Seyahat Bileti Platformu obilet, Dünya Markası Olma Yolunda

«

Ziyaretçi sayısı ve mobil uygulama indirme adedi olarak dünyanın en önde gelen seyahat biletleme platformlarından biri olan yerli girişim obilet, ilk adımlarını 2022’de attığı yurt dışı açılımında kısa sürede önemli atılımlarla Seyahat Bileti Platformu obilet, Dünya Markası Olma Yolunda ilerliyor.

Online seyahat bileti, araç kiralama ve otel rezervasyonu platformu obilet, 2012 yılından bu yana online seyahat pazarında edindiği deneyim ile dünya markası olma yolunda önemli adımlar attı. Otobüs bileti başta olmak üzere uçak, otel ve araç kiralama hizmeti ile online turizmde dikey yapılanma modeliyle çalışan obilet, Türkiye’de edindiği deneyimi ve geliştirdiği yenilikçi ürünleri yakın coğrafyaya taşımak için çalışmalarını tamamladı. Yurt dışı stratejisi kapsamında ilk açılım yaptığı ülkelerden Bulgaristan’da kısa sürede pazar lideri konumuna geldi. 2023’e kadar Bulgaristan-Türkiye arasındaki otobüs seyahatlerinde online biletlerin büyük bir kısmının satışını gerçekleştiren obilet, yurt dışına yönelik çalışmaları sayesinde hem Bulgaristan içinde, hem de Bulgaristan’dan diğer Avrupa ülkelerine yapılan seyahatlerde yerel ve global diğer oyuncuların önüne geçerek pazarda 1.’liğe yükseldi.

3 ayda 50 bin bilet satışı gerçekleştirdi

Belirlediği strateji doğrultusunda diğer ülkelerde yürüttüğü çalışmalarla birlikte yurt dışı pazarlarda geçtiğimiz 3 aylık devreye alma sürecinde yaklaşık 50 bin otobüs bileti satışı gerçekleştirdi.

obilet CEO’su Yiğit Gürocak, yurt dışı pazar açılım çalışmaları ile ilgili hedeflerini şu şekilde aktardı: “2022 yılına kadar tüm faaliyetleri tek bir coğrafya ile sınırlı, platformunda tek dil üzerinden hizmet veren bir şirket niteliğindeydik. Buna rağmen uygulamalarımız global arenada, temel faaliyeti otobüs biletlemesi olan online seyahat platformları arasında en çok ziyaret edilen ve en çok indirilen uygulamalardan biri olma özelliğini taşıyordu. Şimdi ise yüzümüzü yurt dışına çevirerek, ülkemizde edindiğimiz deneyimleri global bir başarı hikayesine dönüştürüyoruz. Romanya ve Sırbistan’da kurduğumuz yeni şirketlerimiz ve işbirliği anlaşmalarımız sayesinde 50’den fazla ülkeye yönelik otobüs bileti satmaya başladık. Bir Türk seyahat teknolojileri şirketi olarak hedefimiz, dünya çapında bilinen bir oyuncu haline gelmek, tüm dünya vatandaşlarını Obilet’in hizmetleriyle tanıştırmak ve Türkiye seyahat sektörünün büyümesine katkı sağlamak.”

Dijital pazarlama deneyimi avantaj sağladı

obilet yurt dışı stratejisini, öncelikli odak noktası online otobüs biletlemesi olmak üzere, farklı pazar ve bölgelere göre özelleştirdiği iki yaklaşım üzerine kurguluyor. Bu stratejinin bir ayağını, pazar liderliğini hedeflediği coğrafi olarak yakın pazarlar olan büyük Balkan ülkelerine organik giriş modeli oluşturuyor. obilet bu kapsamda Romanya ve Sırbistan’da kurduğu şirketler ile yerel bir oyuncu olarak taşıyıcı firmalarla doğrudan kontratlar imzalayarak ve o pazarlara özel satış ve destek ekipleri kurarak faaliyetlerine başlamış durumda.

Stratejinin ikinci ayağı ise bazı pazarlarda yine taşıyıcı firmalarla doğrudan entegre olup kendi firma envanterini oluşturmak, ancak bunu yerel bir şirket kurmaksızın, Türkiye’deki ve Doğu Avrupa’daki yerel takımların uzaktan desteği ile gerçekleştirmek. obilet bu kapsamda, 50’den fazla ülkeden otobüs firmalarının verilerini, sefer verisi dağıtımı sağlayan yerel ve bölgesel servis sağlayıcılarla yapılan anlaşmalar sayesinde kullanıcılarına sunuyor ve dijital pazarlama alanındaki geniş tecrübesi ile bu pazarlarda da satışlarını artırarak yer edinmeyi hedefliyor.

Sırada Latin Amerika var

Yerel bir markadan global bir markaya dönüşme hedefi doğrultusunda farklı ülke ve coğrafyalardan kullanıcılar için yerelleştirilmiş ve kolay erişilebilir hizmet sunmanın önemine dikkat çeken obilet CEO’su Yiğit Gürocak, “Obilet web ve mobil uygulamalarında Türkçe dili ve Türk Lirası da dahil olmak üzere 14 dil ve 33 farklı para biriminde ödeme seçeneğini kullanıcılara sunuyoruz. Müşteri hizmetlerine yönelik olarak ise Türkçe, İngilizce, Rumence ve Bulgarca dillerinde 7/24 destek veriyoruz. Yurt dışı pazarlar için sattığımız biletlerin yanı sıra yabancı ülkelerden Türkiye’ye gelen turistleri ve Türkiye’de yerleşik yabancıları da başta otobüs firmaları olmak üzere, yerli taşıyıcı firmalarımızla bir araya getiriyoruz. Nitekim, çok dilli platform yapısına ve müşteri hizmetleri desteğine geçişimizle birlikte, Türkiye içindeki seyahatlerinde otobüs seçeneğini kullanma imkanı kısıtlı olan ve bu seyahatlerinde daha çok uçak, özel transfer, kiralık araç ve hatta otostop gibi seçenekleri tercih eden yabancı turistler açısından otobüsü bir alternatif olarak ön plana çıkardık ve son dönem satış verilerimizde yabancıların payının ciddi oranda arttığını gözlemledik. Bu trendin artarak devam etmesini bekliyoruz.”diye konuştu.

obilet’in önümüzdeki dönemdeki hedefi, başta Latin Amerika olmak üzere, odaklanacağı pazarlarda Bulgaristan’dakine benzer başarılar sağlayacağı yeni pazarlara yoğunlaşmak ve sonrasında bu modeli ölçekleyerek dünya genelinde otobüs biletlemesi alanında akla ilk gelen platform olmak.

obilet, otobüs biletlemesi alanında izlediği yol haritasında ilerleme sağladıktan sonraki hedefini ise, bu alanda oluşturduğu deneyimi ve bilinirliği kaldıraç olarak kullanarak, hem dış pazarlardaki otobüs firmalarına Türkiye’de olduğu gibi biletleme altyapı yazılımı sunmak, hem de obilet’in ürün portföyünde yer alan uçak bileti, otel rezervasyonu ve araç kiralama hizmetlerini yurt dışı pazarlarda da kullanıcıların hizmetine sunmak şeklinde belirlemiş durumda.

obilet hakkında

İstanbul merkezli obilet, 2012 yılında kuruldu. Halen 350 çalışana sahip olan online seyahat bileti platformu obilet, uluslararası danışmanlık firması Deloitte’un hazırladığı “Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’nın En Hızlı Büyüyen 500 Teknoloji Girişimi” ve TOBB’un hazırladığı “En Hızlı Büyüyen 100 Türk Şirketi” araştırmalarında yıllardır düzenli olarak en üst sıralarda yer alıyor. obilet ayrıca dünyanın en çok ziyaret edilen ilk 10 online seyahat biletlemesi platformu arasında yer alıyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *