu sistem, şehir içi ulaşım için popüler bir seçenektir.

Amerika Vizesi

Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmek isteyenlerin, öncelikle ABD vizesi almaları gerekmektedir. ABD vizesi almak için, öncelikle DS-160 formunu doldurmanız gerekmektedir. Daha sonra, Amerikan resmi online vize başvuru sitesinden (www.usvisa-info.com) pasaport numaranızı, doğum tarihinizi ve uyruğunuzu girerek hesap oluşturmanız gerekmektedir. Vize türünü seçtikten sonra, kimlik bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Pasaportu teslim alacağınız PTT şubesini seçtikten sonra, MRV (vize başvuru ücreti) ödeme yöntemini seçmeniz gerekmektedir. Randevu tarihini ve saatini seçip onayladıktan sonra, yanınızda olması gereken belgelerle birlikte randevunuza göre vize görüşmesine katılmanız gerekmektedir.

Washington’da Ne Yenir?

Washington’da yemek konusunda birçok seçenek bulunmaktadır. Washington’un meşhur yemekleri arasında şunlar yer almaktadır:

Half Smoke: Bu yemek, Washington’un en ünlü sokak yemeklerinden biridir. Sosis, baharatlı et ve soğanla hazırlanır.
Ben’s Chili Bowl: Ben’s Chili Bowl, Half Smoke’un en ünlü yapımcısıdır. Burada, Half Smoke’un yanı sıra chili con carne, patates kızartması ve milkshake gibi diğer lezzetli yiyecekler de sunulmaktadır.
Mumbo Sosu: Mumbo sosu, Washington’da popüler olan bir barbekü sosudur.
Blue Crabs: Chesapeake Körfezi’nde yetişen mavi yengeçler, Washington’da popüler bir deniz ürünüdür.
Georgetown Cupcakes: Georgetown Cupcakes, Washington’da ünlü bir tatlı dükkanıdır ve burada birçok farklı cupcake çeşidi bulunmaktadır.

Washington Gece Hayatı

Washington’da gece hayatı oldukça canlıdır ve birçok gece kulübü, bar ve restoran bulunmaktadır. Georgetown semti de turistler tarafından sıkça ziyaret edilen bir bölgedir ve burada birçok restoran ve mağaza bulunmaktadır. Ayrıca, Washington’da birçok müze ve sanat galerisi de bulunmaktadır. Smithsonian Enstitüsü, Ulusal Doğal Tarih Müzesi ve Ulusal Sanat Galerisi gibi turistik yerler, gece saatlerinde de açıktır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *