«

Gaziantep Akdeniz ve Mezopotamya arasında bulunan birçok Uygarlığa ev sahipliği yapmış olan dinamik şehirlerden biridir. Ticaret ve ekonomi bakımından İpek Yolu üzerinde bulunmasından kaynaklı olarak her daim önemli ve canlı olmuştur. UNESCO tarafından Dünya Gastronomi Şehri seçilen Gaziantep, en büyük 8. Şehrimizdir. Hem tarihi hem de kültürel olarak Gaziantep gezilecek yerler geniş bir yelpazede toplanmıştır.

Asıl ismi Ayıntap olan Gaziantep, bu ismi çok gür akan sularından almıştır. Zamanla bu Antep şeklinde değiştirilmiştir. Gazi ünvanını alması ise Kurtuluş Savaşı süresince verdikleri mücadeleden kaynaklı olmuştur.

Gaziantep Gezilecek Yerler Listesi

Gaziantep seyahat planlamanıza yardımcı olmak ve bu güzel şehri genel olarak tanıyabilmeniz için gezilecek yerlerden en popüler olanları sunmaya çalıştık.

Şahinbey Milli Mücadele Müzesi

Şahinbey Milli Mücadele Müzesi, Gaziantep gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken yerlerden biridir. Kurtuluş Savaşı sırasında verilen mücadeleyi anlatan müzelerden biridir. İki ana binanın birleşmesi ile ortaya çıkan Şahinbey Milli Mücadele Müzesi savaş zamanında yaşanılan zorlukları ve olayları konu alıyor.

Şahinbey Milli Mücadele Müzesi haftanın her günü ziyaretçilere açık olup ücretsiz bir giriş sağlıyor. Milli Mücadele Müzesi Gaziantep’in tarihini öğrenmek için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep gezilecek yerler arasında Bakırcılar Çarşısı yer alıyor. Eşsiz bir görünüme sahip olan Bakırcılar Çarşısı çok eski bir geçmişe sahiptir. Bakır işçiliğinin en saf halini görmek için mutlaka burayı ziyaret etmek gerekiyor. Hanlar bölgesinde yer alıyor. Aynı zamanda Bakırcılar Çarşısı içerisinde yöreye özgü kıyafetler ve çeşitli baharatlar bulmak da mümkün oluyor. Fotoğraf çekmek için en ideal yerlerden biri olduğunu hemen belirtelim.

Bakırcılar Çarşısı içerisinde bulunan kafeler de zaman geçirmek için uygun yerlerdir. Nesilden nesile aktarılan Antep işçiliği her bir ürünün benzersiz olmasını sağlayarak Antepli ustaların elinde hayat buluyor.

Almacı Pazarı

Yöresel ve doğal ürünlerin satıldığı Almacı Pazarı, Elmacı Pazarı olarak da biliniyor. Tarihsel olarak değeri büyük olan çarşı, aynı zamanda yokluğun simgesi olarak da biliniyor. Kurtuluş Savaşı zamanında yaşanan yokluk ve acı olaylar adeta bu pazar içerisine yerleşmiş. Çarşının Elmacı Pazarı olarak bilinmesinin altında aslında acı bir gerçek yatıyor. Kurtuluş Savaşı sırasında elmanın zor bulunmasından dolayı sadece durumu iyi olanlar elma alabiliyordu. Bu sebeple ismi Elmacı ya da Almacı pazarı olmuştur.

Tarihi Antep Evleri

Gaziantep’in tarihsel geçmişi çok eskilere dayandığı için yöresel tarzda yapılan evleri de geçmiş tarihin izlerini taşıyor.

Tarihi Antep evleri Gaziantep gezilecek yerler arasında bulunuyor. Köklü geçmişi ile mimarisi birleştirildiği zaman ortaya sıcak bir görüntü çıkıyor. Genellikle bu evler restore edilerek otel haline getirilmiştir.

Tarihi Gaziantep evleri yazları serin kışları ise sıcak tutacak şekilde inşa edilmiştir. Genellikle tek katlı olan bu evler içerisinde mutlaka bir avlu bulunuyor. Bu evlerin pek çoğu günümüzde koruma altına alınmıştır.

Zincirli Bedesten

Turistleri en çok çeken yerlerden biri olan Zincirli Bedesten, çok uzun yıllar kasaplar tarafından kullanılmıştır.

2008 yılında restore edilen bedesten restorasyondan sonra yöresel ürünler turistik ürünler ve el sanatları ürünleri gibi ürünlerin satıldığı bir yer haline geldi. Aynı zamanda birbirinden farklı baharatları da Zincirli Bedesten da bulmak mümkün oluyor. Zincirli Bedesten içerisinde yaklaşık 85 tane dükkan bulunuyor. Hem alışveriş yapıp hem de güzel fotoğraflar çekmek için ideal yerlerden biridir.

Gaziantep Kalesi

Gaziantep’e gidip Gaziantep Kalesi’ni görmeden ayrılmak olmaz. Gaziantep Kalesi’nin kim tarafından ve hangi tarihte yapıldığı bilinmiyor olsa da Romalılar döneminde gözetleme amacıyla kullanıldığı bilinmektedir.

Gaziantep Kalesi günümüze değin pek çok kez restore edilmiştir. Şehrin ortasında bulunan bu kale her alanı görmeye yardımcı oluyor. Gaziantep’in tarihini öğrenmek ve bizzat görmek için mutlaka Gaziantep gezilecek yerler listesine kaleyi de eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Gaziantep gezi rehberi yazımız ile ilgili yorum veya önerileriniz için aşağıdan yorum yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *