«

Namibya, Afrika’nın güneybatısında bulunan gezginler için oldukça şaşırtıcı ve tatmin edici yerlerden biri. İsmini Atlantik kıyısı boyunca uzanan Namib Çölü’nden anlan ülke içinde pek çok güzellikleri barındırıyor. Dünyanın en eski çöllerinden, Turuncu nehir ve yerel kabilelerin olduğu Namibya gezilecek yerler listesini sizler için hazırladık.

Namibya Gezilecek Yerler

Windhoek

Windhoek, ülkenin tam ortasında yer alan bir başkent. Sömürge döneminin izlerini taşıyan Alman ekolü mimariye sahip olan şehir pek çok kafeyi, alışveriş merkezlerini birbirinden güzel ve yeşil parkları içinde barındırıyor. Bundan dolayı yolunuz Namibya’ya düşerse Windhoek şehrine gelerek bir iki gün keyifli bir şehir hayatı yaşayabilirsiniz.

Namib Çölü

Namibya gezilecek yerler listesinde bölgeye adını veren Namib Çölü’nü görmemek elbette ki imkânsız. Atlas Okyanusu boyunca uzanan dünyanın en eski çölü olan ve 50.000 kilometre karelik bir alanı kaplayan çölün ismi, yerel dilde “çok büyük” anlamına geliyor. Atlas Okyanusu’nun yanında olmasından dolayı kumların üstüne çıktığınızda bir tarafınızda nefes kesen Atlas Okyanusu’nun dalgalarını bir yanınızda ise sonsuz kumla kaplı kahverengi bir alanı görebilirsiniz.

Dead Vlei

Dead Vlei sadece Namibya’nın değil dünyanın en çok fotoğraflanan bölgesi olmayı başaran bir bölgedir. Dead Vlei ve çevresi devasa kırmızı kum tepeleri ile kaplı. 1000 yılı aşkın süredir yeryüzünde olan kurumuş ağaçların kızıl kum tepeleri arasında yarattığı nefes kesen siluetler arasında kendinizi bulunabileceğiniz en ilginç yerde hissedeceksiniz.

İskelet Sahili

Issızlığı, eşsiz ekolojisi ve korkutucu gemi enkazları ile tüm dünyada bilinen sahilin korkutucu ismine göre oldukça nefes kesici bir görüntüsü var. Sahilin diğer bir özelliği ise akik taşı oluşumlarıyla oldukça ilginç bir bölge olmasıdır. Bu oluşumlar Hoarusib Kanyonu’nun karakteristiklerini barındırıyor. Sahilde bulunan gemi mezarlığı görenlerin tüylerini diken diken etmeye yetiyor.

Lüderitz

Lüderitz temiz havası, rahat atmosferi ve sahip olduğu Bavayra mimarisi ile izole edilmiş göz dolduran güzellikte bir şehir. Afrika’da yer alan en güzel liman kasabalarından biri olan Lüderitz Namib Çölü ve Atlantik Denizi arasında kalıyor. Bölgede bulunan elmas ocakları sayesinde bölgenin kaderi adeta yeniden yazılmış durumda.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *