Şanlıurfa Turizmi: 2023 Hayal Kırıklığı, 2024 Umutları

Şanlıurfa Turizmi: 2023 hüsran, 2024 umut dolu! Kadim mirasıyla yeni bir başlangıç için hazır.

«

Şanlıurfa Turizmde 2023’ü Boş Geçti, 2024’ten Umutlu!

Tarihi ve kültürel zenginliklere ev sahipliği yapan Şanlıurfa, bu yıl meydana gelen deprem ve sel felaketleri nedeniyle turizm hedeflerini gerçekleştiremedi. Otellerdeki doluluk oranları geçen yıla göre neredeyse yarı yarıya düşerek, planlanan turistik etkinlikleri gelecek yıla erteledi. Şanlıurfalı iş adamı Mehmet Mutlu, “Göbeklitepe, Balıklıgöl gibi önemli noktalarıyla Şanlıurfa, turizm alanında dünya kültür merkezlerinden biri olacak ve yeniden canlanacak” dedi.

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında 57 İslam ülkesinin üyesi olan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) tarafından “2023 Yılı İslam Dünyası Turizm Kenti” olarak seçilen Şanlıurfa, yüksek turist beklentilerini karşılayamadı. 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler ve mart ayındaki sel felaketi, Şanlıurfa’nın zengin kültürel mirasını oluşturan Göbeklitepe’den Balıklıgöl’e kadar olan alanı etkiledi. Turizm acentelerinin geçen yılki yüzde 60-70 doluluk oranları, bu yıl yüzde 30’lara gerileyerek, otel işletmecileri ve yerel esnaf arasında umutsuzluğa neden oldu.

Mücbir sebepler, bu yılki hedeflere ulaşmayı etkiledi

Şanlıurfa’nın turizm başarılarının bu yıl rakamlara yansımadığını belirten iş adamı Mehmet Mutlu, “Geçen yıl, Şanlıurfa’ya gelen yerli ve yabancı turist sayısı 2 milyon 500 bin civarındayken, bu sayı 2022’de 3 milyon 200 bin civarına yükseldi. Ancak 2023 yılında bu rakamın geçen yılın yaklaşık yarısı kadar olacağını tahmin ediyoruz. Şanlıurfa, Göbeklitepe’den başlayarak, İbrahim peygamberin doğduğu Balıklıgöl’e kadar uzanan zengin bir kültür mirasına sahip olmasıyla turizmde hala iddialı. Ancak bu yıl yaşanan mücbir sebepler, hedeflere ulaşmayı olumsuz etkiledi. Gelecek yılın, rekor seviyede turist çekeceğine inanıyorum” dedi.

Şanlıurfa, gelecek yıl turizmle yeniden canlanacak

Şanlıurfa’nın turizmini geliştirmek adına çeşitli projelerin hazırlandığını belirten Mutlu, “Belediye seçimlerine yönelik aday adaylık sürecinden önce, bölgenin doğal, tarihi ve kültürel değerlerine odaklanarak yeni trendlere uygun hazırlıklara başladık. Mezopotamya Altın Üçgeni’nin tam ortasında konumlanan Şanlıurfa, gelecek yıl dünya genelinde en dikkat çeken şehirlerden biri olacaktır. Şanlıurfa, Göbeklitepe, Balıklıgöl gibi önemli noktalarıyla dünya kültür merkezlerinden biri olarak turizmle yeniden canlanacak” şeklinde konuştu.

Turistlere kültürel bir şölen sunuyor

Şanlıurfa’nın sadece kültür turizmi için değil, aynı zamanda gastronomi turizmi için de önemli bir cazibe merkezi olduğuna vurgu yapan iş adamı Mehmet Mutlu, “Şehrin kendine özgü zengin mutfağı, yöresel lezzetleri ve tatlıları, ziyaretçilerin damak zevkine hitap ediyor. Ayrıca Şanlıurfa, müzeleri, tarihi çarşıları, kaleleri, camileri ve medreseleriyle kültürel bir şölen sunuyor” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *