«

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Adıyaman, dünyanın en eski uygarlıklarından birinin kurulduğu yerdir. Tarihinde 16 uygarlığı barındırır. Yüksek derecede kültürel çeşitliliğin etkisi tüm Adıyaman yaşamına yansır. Kültürel harmoni yemek kültürüne de yansır ve kökten farklı tatların ortaya çıkmasına olanak tanır.  Adıyaman’ın neyi meşhur? Adıyaman’dan ne alınır? Adıyaman’da neler yenir?

Adıyaman’ın eşsiz lezzetlerinden biri olan Adıyaman Tava; kuzu eti parçaları, biber, domates, kuyruk yağı, patlıcan ve sarımsaktan yapılan lezzetli bir yemektir. Adıyaman’ın sofralarının vazgeçilmezi olan bu yemek, yöreye gelen herkesin mutlaka denemesi gereken bir yemektir.

Adıyaman’ın Neyi Meşhur?

Besni Tavası

Adıyaman’ın Besni ilçesinden adını alan yemek; et, patates, domates, biber ve sarımsağın karıştırılmasıyla yapılıyor ve Besni kara fırınlarında ücretsiz olarak pişiriliyor. Tırnak pidesi yemeği güzel tamamlayan bir ürün olduğu için sıklıkla yemeğin yanında tercih edilmektedir.

Buhara Pilavı

Kuzu eti, nohut ve çeşitli baharatlarla hazırlanan bu yemek, Adıyaman’ın en sevilen lezzetlerinden biridir. Yanında içilen köpüklü açık ayran ise pilavın lezzetine lezzet katıyor.

Meyir Çorbası

Meyir çorbası Adıyaman yöresinin kendine has lezzetlerinden biridir. Yoğurt, patlıcan, nohut ve soğan eklenerek yapılan çorba şehir halkı tarafından oldukça sevilmektedir.

Şıllık Tatlısı

Şıllık tatlısı; krep tarzında hazırlanan bir hamurun aynı şekilde pişirilip tereyağı ve pekmezden hazırlanan bir şerbetle tatlandırılmasıyla yapılır. Hazırlanan tatlı bol ceviz ya da fıstıkla süslenir.

Tene Helvası

Adıyaman’ın meşhur tatlılarından Tene helvası; pekmez, nişasta ve tereyağı ile hazırlanır. Üzeri bol cevizli olarak servis edilir.

Adıyaman’ın Diğer Meşhur Yiyecekleri

Parmak Kebap

Dövmeç

Kavurmalı Hıtap

Yarpuzlu Köfte

Tevenk Sarması

Tırşik

Topak Helva

Burma tatlısı

#Adıyaman’da gezilecek yerler önerilerimizi buradan inceleyebilirsiniz.

Adıyaman’dan Ne Alınır?

Her yıl yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği Adıyaman’da hem hatıra olarak hem de hediye olarak alınabilecek pek çok alternatif bulunmaktadır. Doğal ürünlerden işlemeli ürünlere kadar şehirde her bütçeye uygun hediyelik eşyalar oldukça fazla. Adıyaman’dan ne alınır? Diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Cevizli Sucuk

Cevizli sucuk tatlılarda sıklıkla kullanılır ve tercih edebileceğiniz hediyelik eşyalardan biridir. Adıyaman’ın mutlaka denenmesi gereken yemeklerinden biri olan cevizli sucuk pekmez satıcılarından temin edilebilir.

Nemrut Dağı Koleksiyonları

Kentin simgesi haline gelen Nemrut Dağı, birçok el işlemeli ürüne konu oluyor. Heykel, magnet, vazo gibi ürünlerde sıklıkla kullanılan Nemrut Dağı hediyelik eşyalar arasında öne çıkıyor.

Adıyaman Kilimi

Onlarca farklı desen ve modelde satılan Adıyaman kilimleri, hediyelik eşya olarak tercih edilen ürünlerin başında geliyor. Evde rahatlıkla kullanılabilen kilimler yabancı turistler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Adıyaman kilimleri dekorasyon açısından öne çıkmaktadır. Kilimler şehirde kurulan pazarlarda satılmaktadır.

Cicim

Cicim’in Adıyaman’a özgü olduğu bilinmekte ve bir çeşit örtü olarak kullanılmaktadır. Masa, dolap, raf gibi birçok yerde kullanabileceğiniz Cicim örtüleri, tercih edebileceğiniz bir hediyelik eşya ürünüdür.

Bez Bebek

Yöresel giysilerle giydirilen bez bebekler, hediyelik eşya için en popüler seçeneklerden biridir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *