«

Urfa’da Gezilecek yerler alınacak hediyelikler nelerdir? Urfa Gerek gezilecek yerler arasında gerekse mutfağı konusunda çok köklü bir şehirdir. Dünya’nın en eski şehri olarak kabul edilmektedir. Göbeklitepe tapınağı ile bunun kanıtları arasında yer alıyor.

Şanlıurfa’da gezilecek yerler arasında şüphesiz ilk yer Göbeklitepe bulunmaktadır. Dünya’da bilinen en eski tapınaktır. Dünya’nın ilk Üniversitesi olan Harran ilçesi, Hz İbrahim’in ateşe atıldığı yer olan Balıklıgöl, Şuayıp Şehri, Nemrudun tahtı gibi yerler tarihi ve dini yerlerdir.

Ayrıca Halfeti ilçesi de muazzamdır. Sular altında kalan bir ilçede tekne ile bir tur yapmanız çok güzel olacaktır.

Şanlıurfa’dan Ne Alınır?

Şanlıurfa’dan ne alınır? Dünya’nın en eski şehri olan Urfa’da yemek kültürü oldukça geniş yer tutmaktadır. Örneğin Çiğköfte en eski ve en kadim yemekleri arasında yer almaktadır. Özel olarak baharat çeşitlerine sahipleri. Kendi özel karışımları ile yaptıkları baharatlar ile yemekleri çok daha lezzetli olmaktadır.

Yemekleri bir başka güzel olan şehirde, Gezmeye geldiğiniz alacağınız belli başlı hediyelikler bulunmaktadır. İsot bir pul biber çeşidi olup şehrin adeta simgesi halindedir.  Güneşte doğal olarak kurutulan ve el ile dövülen bir çeşittir.

Biber salçası aynı şekilde dünya’da eşi benzeri olman bir lezzettir.  Yöresel ürünler arasında sadece baharatlar yer alamamaktadır. Bakliyat çeşitleri ile Türkiye’nin gıda ambarı konumundadır. Örneğin Dünya’nın en iyi pirinci olan Karacadağ Pirinci Urfa’da yetiştirilmektedir.

Gıdanın yanında Bakır hediyelik ürünler oldukça rağbet görmektedir. Bakır ürünleri bakırcılar çarşısında el ile yapılmakta ve çok güzel bir şekilde hediyelik olarak alabilirsiniz.

Hediyelik eşya olarak Yöresel Kıyafetler de oldukça popüler konumunda. Urfa Arap, Kürt ve Türk milletleri yaşadığı için her milletin farklı kıyafetleri bulunmaktadır. Renk olarak aynı olan elbiseler  kemerin bağlanma biçimi, dikim farklıları mevcuttur.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *