«

Sınır Kapısı Vizesi, seyahatiniz sırasında yabancı ülkenin sınır kapısında alabileceğiniz vize demektir. Uluslararası ülkeler arası yapılan anlaşmalar gereği, yurt dışı seyahat edecek kişiler belirli günler için düzenlenen turist vizesi için sınır kapısı vizesine başvurabilir.

Seyahatinizi sadece Schengen Vizesi ile girilebilecek ülkelere yapacaksanız Schengen Vizesi İle Hangi Ülkelere Seyahat Edilir? Yazımızı buradan okuyarak vize hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sınır Kapısı Vizesi Nedir?

Sınır Kapısı Vizesi Nasıl Alınıyor?

Sınır Kapısı Vizesi olarak tanımlanan vizeyi almak için bu vize şeklini tanıyan ve prosedür olarak uygulayan ülkelere seyahat olmanız gereklidir. Bunun dışında vize için gerekli ücret de ödenebilmelidir. Sınır Kapısı Vize’sinin süresi ülkelere göre değişiklik gösterir. Buna göre bazı ülkeler 1 aya kadar vize verebiliyorken bazıları da 4 ay geçerli vize verebilmektedir. Bazı ülkeler ise sadece seyahatiniz süresince geçerli vize verebilmektedirler.

Sınır Kapısı Vizesi Veren Ülkeler Hangileridir?

Kara, hava, deniz gümrük ve sınır kapılarında hızlı ve kolay bir şekilde vize alınabiliyor. Bu noktada önemli olan hangi ülkelerin sınır kapısı vizesi verdiğidir. Aşağı yer alan listemizde 2020 yılı itibari ile kapı vizesi veren ülkeler yer alıyor.

Bahreyn

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bahreyn seyahatlerinde havaalanında tek girişli olmak üzere 15 günlük sınır kapısı vizesi alabilmektedirler.

Dominik Cumhuriyeti

2019 fiyatlandırmasına göre Dominik Cumhuriyeti sınır kapısında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 10$ ödeyerek tek girişli olmak üzere kapı vizesi alabilirler.

Azerbaycan

Bakü Haydar Aliyev Havaalanı’ndan Azerbaycan’a giriş yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 10$ ödeyerek Azerbaycan kapı vizesi alabiliyorlar. Sınır kapısında ücret ödeyerek vize almak istenmiyorsa İstanbul veya Ankara’daki ülke temsilciliklerinden ücretsiz vize başvurusu yapılabiliyor.

Kenya

Kara sınır kapıları veya hava sınır kapılarından Türk vatandaşlarının vize alabilmeleri için 50$ ödemeleri gerekiyor. Bu ücret ödendikten sonra tek sefer girişli vize alınabiliyor.

Mozambik

Turistik ziyarette bulunanlara kapı vizesi 80$ karşılığında veriliyor.

Nepal

Türk vatandaşları Nepal sınır kapısında 25 dolar vererek sınır kapısı vizesini turist olarak alabiliyorlar.

Zambiya

Her ne çeşit pasaport sahibi olursanız olun Türk vatandaşlarına vize uygulaması yapılıyor. 1 ay olacak şekilde düzenlenen vize, 50$ karşılığında sınır vizesi olarak alınabiliyor. Alınan vize tek girişlik ve sadece turistik seyahatler için geçerli oluyor.

Tacikistan

Tacikistan’da kapı vizesi almak için mutlaka seyahatinizin öncesinde resmi vize işlemlerinin yapıldığı Tacikistan’a ait web sitesinden başvuru yapmanız gerekiyor. Bu başvuru sırasında sistem size bir onay belgesi veriyor. Seyahatinizde bu onay belgesini yanınızda bulundurmaz iseniz ülkeye girişte sorun yaşama olasılığınız çok yüksektir. Genelde Tacikistan vizeleri 45 günlük veriliyor.

Sudan

Hartum Uluslararası Havaalanından alabileceğiniz kapı vizesi için 100 dolar ödemeniz gerekiyor. Bu ücret ödendikten sonra turistler için kapı vizeniz düzenleniyor.

Kapı Vizesi Uygulaması Yapan Diğer Ülkeler

Kamboçya, Irak, Doğu Timor, Madagaskar, Sri Lanka, Tayvan, Togo gibi ülkeler de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sınır kapı vizesi veriyorlar. Seyahatinizden önce gideceğiniz ülke ile ilgili planlamalarınızı yaparken vize işlemleri ile ilgili T.C Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sayfasını inceleyerek kapı vizesi veren ülkeleri mutlaka kontrol etmeniz fayda sağlayacaktır. Devletlerin vize uygulamaları ve kararları belirli periyodlarda değişmekte veya güncellenmektedir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *