«

İstanbul’a yakın yerlerden biri olması yanında doğa gezileri için eşsiz bir yer olması, Kocaeli’nin seyahat planlamaları için çok tercih edilmesinin nedenleri arasındadır. Körfez manzarası ile büyüleneceğiniz Kocaeli gezilecek yerler arasından en fazla tercih edilenleri yazımızda sizlere sunmak istedik. Marmara Bölgesi’nin şehirlerinden biri olan Kocaeli, Türkiye’nin turizm kadar sanayi açısından da önemli şehirlerinden biridir.

Kocaeli Gezilecek Yerler

Değirmendere Yalı Evleri

Yüzlerce yıllık geçmişi yansıtan bu evler Kocaeli’nin tarihi dokusunu yansıtır. Belediye tarafından korunan bu evler, asıllarına uygun olacak şekilde restore edilmiştir. Butik otel, Ahşap Heykel Müzesi, Kütüphane olarak kullanılan 12 ev, adeta birer kültürel tesis haline getirilmiştir.

Osman Hamdi Bey Müzesi

Ünlü bir ressam ve devlet adamı olan Osman Hamdi bey, 1842 ile 1910 yılları arasında yaşamıştır. Günümüzde müzeye dönüştürülen evinin çizimlerini kendisi hazırlamış ve 1884 yılında inşa ettirmiştir. Kocaeli gezilecek yerler arasında yer alan müze, sizi giriş kapısından itibaren etkisi altına alıyor. Kapılarda Osman Hamdi Bey’in çizdiği müthiş çiçek desenleri yer alıyor. Müze evde bir kayıkhane ve resim atölyesi de bulunuyor.

Gölcük Deniz Müzesi

Kavaklı sahilinde bulunan müze, aslında 40 yıl boyunca Türk Deniz Kuvvetleri’nde keşif ve karakol olarak kullanılmış bir gemidir. 1964 yılında ABD’nin Türk Deniz Kuvvetleri için inşa ettiği gemiye 1965 yılında Türk bayrağı çekilmiştir.

Orijinalliği bozulmadan sergilenen gemi içerisinde dolaşırken karmaşık duyguların sizi sarmaladığını hissedecek ve denizcilik tarihimiz içerisinde gezineceksiniz.

Mevlevi Evi

Mevlevi Evi iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; ebru ve hat sanatlarının canlandırma şeklinde sahnelendiği bölüm bulunuyor. İkinci bölümde ise; edebiyat, şiir sohbetleri ve anma gecelerinin düzenlenebileceği büyük bir salon bulunuyor.

Çamlıtepe

Kocaeli gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almasını tavsiye ettiğimiz Çamlıtepe, Kocaeli manzarasını hayranlıkla seyredebileceğiniz yerlerden biridir. Buradaki restoranların güzel kahvaltılarını denemeden Kocaeli gezinizi tamamlamış olmazsınız.

Fethiye Caddesi

Her ne kadar dar ve yokuşlu bir sokak olsa da aradığınız her şeyi bulabileceğiniz, alışveriş yapıp hediyelik eşya alabileceğiniz bu sokak Kocaeli’nin en sevilen alanlarından biridir. Hafta sonları ve bayram gibi özel dönmelerde oldukça kalabalık oluyor.

Kerpe Miço Cennet Koyu

Kocaeli’ ye seyahat etmişken Gizli Cennet Koyu adı ile de bilinen Kerpe Miço Cennet Koyu’nu mutlaka Kocaeli’de gezilecek yerler listenize almanızı öneriyoruz. Kumcağız ve Kerpe arasında olan bu koy, kayalıklar arasında oluşmuş gizli havuzları ile muhteşem bir görünüme sahiptir. Koy, doğal bir limandır. Romalılardan başlayarak Osmanlı dönemine kadar birçok medeniyet tarafından kullanılan koy aslında M.Ö 3000 yıllarına uzanan bir tarihe sahiptir. Plajı yaz dönemlerinde açılmaktadır.

Sapanca Gölü

Kocaeli dendiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olan Sapanca Gölü, elbette Kocaeli gezilecek yerler listemizde yer alıyor. 16 km’ye varan uzunluğu ile göl, bir tatlı su gölüdür. Tektonik göller arasında yer alan Sapanca Gölü, dağ suları ile beslenir. Gölde yaygın olarak yayın, alabalık türleri, sazan gibi balıklar yaşamaktadır. Sapanca Gölü çevresinde gölün hayranlık uyandırıcı manzarasını seyredebileceğiniz ve enfes lezzetler tadabileceğiniz restoranlar da bulunuyor.

Nüzhetiye Şelalesi

Doğa gezilerinin en sevilen durağı olan Nüzhetiye Şelalesi sıcak yaz günlerinde sizi doğal güzelliği ile sarıp sarmalıyor. Samanlı Dağları üzerinde bulunan Nüzhetiye Köyü, şelaleye ismini vermiştir. 5 kilometrelik mükemmel bir trekking parkuruna sahip olan bölgede doğa yürüyüşleri Alabalık tesislerinin bulunduğu eski yerleşim bölgesinden başlıyor. Çok uzun bir parkur olmasa da trekking tutkunları bu rotayı her mevsim yürüyüş yapılabildiği için adeta bir buluşma noktası olarak kullanıyorlar. Parkur köyden başlayıp şelalede sonlanıyor.

Tahtalı Göleti

Doğa gezileri için birbirinden güzel onlarca gezilecek yere sahip olan Kocaeli’de bir başka doğa gezileri alanı da Tahtalı Göleti’dir.  Piknik yapılabilecek ve tarihi kalıntıları gezebileceğiniz alanları bulunan gölet, Türkiye’deki en büyük 6 göletten biri olma özelliği ile de dikkat çekiyor.

Mesire alanları, yaylaları, kanyonları, Parsık Mağarası gibi mağaraları, Kerpe Kartal Kayaları ve Pembe Kayalıklar gibi kayalıkları, ılıcaları, eğlence parkları ve kayak merkezi ile Kocaeli gezilecek yerler her mevsim misafirlerine en güzel tatil deneyimini yaşayacak bölgelerden biridir. Dilerseniz günübirlik planlamalar dilerseniz de daha uzun süreli konaklamalı seyahat planlamalarınız için Kocaeli sizleri bekliyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *